Waylens Secure360 – sferyczny strażnik auta

14 Sie 2017

Możemy już nagrywać sferyczne materiały poprzez kamerki akcji, pstrykać 360-stopniowe panoramy, a nawet obserwować wnętrza mieszkania w tak szerokim widoku. Tego typu obiektywy będą niebawem oferować coraz szersze możliwości także w innych obszarach. Waylens Secure360 to odmiana do samochodowego kokpitu, czyli rejestrator do wnętrza, który będzie “widział” o wiele więcej niż tradycyjna kamerka w pojeździe. Co prawda pojawiają się już modele o szerokim kącie widzenia, ale sferyczny wariant to poziom wyżej.

Waylens Secure360

Waylens Secure360 ma zaoferować korzyści płynąc z formatu rybiego oka. W tym wypadku, jak sama nazwa wskazuje, ma ono obejmować praktycznie cały kadr. Mowa zarówno o nagrywaniu tego co dzieje się w trakcie jazdy, ale i wnętrza pojazdu. System ten jest więc hybrydą rejestratora oraz strażnika auta. Pomoże w wykryciu sprawcy stłuczki i choć wszystko będzie widziane z perspektywy środka (przez szyby) to jednak pozwoli na ustalenie sytuacji. Z normalnego rejestratora można wychwycić tylko to co przed szybą. Mocno ogranicza to materiał w sytuacjach spornych.

Najlepiej jakby takie systemy były obecne w samochodach egzaminacyjnych. Prosty przykład z zeszłego miesiąca. Egzaminator uwalił znajomego za uderzenie lusterkiem o “coś” (według niego ono nastąpiło –  egzaminowany jechał za blisko “czegoś” i to trącił). Weź teraz udowodnij, gdy kamerka frontowa tego nie wychwytuje, a siedzący z prawej strony egzaminator “widział lepiej”. Z kamerką sferyczną prawdopodobnie by to nie przeszło. BTW: podejrzewam, że warto sprawdzić czy takich powodów oblewania nie ma więcej, bo coś czuję, że to cwane ominięcie nagrań…

Waylens Secure360

Kamerka Waylens Secure360 ma jeszcze inne zadania. 360 stopni to świetny monitoring wnętrza, czyli rodzaj ochrony naszego pojazdu. Może nagrać włamanie, a do tego jest wyposażona w GPS, moduł LTE i czujniki ruchu. Wykrycie kradzieży od razu prześle obraz do naszego smartfona. Możemy też natychmiast sprawdzić co się dzieje w różnych przypadkach, np. przy obtarciu naszego samochodu stojącego na parkingu. Raz, że zostanie wykryty ruch, a dwa, rejestrator powinien to nagrać (o ile nie włącza się dopiero w reakcji na sensory). Zawsze jednak coś się na filmiku złapie.

Waylens Secure360 zbiera na razie środki potrzebne na masową produkcję. Kamerka pojawiła się na Kickstarterze, gdzie można ją nabyć w przedsprzedaży nieco taniej. Ma zadebiutować za kilka miesięcy.

źródło: Kickstarter

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *