Który iPad dla ciebie? mini 2, mini 4, Air 2, Pro 9.7, czy Pro 12.9?

22 Mar 2016

Wczoraj przy okazji wpisu na temat nowego iPada Pro 9.7 napisałem, że Apple ma teraz w ofercie cztery tablety. W rzeczywistości ma ich dużo więcej. Nie chodzi tutaj wyłącznie o rozróżnienie pojemości gigabajtowych, ale i ekrany oraz warianty łączności. Wybór jest spory i nowemu klientowi decyzja może przyjść trudniej niż regularnemu użytkownikowi tych mobilnych komputerków Apple’a. Ten wpis zdecydowałem się przygotować w odpowiedzi na pytanie: który iPad jest dla mnie? Który z tabletów Apple wybrać? Do asortymentu doszła wczoraj nowa odmiana, a ja już wcześniej szykowałem się z przygotowaniem takiego artykułu. Nadarzyła się okazja.

iPady 2016

Pierwszy iPad zadebiutował 6 lat temu. Przez ten okres powstało sporo generacji, ale i odmian. Od 31 marca 2016 roku w ofercie będzie 5 różnych urządzeń. Dzisiaj rynek tabletów jest spory, jednak dla wielu iPad to najwłaściwsza opcja i nic tego nie zmieni. Przywiązanie do platformy, sprawdzony sprzęt i chęć kontynuacji dostępu do ekosystemu i serwisów Apple. To niektóre powody. Czy to nowy, czy stary klient, wybór właściwego iPada jest dzisiaj trudniejszy. Kiedyś było łatwiej – większy lub mniejszy. Dzisiaj są rozmiary, różne wyświetlacze, ich parametry, czy dostęp do rysika. Rodzina iPadów składa się z pięciu modeli, w tym każdy w opcji Wi-Fi lub Wi-Fi+Cellular: iPad mini 2, iPad mini 4, iPad Air 2, iPad Pro 9.7 i iPad Pro 12.9. Który pasuje do twoich potrzeb?

iPad mini 2 to najstarszy z dostępnych modeli w ofercie Apple. Pozostał w niej dlatego, by dać szansę na niedrogi dostęp do systemu iOS w najbardziej podręcznej wersji. Gama iProduktów jest dziś naprawdę bardzo szeroka i praktycznie możemy wyjść z domu z iOS od 4 cali, po 12.9 przekątną. Oczywiście mowa o iPhone’ach i iPadach, ale bardzo dobrym przykładem jest iPhone w wersji Plus. 5.5 cala ma zaspokoić tych z nas, którym nie uśmiecha się chodzić z dwoma gadżetami. iPad mini 2 to najtańsza opcja, by wziąć ze sobą poręczny tablecik i wygodny telefon. iPhone 6/6S Plus jest w stanie zastąpić komplet, ale wielu klientów woli korzystać z w miarę komfortowego telefonu i większego ekranu do innych celów (tabletu).

iPad mini 2 foto

Mini 2 wystarczy do wielu celów. Ma wszystkie podstawy i kwalifikuje się do update’u iOS 9.3, choć nie wszystkie możliwości systemu zostaną w nim wykorzystane. Ma 7.9 cala i jest zdecydowanie najwygodniejszym, najmobilniejszym iPadem w rodzinie. Apple oferuje go wyłącznie w mniejszych pojemnościach pamięci, czyli 16 i 32 GB, co ma jeszcze bardziej obniżyć jego cennik. Nie jest może najsmuklejszy w całej ofercie (nowsze sporo odchudzono), ale nadal waży tylko ok. 330 gramów, posiada 2048 x 1536 pikseli rozdzielczości. Niższa półka cenowa jest celowa, bo zdejmowane są pewne bariery dostępu do iPada, ale kilka rzeczy idzie w parze z cennikiem. iPadowi mini 2 brakuje antyrefleksyjnej powłoki, czytnika Touch ID, czy dostępu do Apple Pay. Kamerki są słabsze (choć dla wielu z nas nie mają w tablecie większego znaczenia).

1299 zł to najniższa oficjalna cena za iPada od Apple. Oczywiście można go nabyć sporo taniej w wielu sklepach, gdyż jest traktowany jako ten “najgorszy”, co nie znaczy zły. 400 zł różnicy między kolejnym w kolejce, czyli iPadem mini 4 to spora kwota.

Apple iPad mini 4

iPad mini 4 to już droższy wydatek, choć w niemal tym samym formacie. Apple wprowadziło go do sprzedaży razem z iPadem Pro 12.9 i zastąpił on iPada mini 3, który był dziwnym urządzeniem, gdyż jako trzecie generacja najmniejszego z iPadaów zaoferował w praktyce tylko dostęp do czytnika linii papilarnych. Mini 4 dostosował się do potrzeb klientów, którzy wręcz żądali lepszych podzespołów. Właśnie z tego powodu pozostawiono w sprzedaży mini 2, wycofano mini 3 i zaproponowano mini 4. Różnić między mini 2 i mini 4 jest znacznie więcej.

iPad mini 4 foto

400 zł więcej to dużo drożej, ale i sporo lepiej pod wieloma względami. Mini 4 można określić jako iPada mini na sterydach. W końcu po wielu latach zdecydowanie podniesiono standard najmniejszego formatu i teraz nie jest już traktowany jako najsłabszy. Ja nie lubiłem takiego podejścia, w którym mniejszy miał być mniej wydajny. Wolę aktualne podzespoły i tylko krótszą przekątną wyświetlacza. Tak jest w przypadku iPada mini 4. Jest smuklejszy i lżejszy od poprzedników, ma tą samą wystarczającą dla prawie 8 calowego ekranu rozdziałkę, antyrefleksyjne pokrycie i dodatkową opcję 128 GB na dane.

Upraszczając, mini 4 ma zbliżone parametry do iPada Air 2 (m.in. procesor A8 + M8), taką samą paletę kolorów (obok szarego i srebrnego również złoty), ale i dostęp do zabezpieczeń czytnika Touch ID, kompatybilność z płatnościami Apple Pay i adekwatne kamerki (m.in ze slow-motion). Jeśli pstrykanie zdjęć i nagrywanie ma dla was znaczenie, to warto dopłacić i mieć w mniejszym iPadzie lepsze aparaty. Akurat iPadem mini focenie nie jest aż takie niewygodne jak iPadami 9.7 cala. Jest to zatem w miarę aktualny osiągami iPad w całkiem rozsądnej cenie i wymiarach. Najtańsza opcja zaczyna się od 1699 zł. Gdyby był rysik, byłby moim osobistym ideałem.

iPad Air 2

iPady w odmianach Air były znaczniejszym skokiem w parametrach i próbą większej różnorodności w rodzinie tabletów Apple. Air 2 to dzisiaj najtańsza szansa na zakup modelu o przekątnej 9.7 cala (w oficjalnie oferowanych). Podobnie jak u mini 2 mamy do czynienia z asortymentem oferowanym w wyłącznie dwóch najmniejszych pojemnościach, tj. 16 i 64 GB. To sprawia, że przy 1999 zł w odmianie wyłącznie z Wi-Fi jest to być może najbardziej optymalna propozycja Apple, czyli bardzo dobry stosunek wydajności do ceny i możliwości. Nie jest to topowa seria, gdyż za taką jest teraz uważana wersja Pro, ale wciąż pod wieloma względami więcej niż wystarczająca.

iPad Air 2 foto

iPad Air 2 posiada rozdzielczość 2048 x 1536 pikseli, czyli tyle samo co iPady mini. To oznacza, że wyświetlacz będzie trochę mniej ostry, ale znów dopiszę, że wystarczający. Posiada nieco mocniejsze parametry niż mini 4, gdyż wykorzystuje chip A8X + M8. Ma dokładnie te same kamerki i funkcje do iPadzik mini 4, a najistotniejszą różnicą jest jego wymiar. Nie każdy lubi tak małe iPady jak seria mini. Jeszcze niedawno był sprzedawany ze 128 GB pojemnością, ale iPad Pro 9.7 wymusił zaniechanie sprzedaży tej pojemniejszej odmiany. Na szczęście w sklepach powinien się jeszcze takowy znaleźć. Oficjalnie dostępne są tylko 16 i 64 GB, co znów pozwoliło na redukcję cen. Cena iPada Air 2 spadnie właśnie w związku z premierą Pro.

Kolorystyka stała, czyli złoto, sreberko i ciemny szary. iPad Air 2 to tablet bez rysika, więc jeśli nie planujecie go używać, a nie potrzebujecie najmocniejszych parametrów tabletu to Air drugiej generacji jest najwłaściwszą opcją do zakupu. Jeśli Pencil jest dla was konieczny to trzeba patrzeć wyżej, tj. na iPada Pro 9.7.

iPad Pro 9.7

Jedni nazywają go Pro mini a inni Air 3, a właściwie nazywa się iPadem Pro. Wszystko dlatego, że zyskał możliwości wykorzystania rysika Pencil. Faktycznie można mieć wrażenie, że mamy do czynienia z trzecią generacją Aira, ale faktycznie zmiany są nieco większe. Widocznie na tyle duże, że Apple wolało uspójnić nazewnictwo (i być może pozostawić Air 2 w sprzedaży, gdyż można jeszcze na nim zarobić). iPad Pro 9.7 to praktycznie te same możliwości co zeszłoroczny 12.9-calowiec, ale w przystępniejszych parametrach. Jest to najświeższy w ofercie sprzęt i dla wielu najlepszy – właśnie z powodu komfortowej i lubianej przekątnej ekranu.

iPad Pro 9.7 foto

Portfolio urządzeń Apple potrzebowało takowej odmiany. Mamy teraz trzy wyraźne pułapy dla iPadów: serię mini, Air oraz Pro. iPad Pro 9.7 jest dokładniej tych samych gabarytów co Air 2 (łącznie z rozdzielczością). Zyskał jednak ciekawą technologię True Tone, która automatycznie dopasowuje kolorystykę obrazu. Jest to wygodne przede wszystkim przy użytku w ciemniejszych warunkach, gdzie oczy nie będą już tak męczone. Ten iPad również posiada cztery głośniczki jak jego większy odpowiednik. Rysik Pencil można dokupić opcjonalnie i posiadać opcję korzystania ze stylusa w mniejszym iPadzie (jeśli prawie 13 calowy nie był zbyt wygodny).

Przeniesiono do niego wszystkie możliwe elementy znane z wariantu Pro 12.9. Smart Connector, który pozwala na podpięcie wygodnej klawiaturki Smart Keyboard. Przemieniamy w ten sposób tablecik w rodzaj mini laptopka, ale z możliwościami (ograniczeniami?) iOS. Tylko seria Pro jest w ofercie sprzedawana w pojemności 256 GB oraz wykończeniu rose gold (jak iPhone’y 6S). Ma lepsze kamerki od Air 2 – obie z flashem. Znów trzeba podkreślić, że te elementy raczej nie wpłyną na zakup, ale warto je zaznaczyć. iPad Pro 9.7 wygląda na najmocniejszego obecnie iPada i w zdecydowanie bardziej komfortowym formacie niż największy z rodziny. Okazuje się jednak, że mniejszy z Pro ma nieco wolniejszy procesor i mniej RAM. 9.7-calowy iPad posiada zegar 2.16 GHz (12.9 ma 2.24) i tylko 2 GB RAM (większy posiada 4 GB). Najtańszy Pro 9.7 to wydatek równy 2999 zł.

iPad Pro 12.9

Na koniec największy z całej oferty. iPad Pro 12.9 został zaprezentowany we wrześniu 2015 roku i był pierwszym tej wielkości w kolekcji iPadów. Apple chciało wypromować rysik Pencil na większej przekątnej. Ten jest teraz dostępny również dla Pro 9.7 i nie do końca wiadomo, czy ruch ten był wcześniej zaplanowany, czy gigantowi z Cupertino nie podobało się przyjęcie większej przekątnej. Ważne, że zaawansowany rysik będzie można teraz wykorzystać w szerszej palecie urządzeń (czekam jeszcze na mini z takimi możliwościami).

iPad Pro 12.9 foto

iPad Pro 12.9 to największy tablet Apple i właśnie to obok rysika go dotąd wyróżniało. Była to znaczna zmiana w ofercie, gdyż do tej pory firma twardo obstawała przy przekątnej 9.7 cala. Większy wyświetlacz to ukłon dla użytkowników chcących komfortowo pracować z rysikiem. Powierzchnia ma tutaj znaczenie i głównie do pracy przy biurku. Nie jest to za wygodny sprzęt do pracy w terenie, a przynajmniej jeśli chodzi o poręczność. Jeśli już gdzieś wygodnie zasiądziemy to nie będzie żadnych problemów, ale zdecydowanie lepiej posiadać mniejszy tablet 9.7. Tutaj jednak wybór jest zależny od naszych potrzeb. Jak komu wygodniej.

Tutaj też mamy 256 GB pojemności i te same trzy kolory obudowy co większość iPadów. Z powodu większych wymiarów wyświetlacza wymagana była większa rozdzielczość ekranu. iPad Pro 12.9 ma zatem najwyższą rozdziałkę 2732 x 2048 pikseli. Oczywiście wszystkie znane standardy iPada Air 2 i mini 4: Touch ID i Apple pay. Najmocniejszy procesor A9X, cztery głośniczki i same wymiary to również najdroższy cennik. Minimum 3999 zł. Jest to, co zrozumiałe, najdroższy z dostępnych iPadów.

źródła grafik: Apple, dokładniejsze porównanie iPadów na apple.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *