Forge – aplikacja do szkicowania prototypów i projektowania

25 Lut 2015

Przybywa coraz więcej propozycji “szkicowników” w wersji na iPada. Choć tablet Apple miał być zawsze obsługiwany wyłącznie gestami palców, to powstało sporo niezłych rysików dla iOS. Sam stylus to jedno, ale dobra apka z przydatnymi narzędziami do notowania, rysowania, malowania, czy po prostu szkicowania, to drugi element układanki. W AppStore można już pobrać aplikację Paper z rysikiem od FiftyThree lub Sketch od Adobe. Obie one są programami dla fanów używania rysika na dotykowym panelu. Pozwalają tworzyć i to całkiem niezłe prace. Adonit – producent kilku zaawansowanych rysików – przygotował swoją konkurencyjną propozycję, ale bardziej do prototypów.

Określenie “prototyp” odnosi się do prac tworzonych na iPadzie. Chodzi o narzędzia do projektowania i tworzenia szkiców, które potem ewentualnie dokończymy lub dopracujemy. Artyści i designerzy zawsze zaczynają swoją pracę od pomysłów i pierwszych rysunków, a dopiero z czasem testując i bawiąc się kolejnymi elementami, mogą skończyć  grafiki. Apka Adonit Forge ma być rozwiązaniem właśnie do tego celu. Ma umożliwiać pracę z dokładnymi rysikami Adonit i oferować sporą gamę narzędzi do tworzenia kolejnych etapów prac przy rysunkach i szkicach. Każdą warstwę można oddzielnie zapisywać, a potem nakładać je na siebie i oceniać efekty.

Możliwości jest sporo i wszystkie ona mają służyć do projektowania, a nie wykańczania (jak w Paper lub Sketch). W ten sposób program nie będzie bezpośrednią konkurencją dla wymienionych rywali, a niszowym uzupełnieniem. W aplikacji jest wszystko to co będzie nam potrzebne przy projektowanie renderów, czyli głównie pomysłów na realizację prac. Koncepcje można rozwijać i wciąż wracać do poprzednich etapów, by spróbować czegoś nowego. Wszystkie idee zapisać i potem porównywać. To taki podręczny szkicownik o bardzo wielu możliwościach.

Wszystkie “rysunki” można wyeksportować do rolki iPada lub dysku w Dropboxie – oczywiście w celach dzielenia się efektami lub otwierania ich w innych programach, gdzie można projekty dopracowywać pod innym kątem. To program bardziej do wizualizowania swoich myśli i pomysłów lub zabawy z efektami, które mogą wydobyć z nas kolejne koncepcje. Forge jest bezpłatną aplikacją, ale przyda się jeszcze rysik, np. Adonit Jot Touch lub inny z rodziny stylusów firmy (wydaje mi się, że propozycje konkurencji też powinny zadziałać). Na iPadzie możemy zaprojektować pierwsze szkice logotypu, czcionki, czy wielu innych grafik. Chodzi głównie o szybkość i łatwość działania w podręcznej formie.

źródło: Adonit

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *