Nokia Treasure Tag Mini – mniejszy, ale bez modułu NFC

12 Maj 2014

Jakiś czas temu opisywałem lokalizator Nokii – Treasure Tag. Służy on do odnajdowania zgub, na przykład kluczy, do których niewielki gadżecik doczepiamy. Takich usprawnień w formie breloczków na rynku jest już sporo. Nokia swój zintegrowała ze smartfonamii Lumia, ale nie tylko. Model WS-2 trafił niedawno także do polskiego sklepiku online i został wyceniony na 99 zł. Jeśli to dla was za dużo jak na lokalizator, to niebawem będziecie mogli zakupić tańszą o około połowę (oficjalna cena 69 zł) alternatywę, czyli Nokia Treasure Tag Mini (model kodowo oznaczony WS-10). Posłuży do tego samego, ale będzie się nieco różnił.

Różnice nie polegają wyłącznie na zmniejszeniu całego taga – a raczej odchudzenie go o połowę, gdyż front jest ten sam, czyli 3 x3 cm. Będzie przenośnym beaconem na Bluetooth 4.0. Zejście z ceną oraz smuklejsza forma to rezultat wyrzucenia z lokalizatora modułu zbliżeniowego NFC. Trzeba go będzie niestety parować manualnie, a nie automatycznie i szybko jak u starszej wersji. To niedogodność, którą klient akceptuje wraz ze zniżką na urządzonko. Mniejszemu tagowi zabrakło też mini głośniczka. Ten był przydatny do dźwiękowego odszukiwania (teraz posłuży do tego wyłącznie smartfon). Także i bateryjka została odchudzona. Ma jedną trzecią pojemności Treasure Taga.

Nie odczujemy tego specjalnie, gdyż na bateryjce CR2016 będzie pracować przez około 120 dni. Z wizualnych zmian widać też brak plastikowej pętelki. Tym razem jest to otworek na rzemyk – to chyba wygodniejsza forma. Tańszy model będzie dostępny wyłącznie w bieli z pomarańczowym “sznurkiem”, potocznie zwanym smyczą. Jeśli chodzi o funkcjonalność, lokalizator będzie działał w ten sam sposób co WS-2. Będzie służył nam do lokalizowania ważnych rzeczy lub przypominania o zabieraniu przedmiotów (przez położenie na nich taga). Odpowiedni sygnał powiadomi nas na smartfonie przez zainstalowaną aplikację, że wyszliśmy z zasięgu połączenia.

Nokia Treasure Tag Mini, podobnie jak większy wariant, będzie współpracowała także ze smartfonami iOS oraz Android, a nie wyłącznie z platformą Windows Phone.

źródło: Nokia

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *