Rysik Apple Pencil szybszy od Surface Pen

6 Cze 2017

iPad Pro z Pencil

Niedawno Microsoft zaprezentował nowego Surface Pro z ulepszonym rysikiem Surface Pen. Przez chwilę stylus ten był szybszy od bezpośredniego konkurenta, czyli Apple Pencila. Po WWDC 2017 wszystko wraca do normy, choć różnice nie są aż tak ogromne. Oba modele poprawiono pod względem hardware’u, ale i software’u, czyli funkcji w systemie. Mają teraz więcej do roboty, dając użytkownikom szersze pole działania.

Nowy Apple Pencil zaprezentowano przy okazji premiery nowego iPada Pro 10.5 cala. Wygląda oczywiście tak samo, ale jest dopracowany. Poprawiono opóźnienie we wprowadzaniu e-tuszu i czuję, że specyfikacje te podano nieprzypadkowo. Wszystko z uwagi na dane od Microsoftu, który pochwalił się, że Surface Pen ma tylko 21 milisekund lagów. Apple Pencil jest tylko o jedną milisekundę szybszy, ale zawsze to powód, by dokopać rywalowi ;). Można też używać słów ” Pencil jest szybszy od Surface Pena”. To nie wszystko. Cyfrowy pisak Apple jest też najszybszym tego rodzaju na świecie.

iPad Pro z Pencil

Większość parametrów się nie zmieniła, więc nowy Pencil to raczej poprawki niż nowa generacja. Dopiero z nowym iPadem wszystko wygląda lepiej. Nowy wyświetlacz wyposażono w technologie “ProMotion”, czyli ze 120 Hz odświeżaniem. Ma to poprawić efekty odbioru dynamicznych efektów, w tym odczucia związane z rysikiem. Najwięcej zmian otrzymamy przy aktualizacji systemu do iOS 11. Jedenasta odsłona systemu operacyjnego w odmianie dla iPada to dużo zmian. Rysik na tym skorzysta. Będzie uczestniczył przy większej liczbie zadań (podobnie jak w Windows Ink).

Pencila uwzględniono m.in. w aplikacji pocztowej, gdzie szybciej można dodawać ręczne zapiski. Rysik wykorzystamy też do dopisywania treści na skanowanych kamerką dokumentach. Ręcznie tworzone notatki w apce Notes są teraz przeszukiwane po frazach, czyli jest rozpoznawanie pisanego tekstu. Także Adobe dostosował swoje oprogramowanie, a dodając do tego moc obliczeniową nowego iPada Pro, będzie to mobilny zestaw dla kreatywnych. Wciąż w użyciu są kąty przyłożenia końcówki oraz reakcja na siły nacisku tipa. Oczywiście z detekcją oparcia dłoni na ekranie. Pełne naładowanie stylusa wystarcza na 12 godzin działania, a 15 sekund na 30 minut (tak, jak poprzednio).

Wraz z iPadem Pro pokazano nowe etui (wsuwkę), w którym znalazło się miejsce na rysik. Pencil otrzymał tu specjalne miejsce.

źródło: Apple

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *