Na WWDC Apple przedstawiło system iOS 12 i jego nowe funkcje. Nowa generacja nie będzie przełomowa i skupi się głównie na poprawkach stabilności oraz optymalizacji, ale wewnątrz znajdziemy też kilka nowinek. W ostatnich dniach udostępniono testową wersję Siri Shortcuts dla developerów, więc jest okazja przyjrzeć się rozwiązaniu bliżej. Chcecie wiedzieć czym są skróty dla Siri? Moim zdaniem to jedno z fajniejszych rozwinięć asystentki głosowej Apple, więc zanim funkcja pojawi się dla wszystkich, postaram się wytłumaczyć jej przeznaczenie.

Siri Shortcuts, czyli „IFTTT” dla iOS 12

Siri Shortcuts to przede wszystkim rozszerzenie możliwości asystentki Siri, która względem konkurentów była mocno ograniczona. Alexa i Google Asystent szybko się rozwijają, więc Apple musiało nieco otworzyć swoje narzędzia. Wymyślono skróty, dzięki którym korzystanie z poleceń ma być bardziej naturalne i przyjemniejsze. Trzeba będzie spędzić trochę czasu na budowaniu komend, ale jak już to zrobimy to nasz kontakt z Siri będzie wygodniejszy. Frazy do automatyki akcji w iOS (także aplikacji z systemie) powinny uprzyjemnić użytkowanie platformy, ale najpierw potrzebny będzie w to wkład pracy.

Siri Shortcuts

Całość przypomina programowanie głosowe, a przynajmniej tworzenie prywatnych fraz, na które reagować ma nasza Siri. Użytkownik nagra konkretne zwroty dla konkretnych sytuacji, dzięki czemu asystentka głosowa stanie się bardziej smart. Będzie nasłuchiwała naszych spersonalizowanych komend i reagowała na nie zdefiniowanymi odpowiedziami. Najlepiej zrozumieć projekt na przykładach. Apple wykorzystało podczas demonstracji znaczniki Tile. Podczas otwierania aplikacji dla tagów wystarczyło zaznaczyć pole „Add to Siri”, by możliwe stało się nagranie prostej frazy, np. „I lost my key” (ciekawe jak z reakcją na inne języki – póki co, Siri nie ma pełnego wsparcia naszego języka). Jej wypowiedzenie aktywuje przypisaną akcję – w tym wypadku znacznik zacznie sygnalizować dźwiękiem swoją lokalizację. Efekt? Szybsze działanie, czyli szybsze odszukanie kluczy. To cel Siri Shortcuts. Ma być zdecydowanie szybciej porozumieć się z asystentką przez spersonalizowane frazy.

Siri jest zintegrowana z wieloma aplikacjami, więc ma dostęp do naszego kalendarza itp., a to z kolei kolejne opcje do powiązania fraz z konkretnymi akcjami. Co tu można zrobić? Mnóstwo rzeczy, np. stworzyć własną akcję odwołania spotkania lub przesłania powiadomienia do zainteresowanych osób, że się spóźnimy. Oczywiście stworzenie takiej automatyki będzie czasochłonna, ale należy rozumieć to jako długofalowy proces, który wraz z korzystaniem z systemu w iPhonie, pozwoli nam na lepsze korzystanie z naszych narzędzi. Siri już teraz nauczy się naszych przyzwyczajeń, oferując lepszą pomoc, z iOS 12 ma to się jeszcze poprawić. Gdy odwiedzamy często tą samą kawiarnie, a wewnątrz jest oferowane Apple Pay to Siri zasugeruje wcześniejsze zamówienie i opłatę przez system mobilnych płatności. Tutaj będzie możliwe dołożenie szybkiej komendy dla konkretnego sklepu i spersonalizowanie całej akcji pod indywidualne potrzeby. Przyjemność korzystania będzie rosła z czasem, ponieważ w naszej bibliotece będzie przybywać akcji z komendami. Jak długo potrwa tworzenia takiej bazy poleceń? Będzie trwało cały czas, ponieważ nie będzie ograniczeń co do liczby fraz. Na pewno początek będzie cięższy.

Siri Shortcuts będzie rozwijać się miesiącami, bo i sami developerzy muszą wdrożyć platformę do swoich usług. To nie tak, że zrobimy co chcemy. Autorzy aplikacji muszą partnerować Apple, by rozszerzyć możliwości skrótów. Zwykle nowinki są chętnie implementowane w programach i rozwiązaniach dla iOS, więc możemy liczyć na stosunkowo szybką rozbudowę kolejnych możliwości. Siri Shortcuts przypomina mi tu nieco usługi serwisu IFTTT, gdzie też dostępne są do budowania iłączenia akcji różne kanały (też pojawiały się z czasem). Skróty dla Siri są takim wbudowanym odpowiednikiem IFTTT dla tworzenia „przepisów”, ale funkcjonujących w ekosystemie Apple. Wyczuwam, że niebawem uda się je wykorzystać także z zewnętrznymi systemami, np. dla inteligentnego domu. Tworzenie własnych komend w obrębie mieszkania powinno usprawnić użytkowania wirtualnego pomocnika. W aplikacji od Siri Shortcuts zaroi się od akcji, więc Apple opracowało panel, w którym nad wszystkim zapanujemy.

W zasadzie nie powinno być tu większych ograniczeń, przynajmniej za jakiś czas, bo początkowo platforma będzie musiała się rozbujać. Kiedy otrzymamy pełen dostęp do skrótów dla Siri? iOS 12 zadebiutuje już jesienią i właśnie wtedy nasze iPhone’y, ale i iPady posiądą nową funkcje z kreatorem Shortcutów. Komendy będzie można wtedy wydawać (ale pewnie także i tworzyć) również przez zegarki Apple Watch oraz smart głośniki HomePod. Na smartwatchach w tarcze Siri powinno to być zdecydowanie najszybsze, zwłaszcza, gdy nagle wpadniemy na ciekawą frazę dla jakiejś akcji. Szkoda, że Apple nie stworzyło jeszcze żadnego filmiku promującego nowe akcji dla Siri, ale z pewnością taki w końcu powstanie. Dodam go wtedy do artykułu, bo pewnie jak zwykle przekaże wszystkie możliwości zwięźle i ciekawie. Na koniec pozostaje jeszcze liczyć, że Siri przemówi w końcu po polsku.