Hakaruno – inteligentna miarka

13 Kwi 2018

Fujitsu eksperymentuje ze smart gadżetami już od jakiegoś czasu (podobnie zresztą jak Sony i wiele innych azjatyckich producentów). Co pewien czas trafiam na ich wynalazki i co ciekawsze przedstawiam na swoim blogu. Interesują mnie przeważnie te związane z czujnikami oraz komunikacją ze smartfonową aplikacją. Hakaruno to projekt właśnie tego typu. Japońska marka proponuje w crowdfundingowej kampanii inteligentną miarkę.

tekst alternatywny

Smart miarki nie są jakąś specjalnie unikatową propozycją, a ostatnio nawet o czymś podobnym pisałem, jednak wziąć takich bajerów nie znajdziemy na normalnej sklepowej półce. Apropos sklepów. Fujitsu promuje swój wyrób właśnie w związku ze sprzedażą, tyle, że online, gdzie pomiary (np. przy odzieży) mają znaczenie. Hakaruno ma sprawę ułatwić i przyspieszyć. Myślę, że mierzenie rzeczy zwykłą miarką dla wielu jest wystarczające, a model z sensorami zbędnym gadżetem, ale są sytuacje, w których takie coś się przyda.

Urządzenie działa w prosty sposób i wykorzystuje wbudowane w miarkę smart moduły: czujniki ruchu oraz Bluetooth do przesyłania odczytów do telefonu. Aplikacja oferuje narzędzie do szybkiego wrzucania zdjęć z danymi z miarki prosto do sklepów internetowych. To oczywiście kompaktowy, mobilny produkt do zabrania ze sobą. Apka jest usprawnieniem, ale nie jest niezbędna do użytku przy potrzebnie zwykłych pomiarów (mini ekranik na obudowie wskaże wyniki). Zmierzyć można sporo przedmiotów, ale niestety z powodu nieznajomości języka japońskiego oraz braku sprecyzowania w materiale video, nie wiem, czy czujniki są w stanie wykrywać różnorodne kształty oraz czy są jakieś ograniczenia długości odczytu. Nie jest chyba najbardziej zaawansowana ze smart miarek. W powiązaniach znajdziecie praktyczniejsze i precyzyjniejsze.

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *