Runkeeper z niezależną aplikacją fitness dla Apple Watch

22 Paź 2015

Runkeeper na zegarku Apple Watch jest obecny od dawna, ale w wersji w pierwszej generacji miał pewne ograniczenia. Wymagał sparowania z iPhonem. Dużo osób narzekało, że aplikacje wymagały komunikacji ze smartfonem. Na szczęście WatchOS 2 od Apple, czyli nowa aktualizacja systemu, pozwala już na przygotowywanie natywnych programów, czyli niezależnie działających (bez konieczności noszenia telefonu). W przypadku aplikacji sportowych ma to znaczenie, bo można zostawić telefon w domu, a na trening wybrać się jedynie ze smartwatchem.

RunkeeperWatchOS2

Zegarek Apple ma funkcje sportowe, a konkretnie odpowiednie czujniki aktywności, więc można go wykorzystać jak sportowy tracker o podstawowych sensorach i wsparciu czujnika pracy serca. W końcu w prawdziwy sposób, czyli bez parowania z iPhonem. Runkeeper wykorzystał te możliwości i zaktualizował swoją apkę do wersji natywnej. Możemy badać swój bieg z samym tylko Watchem. Działa bardzo podobnie. Też możemy rozpocząć/zatrzymać analizę aktywności prosto z naręcznego ekraniku, ale już bez zdalnego wyzwalania.

Rozpocząć możemy analizę dla biegu, chodu, jazdy na rowerzy lub “innych” aktywności. Dane wystarczy połączyć z agregatem Zdrowie (Health) od Apple i tam gromadzić zapisy. Śledzone będą podstawy: czas, dystans i odległość przemierzana na minutę. Oczywiście uwzględniona będzie praca serca i spalane kalorie. Nie wiem co z trasą. Bez GPS w iPhonie ciężko będzie zmapować wykonaną drogę. Ta opcja pewnie będzie już wymagała kontaktu z iPhonem. Nie zawsze jednak potrzeba obserwować trasę. Apple Watch i tak nie gwarantuje dokładności w pewnych elementach analiz sportowych, więc i tak jest to narzędzie dla casualowych biegaczy.

Ci bardziej zaawansowani założą na rękę lepszy tracker – taki specjalnie dla sportowca. Funkcje odtwarzacza muzycznego w zegarku będą za to na plus. Bezprzewodowe słuchawki sparowne ze smartwatchem pozwolą na odsłuch ulubionej muzy w trakcie treningu. Fajnym bajerem jest opcja podglądu sportowych osiągnięć dla poszczególnych utworów z playlisty. To taka statystyka naszych motywacji przy akompaniamencie poszczególnych kawałków. Sprawdzimy które piosenki wyzwalają w nas większą energię.

źródło: AppStore, Runkeeper vie engadget.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Comment (1)

  1. wersja Sport Apple Watch to świetna sprawa, na którą czekałem od dawna, teraz mogę go zabrać na każdy trening i nie mam wszystko w jednym małym zegareczku, a poza tym Apple zadbał o świetny design

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *