Wacom Bamboo Ink – rysik dla Windows Ink

2 Cze 2017

Wacom Bamboo Ink

Wacom zaprezentował ostatnio kilka nowych rysików. Obok modelu Bamboo Sketch dla iOS pokazano też cyfrowy pisak dla Windowsa. Bamboo Ink to alternatywa dla precyzyjnego Surface Pen, czyli rysik przystosowany do oprogramowania na tablety z Windows 10, gdzie ostatnio przybyło sporo nowych funkcji dla nawigacji stylusami, np. przez Windows Ink. Wacom oferuje tańszy zamiennik dla modelu od Microsoftu, a to może zachęcić do zakupu. Bamboo Ink ma być wobec niego bardzo konkurencyjny i pasujący do bardzo wielu tabletów 2 w 1.

Bamboo Ink ma wykorzystać pełen potencjał platformy Windows Ink. Microsoft rozszerzył system obsługi kompatybilnych urządzeń o funkcje rysika i promuje ten sposób interakcji z Windows 10. Chodzi głównie o narzędzia artystyczne, ale i te zwiększające produktywność: Office i wiele innych rozwiązań do notowania, zapisków, kreślenia, podkreślania. Najnowszy wyrób Wacoma to ewolucja zeszłorocznego Bamboo Smart. Wariant Ink ma współpracować z o wiele szerszą bazą komputerów.

Wacom Bamboo Ink

Prosto z pudełka Bamboo Ink wspiera własny protokół Active Electro-Static (AES). Różnicą wobec poprzednika jest opcja przełączania na Microsoft Pen Protocol (MPP), czyli komunikacja z tabletami Windowsa. Wystarczy przytrzymać te dwa przyciski na obudowie rysika, by urządzonko połączyło się z komputerami z MPP przez Bluetooth. To daje dostęp do wszystkich funkcji Windows Ink. Od szybkich notatek w Sticky Notes, po Paint 3D, pakiet biurowy i wiele innych programów. Przyciskiem otworzymy też od zakładkę Windows Ink Workspace.

Wacom umożliwia też wymianę końcówek w rysiku. Są trzy różne, by lepiej dopasować grubość tipa pod konkretne potrzeby. Oczywiście mamy tu rozpoznawanie siły nacisku (2048 poziomów), precyzję oraz zmianę grubości linii, ale też przyciski ze skrótami do narzędzi. Producent jest jedną z bardziej znanych marek dostarczających rysiki third-party, więc potwierdza tylko swoją pozycję takimi modelami jak Ink i Sketch. W obu przypadkach firma chce podkraść klientów oficjalnych modeli od Apple i Microsoftu. Bamboo Ink wyceniono na 80$ (identycznie do Sketcha), czyli taniej od oryginalnych konkurentów. Na stronie internetowej producenta jest lista kompatybilności i więcej parametrów rysika.

źródło: Wacom

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Comments (6)

  1. witam, czy zadziała on również z iOS? – Rozumiem, że jest dedykowany do Windowsa, natomiast zależy mi na obsłudze obydwu systemów?

    1. Obawiam się, że nie bez przyczyny Wacom przygotował dwa różne rysiki, które wprowadził na rynek dokładnie tego samego dnia. Chyba funkcjonują tu inne protokoły i standardy, więc raczej w tym przypadku nie wykorzystamy tego rysika z iPadem.

      1. Jest też na amazon.de (można przełączyć na polski interface) oraz w morele.net. Właśnie zamówiłem na tym ostatnim, w innych miejscach nie znalazłem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *