System Apple CarPlay na dowolnym iPhonie/iPadzie?

27 Gru 2014

System CarPlay to próba wejście Apple na kolejny rynek. Projekt ma potencjał, bo samochód to część Internetu Rzeczy, a i kilku wielkich graczy proponuje swoje konkurencyjne rozwiązania. Na razie tylko wybrane marki pojazdów posiądą udogodnienie uproszczonego interfejsu z iOS na swoim kokpicie. Głównym celem takiej nawigacji (większych ikon i szybszego sterowania) jest oczywiście zwiększenie bezpieczeństwa jazdy i unikania zabawy telefonem w ręce. Są dwie opcje na skorzystanie z CarPlay w aucie. Pierwszą jest zakup nowego pojazdu. Drugą, o wiele tańszą, zainwestowanie w któryś z systemów multimedialnych Pioneera lub Alpine.

Będzie i trzeci wybór, ale bardziej nieoficjalny. Chodzi o wykorzystanie tego co już mamy, czyli naszego iPhone’a lub iPada. Jeden z developerów oprogramowania – Adam Bell – przygotował własną aplikację na iOS, która przeniesie interfejs CarPlay bezpośrednio na smartfon lub tablet z logo Apple. To zdecydowanie najtańsza alternatywa. Wystarczą ją wgrać i uaktywnić wejściem w apkę. Ignition ma jedną wadę. Wymaga wprowadzanie iOS w jailbreak, czyli otwarcie systemu. Jest to na szczęście legalne, choć sam CarPlay w takiej wersji już chyba niekoniecznie.

Po jailbreaku wszystko będzie tak samo banalne jak pobranie aplikacji i instalacja jej na urządzeniu. Najlepszymi kandydatami na przejęcie roli systemu CarPlay mają dwa z modeli mobilnych urządzeń Apple. Chodzi o iPada mini lub iPhone’a 6 Plus. Mają wystarczająco duże ekrany, ale nie nazbyt wielkie, więc ich instalacja na desce rozdzielczej powinna być w porządku. Całość wygląda dokładnie tak, jak CarPlay w przypadku wersji oficjalnych. UI jest dokładnie takie samo. Odpalimy ten sam zestaw aplikacji przystosowanych do użytku podczas jazdy.

Adam Bell umieścił swój projekt w repozytorium Cydia BigBoss i tam też znajdziecie aplikację do pobrania w sposób bezpłatny. Pomysł Ignition jest przeznaczony głównie dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na zakup droższych opcji. Myślę, że nie ma nawet potrzeby kupować kolejnego iPada, by instalować go w samochodzie. Wystarczy ten z którego korzystamy na co dzień, choć posiadanie jakiegoś starszego modelu może być opcją dla jakiegoś tuningu na stałe.

źródło: modmyi.com via slashgear.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *