Interaktywne instrukcje AR do składania mebli IKEA

23 Mar 2018

Kończę składanie mebli kuchennych IKEA i generalnie nie miałem z tym większego problemu (raz tylko w jednej paczuszce otrzymałem nie taki wkręt jaki trzeba). Nie wszystkie produkty szwedzkiego gigant są jednak intuicyjne przy ich montażu. Czasem dotyczy to regulacji drzwiczek, czasem wybrania otworów do mocowania szuflad (tutaj zauważyłem wyraźne braki w instrukcjach). Z tego co mi wiadomo, wiele osób skarży się na instrukcje sklepu, więc chyba powinny być trochę poprawione. Może o pomoc aplikacji z Rzeczywistością Rozszerzoną?

IKEA ma już doświadczenie z aplikacjami Augmented Reality. Już kilka lat temu wprowadziła katalogi z trójwymiarowymi meblami, które można było dopasować do własnego wnętrza. Program ostatnio poprawiono i przygotowano na platformach ARKit oraz ARCore. IKEA Place pozwala na precyzyjne przymierzanie produktów z oferty sklepu, ale dziwne, że nie zdecydowano się na dorzucenie tutaj instrukcji do ich składania. Ktoś wpadł na pomysł, by pokazać IKEI koncepcję takiego narzędzia. Adam Pickard stworzył filmik pokazujący ewentualne zalety użytkowania AR przy składaniu mebli.

Pomoc wirtualnych wskazówek z opcją nałożenia ich na realne wyroby, czyli nasze własne pomieszczenia, mogłaby wiele ułatwić lub chociaż nieco przyspieszyć całą pracę. Aplikacja AssembleAR to po prostu interaktywna instrukcja poprzez ekran smartfona. Trudno może jednocześnie celować telefonem i składać, ale chodzi wyłącznie o sam pomysł. I tak zwykle meble są składane przez dwie osoby. Jedna może analizować instrukcję, druga działać. Wyobrażam sobie instrukcje AR w smart okularach. Tutaj byłoby idealnie. Telefon “widząc” poszczególne elementy produktu może proponować adekwatne kroki z wizualizacjami. To tylko koncepcja, ale ze sporym potencjałem. Może IKEA już tworzy takie funkcje w swojej aplikacji? Jeśli nie, proponuje przyjrzeć się pomysłowi.

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *