Meme Jins – inteligentne okulary badające zmęczenie

14 Maj 2014

Każdy kolejny okularopodobny wynalazek zastanawia mnie, czy producenci zakładają, że każdy w niedalekiej przyszłości będzie nosił okulary lub nastanie moda lub trend na noszenie ich w jednym celu – korzystania z inteligentnych funkcji. Pozostawiając temat formy, w końcu jakoś na głowie sprzęt musi się utrzymać, przyjrzę się następnemu dosyć ciekawemu modelowi, który można zaliczyć do działu smart rzeczy. Japońska firma Jins proponuje swój wariant inteligentnych okularów, ale nieco inaczej funkcjonujących. Meme mają przede wszystkim informować o naszym zmęczeniu.

Organizm powinien często wypoczywać i nie przeciążać się. Przemęczenie osłabia nas, ale ciężko czasem je wykryć, zwłaszcza, gdy fizycznie go nie odczuwamy. Okulary ze specjalnymi czujnikami mogą w tym pomóc. Wyposażono je w niewielkie sensory (elektrookulogram) zajmujące się diagnostyką gałek ocznych. Monitorowanie oczu pozwala na zebranie odpowiednich danych i przesłanie ich do kompana w postaci aplikacji mobilnej na smartfon. Okulary synchronizują się z telefonem przez Bluetooth i dostarczają nam odpowiednich powiadomień na temat zmęczenia. W ten sposób zawsze rozpoznamy moment na relaks.

Wbudowane w ramkę żyroskop i akcelerometr dodadzą do tego opcji rozpoznawania ruchu głowy. Mają np. wspólnie z sensorami oczów badać podatność na sen i ostrzegać przed wsiadaniem za “kółko” lub sugerować odpoczynek w trakcie jazdy. Zostaną wykorzystane również do pewnych funkcji fitness (śledzenie spalonych kalorii oraz zliczanie dystansu i kroków)a, a także nawigacji. Gadżet ma pojawić się dopiero na wiosnę przyszłego roku, ale do tego czasu sprzęt ma otrzymać wsparcie wielu innych aplikacji wykorzystujących ruchy głową. Na video materiale widać różne warianty stylowe obudowy. Ceny jeszcze nie zdradzono.

Poniżej pierwszy z materiałów prezentujących możliwości ubieralnego gadżetu do śledzenia zmęczenia i ruchu głowy:

źródło: jins-jp.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *