Tematyka sferycznych zdjęć i filmów z 360º gościła już na moim blogu. Opisywałem wynalazki takie jak Ricoh Theta, czy kulę Squito. Do urządzeń z tego segmentu dołącza Bubl, czyli kamerka wielkości piłki baseballowej, potrafiąca zarejestrować otoczenie w ciekawy sposób. Wraz ze specjalnym oprogramowaniem jest w stanie nagrać wszystko co widzi na około. Na obudowie zmieszczono aż cztery kamerki, które razem zadziałają jak system wykonujące zdjęcia dla Street View w mapach Google.

Twórcy zapewniają, że to najnowocześniejsza kamerka tego typu na świecie. Jest lekka i bardzo poręczna. Wykonuje 14-megapikselowe, sferyczne zdjęcia w rozdzielczości 3840 X 3840 oraz materiały video w jakości 1080p w 15 klatkach na sekundę lub w 720p w 30 fps. Dołączony software pozwoli potem na oglądanie filmików lub zdjęć przesuwając obraz w dowolnym kierunku. Nagramy wszystko co nas otacza, a potem zdecydujemy, który fragment obejrzeć. Nie zabraknie możliwości dzielenia się video w portalach społecznościowych.

W kuli zmieszczono moduł Wi-Fi pozwalający na podgląd obrazu na żywo na swoim PC, a także smartfonie lub przeglądarkę internetową. Pliki można też zapisać na karcie pamięci microSD. Mamy otrzymać także możliwość zamieszczania danych w popularnych serwisach chmurowych, takich jak DropBox, Google Drive itp. Dlaczego warto posiadać taką kamerkę? Często zdarza się, że prawdziwa akcja dzieje się poza obiektywem, w przypadku Gubl nic nam nie umknie. Nie tylko przyda się do nagrywania rodzinnych filmików, ale także sportowcom do rejestrowania akcji, turystom podczas zwiedzania, czy po prostu rejestracji otoczenia. Od spodu znalazł się uniwersalny gwint – Bubl można przytwierdzić np. do kasku.

Na razie przygotowywana jest aplikacja mobilna dla urządzeń z systemem iOS, ale w planach jest także platforma Androida. Producent chce udostępnić API oraz narzędzia SDK, aby developerzy mogli tworzyć własne programy mobilne, ale i rozwiązania do obsługi kamerek. Autorzy liczą na zainteresowanie projektem i połączenie z możliwościami okularów Oculus Rift. Projekt rozpoczął kampanię w serwisie crowdfundingowym Kickstarter, gdzie liczy na zainteresowanie kamerką Bulb. Minimalna wpłata wsparcia wynosi 399 dolarów. Jeśli uda się osiągnąć założony próg finansowy, to gadżet pojawi się na rynku w maju 2014 roku.

Widzę spory potencjał i praktycznych możliwości wykorzystania obiektywów w takiej formie. Sprzęt można zainstalować nawet na popularnych quadricopterach, takich jak AR. Drone 2.0, aby nagrywać sferyczne materiały z powietrza. Nadal nie wiecie, czy warto? Polecam obejrzeć możliwości na poniższym video:

źródło: Kickstarter, Bublcam.com via engadget.com