Co się działo w świecie mobajlu w ostatnich tygodniach? Druga połowa listopada 2018. #TechMix VOL. 83

TechMix
Zobacz też: poprzedni #TechMix vol. 82

Kolejny #TechMix (zestawienie informacji z zeszłego tygodnia) przed wami. Wraz z trzydziestą odsłoną serii wprowadziłem kilka zmianek. Dodałem mini sekcję z dodatkowymi ciekawostkami: zapowiedziami, statystykami oraz najciekawszymi premierami z zeszłego tygodnia. Nowe zestawienia wieńczyć będę jakimś bonusowym materiałem.

Przed wami najciekawsze i najdziwniejsze informacje z czternastu poprzednich dni, które dotyczą świata technologii – gównie mobilnych, ale nie tylko. Co mogło was ominąć w drugiej połowie listopada? Oto ważne i mniej ważne wieści, które pojawiły się w mediach w ostatnich dniach. Technologie niekoniecznie na poważnie.

1. Film 360 od Google

Żeby gogle VR miały sens do bibliotece materiałów musi przybywać treści w adekwatnym formacie. Na razie brakuje sferycznych filmów i opowieści. Google w ramach Spotlight Stories okresowo rozbudowuje bazę takich video. Najnowszym jest 12-minutowe „Age of Sail”. Do obejrzenia historii wystarczą kartonowe gogle Cardboard i smartfon z iOS lub Androidem. Jest też opcja dla Viveport i Steam na PC, czyli bardziej zaawansowane jednostki. Poniżej wersja kinowa, tj. „płaska”. Ja polecam jednak odpalić Google Spotlight Stories na smartfonach.

2. Instagram Close Friends

Stories to nowa moda w serwisach społecznościowych, ale nie każdy lubi chwalić się wszystkim pośród całego grona znajomych lub nawet w pełni publicznie. Każdy potzrebuje trochę prywatności, a przynajmniej obrotu wieści pomiędzy tylko najbliższymi (rodziną, przyjaciómi itp.). Instagram przygotował odmianę Stories w edycji Close Friends, czyli dla zamkniętego grona użytkowników Insta. Wystarczy pogrupować sobie ludzi i wrzucać nagrania dla zamkniętej grupy. Każdy użytkownik będzie mógł się zorientować w czym zamkniętym kręgu jest (zielony pierścień). Wyczuwam, że niebawem Facebook umożliwi budowanie kilku takich list. Tematycznych. Obracamy się przecież w różnym towarzystwie.

3. AI dla emoji

Jak wykorzystać API od Windows Machine Learning w ramach emoji? Microsoft pokazuje współpracę algorytmów uczenia maszynowego na przykładzie rozpoznawania emocji i korelowania ich z efektami emoji. Eksperymentalny projekt Emoji8 to nic innego jak aplikacja do zabawy z emotkami, a konkretnie z analizatorem imitacji różnych odmian ikonek. Programik sprawdza czy umiemy pokazać miną wybrane emoji. Efektami można się dzielić na Twitterze (kilku ujęć na jednym obrazku). Taka kolejna apka na 5 minut w sieci. Do tej pory widziałem odwrotne systemy, czyli generatory emotek na podstawie min. Tutaj jest odwrotnie. Taka zabawa. Microsoft chce w ten sposób zademonstrować możliwości drzemiące w AI na przykładzie pierdół (które są chętnie wrzucane do social mediów).

4. Transformers z G-Shock

Jak dobrze zareklamować produkt? Najlepiej efektownie. Casio weszło we współpracę z firmą Takara Tomy, która specjalizuje się w produkcji Transformersów. Specjalna edycja figurki Optimusa Prime’a posiada w sobie G-Shocka jak serce konstrukcji. Skąd w ogóle pomysł na połączenie zegarka i bohatera animacji? Związek jest prosty. Oba kultowe projekty mają już po 35 lat. Casio w tym roku, Transformersy w 2019. Różnica jest niewielka, więc powiązano celebrę.

5. „Składany” iPad Pro

O składanych tabletach dopiero marzymy, ale w 2019 roku mają stać się normą. No, może jeszcze nie powszechnym gadżetem, bo przewidywane ceny ograniczą sprzedaż, ale już początkiem nowej ery. Konstrukcje takie mają wiele zalet, ale największą z nich jest oczywiście opcja manipulowania gabarytami. Kiedy Apple pokaże swój wariant takiego iPado-iPhone’a? Gigant z Cupertino na pewno opracowuje już taki sprzęt, tymczasem trwają testy łamliwości najnowszego iPada Pro 2018. Nie wypadły one zbyt dobrze, a trzeba dodać, że to wcale nie jest wstęp do produkcji składanego tabletu nowej sekcji 🙂 Składać się składa, ale już rozłożony jest mało funkcjonalny. To oczywiście drwiny, bo nowe model jest bardziej podatny na złamania niż poprzednie generacje. Ma mniejszą ramkę, ale i słabszą sztywność. Poniżej dokumentacja eksperymentów z iPadem. Ten właściwy oczywiście pod koniec video. Wcześniej tablet przechodzi też inne tortury.


Technologiczne liczby i statystyki:

  • 99 gr – za tyle do końca roku można wypróbować Spotify Premium (3 miesiące) DAĆ TWITTA
  • 86 mln – tyle sztuk PlayStation 4 sprzedano przez równe cztery lata istnienia konsoli (15.11)
  • 1 petabit – tyle danych na sekundę przesyła światłowód stworzony przez naukowców na linii Australia – Japonia
  • 55% – ludzi uważa, że noszenie wearables poprawia ich stan mentalny (efekt placebo dla zdrowia) | wg badań Mintel
  • 500 – ponad tyle Mi Stores otwiera w Indiach na raz Xiaomi (bije rekord Guinessa). Plany obejmują 5000 punktów do końca 2019 roku!
  • 49.1% – to zwroty Xiaomi za Q3 2018
  • 2 mld $ – tyle podobno chce przeznaczyć Logitech na wykup Plantronics | wg Reuters
  • 2500 $ – nawet tyle może kosztować składany Galaxy (szacunki 1920 – 2560$) | wg Gizmodo
  • 812.93 mld $ – Microsoft jest teraz na czele najbardziej wartościowych marek na świecie (wyprzedził Apple 812.60 mld $)
  • 40 mln $ – tyle chce przeznaczyć Samsung dla Niantic za ekskluzywność gier
  • 33 – w tylu krajach Internet mobilny jest szybszy niż Wi-Fi | wg Open Signal

  • 325,076 – tyle punktów zdobył Galaxy S10 Plus w testach Antutu (będzie mocarz!)
  • 180 mln – tyle produktów przez Black Friday’owy weekend sprzedał Amazon
  • 40% – tyle populacji globu ma objąć sieć 5G do 2024 roku | wg Ericsson Mobility Report
  • 480 mln $ – taki kontrakt otrzymał Microsoft od amerykańskiej armii na dostosowanie gogli HoloLens do warunków bojowych
  • 75% – tylu urządzeń Apple działa już na systemie iOS 12 (wynik lepszy od przyjęcia iOS 11 o prawie 2 tyg.)
  • 27 Gbps – to wyników testów prędkości sieci 5G we współpracy NTT Docomo z Mitsubishi Electric w Japonii (pierwsze sieci 5G mają obecnie w peaku 20 Mbps)
  • 16 – tyle kamerek w smartfonie opatentowało LG
  • 26% – takie mają być wzrosty sprzedaży wearables w 2019 względem 2018. 225 mln vs 178.91 obecnie | wg Gartner
  • 74 mln – tyle smart zegarków ma sprzedać się w 2019 roku (vs 53 mln w 2018). Do 2022 ma być 115 mln. | wg Gartner
  • 158 mln – tyle hearables ma sprzedawać się rocznie w okolicach 2022 roku (33 mln w 2018). Więcej niż inne działy wearables | wg Gartner
  • 29 vs 18% – więcej mężczyzn niż kobiet korzysta z asystentów głosowych | wg sondy VentureBeat – 1019 obywateli USA

6. „Użycz” oczu niewidomemu

Świat jest piękny, ale nie każdemu dane jest go obserwować. Niewidomi i niedowidzący mają kłopot w poruszaniu się po nim, ale z pomocą przychodzi coraz więcej technologii. „Be My Eyes” to aplikacja do pomocy potrzebującym. Umożliwia wykorzystanie kamerki telefonu do opisu otoczenia przez oczy wolontariuszy, którym nie sprawi do kłopotu. Jest mnóstwo czynności, w których krótkie połączenie video będzie pomocne, choćby zbliżający się termin ważności produktu (odczyta go zdalnie pomocnik). Swoich oczu można użyczyć w każdej wolnej chwili. Im więcej osób chętnych, tym potrzebujący mają więcej opcji.

Przy okazji tego punktu dam inny wynalazek służący w podobnym celu. Technologie Caltech nie bazują jednak na oczach, a sensorach głębi w goglach HoloLens. Te zwykle mapują otoczenie, by lepiej dopasować rozwiązania Rzeczywistości Rozszerzonej. W tym konkretnym przypadku skupią się na określaniu przestrzeni, by pomóc niewidomym się poruszać. A gdyby tak zmiksować obie metody?

7. Składany Oppo

Żaden większy gracz na rynku nie przepuści szansy jaką będą w przyszłym roku składane smartfony/tablety. Sporo firm już zapowiedziało swoje propozycje. Część dopiero to ogłosi. Oppo będzie kolejne w wyścigu. Producent jest mocno związany z OnePlus. Najnowsze przecieki wskazują, że pod brandem tych dwóch firm pojawią się też jednostki składane. Podobno mogą zostać pokazane już nawet na lutowych Mobile World Congress 2019 w Barcelonie. Czuję, że styczniowe CES w Las Vegas i MWC 2019 pokażą więcej prototypów rywali z segmentu elektroniki. Mobielkopen pokazał nawet grafiki patentowe Oppo. Jak widać, większość tego typu gadżetów będzie miało bardzo podobne konstrukcje.

tekst alternatywny

8. Xiaomi przejmuje Meitu

Znacie Meitu? Ja też nie, a okazuje się, że to azjatycka marka specjalizująca się w smartfonach z super selfie (głównie aplikacje ulepszające efekty). Najnowsze partnerstwo z Xiaomi ma umożliwić obu producentom uzyskanie efektu synergii. Chiński gigant zajmie się hardwarem, natomiast mniejsze Meitu będzie odpowiedzialne za algorytmy i technologie związane z jakością obrazu oraz tricki software’owe. Xiaomi będzie projektowało, opracowywało, przygotowywało, produkowało, sprzedawało (łącznie z marketingiem) – czyli zajmie się całym procesem biznesowym. W sumie spece od selfie zarobią na tym 10 milionów $ rocznie, a Xiaomi poprawi osiągi fotograficzne swoich telefonów.

Meitu

9. Apple Watch iPodem

Teraz dwa projekty koncepcyjne, na które trafiłem w zeszłym tygodniu. Ten pierwszy jest bardziej realny i oparty na aktualnie dostępnych rozwiązaniach (innymi słowy: możliwy do realizacji). Mowa o obudowie do Apple Watcha pozwalającej na przemianę zegarka w klasycznego iPoda. Co prawda bez działającego kółeczka nawigacyjnego, ale z fajną imitacją.

PodCase Apple Watch iPod

10. MacPad Pro

Drugi projekt jest bardziej odważny. Ambitna wizja połączenia kilku urządzeń Apple w jeden kombajn. MacPad Pro, jak sama nazwa wskazuje, łączy cechy Macbooka, Maca i iPada Pro. Wielozadaniowy sprzęt mógłby działać jako desktop, przenośny laptop oraz tablet z rysikiem. Oczywiście z hybrydowym systemem.  Znając strategię Apple to taka koncepcja nie pasuje do ich planów. Podoba mi się wykorzystanie potencjału składanego wyświetlacza, czyli ostatnio modnego trendu. Wadą jest wirtualna klawiatura, ale od strony artystycznej jest efektownym elementem wizji, więc nie dziwi jej wykorzystanie.


Ciekawsze premiery i zapowiedzi ostatniego tygodnia:

  • Tidal dostępny przez Amazon Echo
  • Surface Headphones w pre-orderach
  • nakładka EMUI 9.0 lda Honor Play i Honr 10
  • smart gniazdka TRÅDFRI już dostępne w polskiej IKEA (+ wsparcie HomeKit)
  • na Tajwanie pokazał się biały Note 9 (kiedyś barwa powszechna)
  • smart display LG XBOOM WK9 z Google Asystentem
  • Valve po cichu kończy ze Steam Link
  • można już grupować głośniki Google Home i Chromecast
  • nowe funkcje Android Auto
  • NBA 2K Mobile już do pobrania w AppStore (grę prezentowano na iPadach Pro 2018)
  • startuje Digital Wellbeing dla Androida

  • kamerka DJI Osmo Pocket na kieszonkowym gimbalu
  • EKG zostanie uruchomione na Apple Watchu z watchOS 5.2.1 (tylko USA)
  • gamingowa ZTE Nubia Red Magic Mars z 10GB RAM
  • Asystent Google otrzymał wsparcie tekstów piosenek
  • YouTube uruchamia opcje w stylu Stories od Snapchat (dla userów z 10K subskrybentów)
  • PRZECIEK: Google Pixel 3 Lite pojawił się na zdjęciach w Rosji
  • PRZECIEK: Asystent Google przemówi niebawem po polsku (testerzy otrzymują info o zbliżającym się końcu fazy testowania)
  • PRZECIEK: OnePlus 6T McLaren Edition może otrzymać 10GB RAM
  • PRZECIEK: wyciekły fotki smartfona Huawei z kamerką w otworze ekranu
  • ZAPOWIEDŹ: 11 grudnia może zadebiutować Asus Zenfone Max Pro M2
  • ZAPOWIEDŹ: składany smartfon/tablet Oppo może pojawić się na lutowym MWC 2019
  • ZAPOWIEDŹ: od 17 grudnia Apple Music będzie działać na głośnika Amazon Echo

11. iPad Pro = komputer?

Od kilku lat Apple stara się promować iPada jako nowego rodzaju komputera. Choć wszyscy wiedzą, że tak wcale nie jest i sprzęt ma zbyt dużo ograniczeń, to producent stara się trochę naginać rzeczywistość przez marketing. Reklama z zeszłego tygodnia stara się przekonać na „Pięć powodów, dla których iPad Pro może być Waszym nowym komputerem”. Zerknijcie na video i sami oceńcie, czy „iPad Pro jest jak komputer, ale inny od wszystkich komputerów”.

12. Logowanie bez hasła

Windows Hello to jedna z ciekawszych funkcji jakie oferuje nowa platforma Microsoftu. Windows 10 oferuje coraz więcej opcji logowania alternatywnych do wklepywania haseł. Do konta komputera można się dostać przez czytniki palca, bransoletki, czy rozpoznawanie twarzy. Teraz rozszerzono to do FIDO2. Konieczny będze Windows 10 October 2018 update i klucz na USB np. od Yubico or FEITIAN. Będzie je można powiązać z Windows Hello w celu szybszego dostępu do komputera.

13. Pokemonowe Tamagotchi

Pamiętam czasy manii na jajeczka Tamagotchi i początki mody na Pokemony. Zbiegało się to w czasie. Mniej więcej w tym samym czasie oba japońskie hity zaczynały podbijać chyba wszystkie możliwe rynki. Wszscy wtedy oczekiwali na cross obu pomysłów, ale taki gadżet nigdy nie powstał. Po ponad dwudziestu latach powstaje w końcu długo oczekiwany Tamagotchi-Pokemon. Jajka do hodowania Poke’ów zadebiutują 21 stycznia w Japonii i nie ma gwarancji, że pojawią się gdzie indziej.

14. Facebook Watch Party

Usługi Facebook Watch Party wystartowały w styczniu i pozwalały na wspólne oglądanie treści na żywo. Wtedy opcja była dostępna wyłącznie dla Grup. Od kilku dni usługę rozszerzono dla wszystkich stron (kanałów) oraz profili użytkowników. Generalnie dla wszystkich. Facebook pochwalił się też, że przez ten prawie rok odpalono ponad 12 milionów „Parties”.

15. Xperia XZ4 z trio kamerek?

Sony jakoś nie jest skore do zwiększania sensorów do fotografowania w swoich smartfonach. Flagowa Xperia XZ3 wciąż posiada tylko jeden moduł główny do pstrykania zdjęć. Czy następna generacja pod tym względem zacznie rywalizować z topowymi konkurentam? Poniższe video CAD rzekomej Xperii XZ4 pokazuje na tyle trzy aparaty. Podobno ma też oferować 6.5 calowy ekran OLED ze smukłą ramką i bez notcha. Czytnik palca przeniesiono na bok. Nie widać też portu audio jack 3,5 mm. Czy to realny model 3D następnego smartfona Sony premium?


Zeszłotygodniowe plotki, przecieki i zapowiedzi:

  • PRZECIEK: Apple patentuje rozwiązania dla Siri działającej offline
  • CIEKAWOSTKI: Huawei planuje wyprzedzić Samsunga do 2020 roku
  • CIEKAWOSTKI: AI (DeepMasterPrints) potrafi stworzyć syntetyczny odcisk palca, by oszukać skanery
  • ZAPOWIEDŹ: darmowe motywy Samsunga dla Galaxy przestaną być bezpłatne
  • INFO: Nintendo nie zrealizuje N64 Classic w najbliższym czasie
  • PLOTKI: Galaxy Note 10 może mieć ekran 4K 6.6 cala i modem 5G
  • ZAPOWIEDŹ: HTC nie wprowadzi na rynek flagowego smartfona (U13) w pierwszej połowie 2019 rok. Opracowuje „coś innego”
  • ZAPOWIEDŹ: Huawei tworzy asystenta głosowego na zachodni rynek (poza Chinami)
  • CIEKAWOSTKA: YouTube zacznie oferować pełne filmy (za reklamy)
  • INFO: Instagram usunął sztucznych śledzących i fake’owe like ze wszystkich kont
  • PRZECIEK: Galaxy S10 może pojawić się w trzech odmianach (najtańsza 5.8 z „płaskim” ekranem, najdroższa z 5G i sześcioma aparatami)
  • PLOTKI: Snap wprowadzi okulary Spectacles z podwójną kamerką
  • ZAPOWIEDŹ: Bixby 3.0 ma zadebiutować wraz ze składanym smartfonem Samsunga (Galaxy Fold)
  • INFO: Android Fast Pair zwiększy możliwości (m.in. o Chromebooki) – pojawi się też więcej kompatybilnych słuchawek i głośników

  • PRZECIEK: przyszłe Apple Watche mogą posiadać czujniki UV
  • PRZECIEK: Snapdragon 8150 może zadebiutować już 4 grudnia
  • CIEKAWOSTKA: Google Duplex zaczyna docierać na część Pixeli
  • INFO: dopasowanie świetlne w Androidach zacznie używać uczenia maszynowego
  • PRZECIEK: składany smartfon LG może nazywać się: „Flex”, „Foldi” lub „Duplex”
  • PLOTKI: Huawei może wkrótce pokazać ekran z kamerką w otworze
  • PLOTKI: Apple nie jest zadowolone z zamówień iPhone’a Xr i zwiększa produkcję wariant X (producent dementuje jednak te informacje) | wg The Wall Street Journal
  • INFO: USA coraz ostrzej walczy z Huawei na swoim rynku (szykowane są specjalne regulacje)
  • PRZECIEK: patenty Apple wskazują, że przyszłe iPhone’y otrzymają gradientowe malowanie (a’la Huawei P20 Pro)
  • CIEKAWOSTKA: benchmarki wykazują powrót Google Glass w nowej wersji Enterprise Edition 2
  • CIEKAWOSTKA: IKEA i Xiaomi weszły w partnerstwo. Smart oświetlenie szwedzkiej firmy połączy się z platformą smart home od Chińczków
  • CIEKAWOSTKA: McAfee przewiduje, że w 2019 zaczną się wzmożone ataki malware’owe w dziale smart home
  • OFICJALNIE: Huawei opracowuje własny system operacyjny, który zastąpi Androida (już w smartwatchach tego dokonali)

16. Alexa jak żywa

Jeszcze słabo z dostępnością języka polskiego pośród asystentów głosowych, więc trudno ocenić poziom ich mowy. Angielskojęzyczne wersje mają się lepiej, a w dodatku ich sposób przekazu treści stara się poprawiać możliwości. Alexa chce brzmieć bardziej ludzko dzięki uczeniu się rzeczywistej mowy z programów telewizyjnych. Amazon uczy asystentkę naturalnie brzmiącej mowy, a nawet różnych jej stylów. Za jakiś czas coraz trudniej będzie odróżnić bota od człowieka (przynajmniej na podstawie wypowiadanego tekstu. Poniżej próbka możliwości. Wciąż słychać, że to wirtualny asystent, ale jest i będzie coraz lepiej.

17. BrainGate Brain-Computer Interface

Myszka, klawiatura, rysik, palec, kontroler VR – to jedne z popularniejszych sposobów interakcji z komputerem (zaczynamy tu też doliczać asystenta głosowego). Następne w kolejce musi być coś wykraczającego poza schematy. Może myśli? BrainGate to sterowanie myślami jest efektowne, ale tak naprawdę powstało z myślą o najbardziej potrzebujących. Osoby sparaliżowane mają już do dyspozycji kilka rozwiązań, ale wyglądają słabo przy projekcie z Brown University. Zakres funkcji jest spory, a to dopiero początek.

18. HTC Vive Pro McLaren Edition

Fanów F1, zwłaszcza tych z Polski, najbardzej w zeszłym tygodniu pobudziła informacja o powrocie Roberta Kubicy do regularnego ścigania w bolidzie Williamsa. Pojeździć taką maszyną można w symulatorach, a odkąd są gogle VR także w opcji sferycznej. HTC przygotowało nawet specjalną edycję gogli w barwach McLarena (w tych nowych – dziwnie pomarańczowych). HTC Vive Pro McLaren Edition pojawiło się w ramach promocji programu Shadow Project eSports, dzięki któremu zwykli gracze mogą dzięki świetnym wynikom trafić na prawdziwy tor (tak było w 2017 – wtedy wygrał Rudy van Buren).

19. Interaktywny Minecraft dla Netflix

Wcześniej w tym roku Netflix obiecał uzupełnić swoją bazę o interaktywnego Minecrafta i powoli tytuł ten staje się faktem. Jako, że Netflix to nie platforma do grania, musimy zrozumieć na czym polega zabawa z interaktywnymi treściami. Rozgrywka przypomina trochę gry typu Heavy Rain, czy Beyond: Two Souls, ale w charakterystycznym środowisku. Interaktywna historia ma różne scenariusze, więc możemy wybrać drogę. Ostatecznie prowadzi do różnych zakończeń. Za tytuł odpowiedzialny jest Telltale Games (podobno upadające studio). Pierwsze trzy epizody Minecraft: Story Mode już trafiły do Netflixa, a 5 grudnia pojawią się dwa kolejne. Wersja na piloty jest trochę bardziej ograniczona od edycji z 2015 roku na PC i konsole, ale są zarówno polskie napisy, jak i dubbing.

20. Składany i bezramkowy LG

Nie wiadomo jeszcze czy składane smartfony będą hitem, ale wszystkie topowe marki ze świata technologii patentują swoje wersje takowych urządzeń. Mówi się, że LG może zademonstrować swoją propozycję już na styczniowym CES 2019, ale żeby mieć co pokazywać, trzeba było wcześniej coś opatentować. Koreańczycy stawiają na bezramkowe skrzydło ekranu, czyli utrzymanie wszystkich „bebechów” w jednej części, pozostawiając odginany wyświetlacz osobno. Czy to wytrzyma w normalnych warunkach? Wątpię, by opublikowany w KIPO (Korean Intellectual Property Office) 28 października patent dotyczył pierwszej generacji sprzętu, ale producent dba już o kolejne koncepcje. Przypomnę, że LG Display już od kilku lat chwali się giętkimi OLEDami. Możliwe, że w 2019 roku czymś ciekawym zaskoczy.

LG Display flex

BONUS:

W materiale bonusowym wybrałem jeden z tzw. „odrzutów”, które nie trafiły na normalną listę powyżej 😛 . Było ich kilka, ale ostatecznie postawiłem na coś z AR, bo jakoś tak mało o tym było w całym zestawieniu. Ktoś stworzył wersję AR gry w Sonica. Co prawda mało wygodną, bo tatuaż jest kontrolerem, a trzeba jeszcze palcem trafiać w pola i zerkać przez ekran smartfona, ale prezentacja możliwości zacna. Taka trochę sztuka dla sztuki, ale działa!


O czymś w TechMix’sie zapomniałem? Wrzucajcie w komentarzach lub hashtagu #TechMix co ciekawego w zeszłym tygodniu mogłem pominąć. Za tydzień kolejny TechMix! Już gromadzę info!