Xiaomi Mi Pad – androidowy klon iPada mini?

16 Maj 2014

Przyzwyczailiśmy się już do kopii urządzeń na azjatyckim rynku. Często są to dla nas gadżety typu no-name, o których nigdy nie słyszeliśmy, a sprzedają się tam dzięki podobieństwu do pierwowzoru. Co jednak w przypadku znanych firm, liderów sprzedaży w Chinach? Xiaomi zaprezentowało swojego iPada mini, znaczy Mi Pada, który wygląda jak powiększony iPhone 5C – zarówno pod względem kolorystyki, jak i materiałów oraz designu (tutaj jednak bliżej mu do mniejszego iPada. Nie można go nazwać klonem, ale czerpie on bardzo wiele ze stylistyki Apple.

Mi Pad jest zbliżony kształtem i wielkością do wspomnianego iPada mini. Ma te same proporcje oraz wielkość. Nawet wyświetlacz posiada tą samą przekątną, czyli 7.9 cala. Ekran to oczywiście format 4:3 w rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli (326 ppi) – dokładne parametry Retiny od Apple. Dopiero obudowa odróżnia sprzęt w wyraźniejszy sposób. Mi Pad będzie oferowany w bardzo wielu kolorowych wariantach, bardzo pastelowych. Przypominają plastikowe obudowy iPhone’a 5C.  Warto nawet zwrócić uwagę na ubiór pracowników podczas prezentacji urządzenia – identyko jak u sprzedawców Apple.

Po co interesować się jednak “podróbą”? Odpowiedź jest dosyć oczywista. Xiaomi Mi Pad ma całkiem imponujące parametry, a do tego niedrogą cenę. Zaleta produktów z Chin. W segmencie tabletów wielkości iPada mini nie ma na razie zbyt wielu konkurentów. Androidowe propozycje to na przykład LG G Pad 8.3  lub Samsung Galaxy Tab Pro 8.4. Sprawdźmy zatem co takiego znajduje się wewnątrz. Chip Tegra K1 z czterordzeniowym CPU (32 bity) wspomagany odpowiednim GPU. 2 GB RAM, 16-64 GB pamięci wewnętrznej plus slot microSD. 8-megapikselowy aparat główny i 5-mpx na froncie. 6700 mAh akumulator.

Android najnowszy: 4.4 KitKat. Własna nakładka systemowa MIUI. Patrząc na obrazki widać, że bardzo przypomina ona styl platformy iOS – jakby inaczej, software musi dopełnić całości. Nawet grafiki promujące sprzęt przypominają zdjęcia i układ prezentacji iPadów. Mi Pad ma zadebiutować jeszcze w tym roku. Został wyceniony na 1499 Yuanów (czyli około 240 dolarów) w wersji 16 GB. 64 GB to 1699 Yuanów (ok. 270 dolarów).

źródło: mi.com via gizmag.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *