TP-Link Deco M9 Plus – Wi-Fi mesh i smart home hub

22 Cze 2018

O routerach piszą na blogu bardzo rzadko, ale obszarze moich zainteresowań pojawia się coraz więcej jednostek, które pasują do poruszanej przeze mnie tematyki. Dzisiejsze modele kierują się w stronę bardziej rozwiniętych urządzeń, ponieważ zaczyna wymagać od tego rynek Internetu Rzeczy. W sieci przybywa gadżetów, które rozbudowują domowe systemy o inteligentne rozwiązania. Trzeba zaadaptować się do nowych wymagań i oferować adekwatne produkty. Nowy TP-Link Deco M9 Plus postara się wpasować w nowe zapotrzebowania. To router z opcją mesh, ale i hubem dla smart home.

smart router TP-Link M9 Plus

Czego potrzebuje dziś nowoczesny router? Nie wystarczy po prostu tworzenie samej sieci Wi-Fi w standardowym wydaniu. Większe budynki wymagają lepszego zasięgu, więc sieci w strukturze mesh będą coraz bardziej potrzebne. Nie tylko z uwagi na tzw. martwe punkty przy normalnym użytkowaniu Internetu na mobilnych urządzeniach, ale także potrzebie zasięgu dla inteligentnych gadżetów oraz poprawności działania domowej smart automatyki. Deco M9 Plus ma zagwarantować pomoc w tych wszystkich sytuacjach, a nawet więcej, bo w specyfikacjach produktu widzę jeszcze wsparcie dla Alexy, standardów i protokołów ZigBee oraz serwisem IFTTT.

Te trzy powyższe cechy jednoznaczne kojarzą się z segmentem smart home i tak moim zdaniem powinny wyglądać najnowsze routery. Rozbudowywać swoje możliwości o aktualne normy. Może nie są to jeszcze powszechnie stosowane rozwiązania, ale niebawem będą (sukcesywnie zwiększa się ich sprzedaż). TP-Link proponuje połączenie inteligentnego huba z routerem typu mesh. Wszystko w jednym. Ceny trzeba rozpatrywać tutaj w kompletach, bo dopiero wtedy sieć ma sens, więc zamiast kupować jedną sztukę, warto zaopatrzyć się w kilka. Producent wie, że na tym to polega, więc pojedynczy moduł wycenia na 179$, natomiast parę już na 300$. Wiadomo, że jak już interesujemy się instalacją sieci mesh to wybierzemy minimum dwa routery, które razem tworzą większy zasięg (sprzęt korzystający z takiej sieci przełącza się do lepszego zasięgu zależnie od lokalizacji). To więcej niż za normalne routery, ale i więcej możliwości. Zakładam, że rozwiązaniami zainteresują się ci, którzy potrzebują takich funkcji i trybów pracy.

TP-Link M9 Plus

Router jest w stanie połączyć do stu smart urządzeń ze wsparciem połączenia “lag free” (prędkość 867 Mbps). Do tego tri-band AC2200 Wi-Fi (5GHz i 2.4GHz) oraz Bluetooth. Konfiguracja ma być łatwiejsza dzięki aplikacji mobilnej na smartfony z iOS lub Androidem. Jeśli chodzi o kompatybilność ze smart urządzeniami to warto zajrzeć na listę producenta, ale już kanał w IFTTT rozszerza ją o bardzo wiele opcji. Na pokładzie Deco M9 Plus będzie też własny system HomeCare, zabezpieczający przed wirusami oraz kontrola rodzicielska. A na czym będą polegać skille Alexy? Głosowo będzie można poprosić o przełączanie trybów pracy, np. na nocny. Zakomunikować, że przyjdą goście, więc uruchomiony będzie system dostępu dla obcych użytkowników. Asystentka głosowa zrozumie też zapytane o test szybkości sieci. Generalnie przydatne funkcje przyspieszające obsługę.

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *