Nowy update Windows 10 we współpracy z Androidem

3 Paź 2018

Mobilny Windows nie przetrwał, bo już na swoim starcie był lata w tyle za dwiema najpopularniejszymi platformami na smartfony i tablety. Teoretycznie była szansa na włączenie się Microsoftu w walkę z iOS oraz Androidem, ale byłoby to o wiele droższe od tego co proponowane jest teraz, czyli wsparcie aplikacji tworzonych na telefony oraz ich integracja z systemem Windows. Tutaj gigant z Redmond robi to chyba dobrze. Najnowsza aktualizacja Windows 10 z października 2018 skupi się nawet bardziej na mobajlu niż PC. Oczywiście z korzyścią dla desktopowego OS!

Windows 10 Android Your Phone

Od lat developerzy różnych systemów próbują łączyć siły urządzeń przenośnych i stacjonarnych (lub mobilnych, ale większych od smartfonów i tabletów). Efekt synergii przez bezpośrednią komunikację jest wyraźny. Widać to na przykładzie Smart TV, na który możemy przenosić dane, a czasem nawet uzyskiwać efekt mirroringu. Przy okazji prezentacji nowych Surface’ów zademonstrowano takie opcje wraz z nową aktualizacją systemu Windows. Październikowy update ma pokazać, że połączenie smartfona z komputerem da wygodniejsze użytkowanie obu urządzeń.

Aktualizacja ma pojawić się już teraz, ale dotrze do naszego sprzętu stopniowo (z uwagi na dużą liczbę jednostek pracujących na W10 – obecnie ponad 700 mln). Crossowanie platform to zwiększenie zasięgu i większa sprzedaż dla Microsoftu, ale przede wszystkim jakaś korzyść dla nas, użytkowników. Co takiego otrzymamy? Na przykład apkę Your Phone, o której na blogu już pisałem. Program będzie teraz dostępny dla wszystkich (do tej pory tylko dla Insiderów). Umożliwi przenoszenie treści na większy ekran, czyli zarządzanie nimi z większego ekranu. Mowa o plikach, ale też notyfikacjach docierających na telefon. Po prostu bez konieczności sięgania po smartfon odczytamy wiele informacji.


Przez tryb Your Phone przeniesiemy też dane w stylu “drag and drop”. Najlepszy będzie jednak mirroring Androida na Windows 10. Zdalna obsługa z Windows 10. Jest wiele aplikacji tego typu na Androida, ale teraz oficjalnie zintegrowana bezpośrednio i natywnie z poziomu softu Microsoftu. Większość funkcji będzie dostępna wyłącznie dla posiadaczy telefonów z systemem Google’a. Samsung proponował coś podobnego przez SideSync. Innym ciekawym narzędziem będzie połączenie Timeline z W10 z Android Launcher 5.0.

To nic innego jak możliwość przeglądania historii wszystkich operacji na komputerze z poziomu smartfona. Kilka razy zdarzyło mi się już z tego skorzystać w Windows 10. Zdalna opcja ma ułatwić przegląd zapisu. Taka integracja ma zwiększyć ewentualną produktywność przez połączenie dwóch najczęściej używanych urządzeń. Wliczając w to liczne usługi i serwisy Microsoftu, które są dostępne na iOS oraz Androida, możemy osiągnąć jeszcze więcej. Oczywiście zakładając, że propozycja będzie działała poprawnie, szybko i bezproblemowo. Podejrzewam, że Office 365 da tu też kilka udogodnień, np. Cloud Clipboard. Myślę, że już samo korzystanie z aplikacji Androida na ekranie komputera będzie wystarczająco przekonujące (mimo, że pewne rzeczy były już wcześniej dostępne przez aplikacje third-party)

źródło: Microsoft.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *