Mój Smart DomOd praktycznie początku istnienia mojego bloga, testuję inteligentne rozwiązania dla domu (nie wszystko jednak trafia na moją stronę). Postanowiłem częściej dzielić się moimi wrażeniami i właśnie dlatego powstała seria „Mój Smart Dom”. Trafiające w moje ręce urządzenia, aplikacje oraz elementy Internetu Rzeczy, będą teraz regularnie oceniane i prezentowane w artykułach. Systemów, standardów i rozwiązań typu smart home przybywa, więc spodziewajcie się przeróżnych wpisów, w których przedstawię najciekawsze z nich. Będę badał ich przydatność, możliwości, potencjał, ale szukał też obszarów, w których mogą się rozwijać.

Mój Smart Dom: przycisk nożny Wi-Fi od Zamel

Znalazłem na wykopie ciekawy wątek, któremu udało się przebić na główną, a że dotyczył segmentu smart home, tym bardziej przyjrzałem się rozdawanych tam modułom do choinek. Zbliżają się święta, więc pomyślałem, że to dobry czas na prezentację czegoś co kojarzy się bardzo ciepło i pozytywnie – oświetleniem świątecznego drzewka, kojarzącego się z prezentami. Ja swój prezencik od firmy Zamel otrzymałem już teraz, na długo przed ubraniem choinki.

Skontaktowałem się z producentem nie tylko z uwagi na testowany w tym wpisie przycisk nożny z Wi-Fi, ale również bogatą ofertę wielu innych produktów do budowania inteligentnych sieci. Akurat odebrałem klucze do nowego mieszkania i będę starał się już na tym etapie wprowadzać pewne rozwiązania, gdyż jest to najlepszy czas na zaplanowanie i ukrycie smart przełączników. Prawdopodobnie będę relacjonował wprowadzanie poszczególnych rozwiązań w moim mieszkanku. O tym jednak nieco później. Najpierw o PNW-01, czyli smart „przedłużaczem” do sterowania oświetleniem choinkowym, ale nie tylko nim!

Mój Smart Dom: czym jest PNW-01?

Na pewno każdy kojarzy lampki choinkowe ze zintegrowanymi sterownikami do oświetlenia oraz przedłużaczami, które pozwalają na łączenie błyskających światełek w dłuższe systemy. Tak było kiedyś. Dzisiaj możemy choinkę „odpalić” zdalnie lub nogą. Wszystko dzięki przełącznikowi nożnemu z modułem sterowania Wi-Fi od firmy Zamel.

U mnie rok rocznie wszystkie światełka były podpinane do jednej wspólnej listwy, by wszystkie lampki zgaszać pstryczkiem. Niestety ograniczeniem (ale i ze względów estetycznych) owy panel był ukryty. To powodowało, że do przycisku trzeba było się schylić lub nawet dać nura pod choinkę. Do przełknięcia przez kilka tygodni – najważniejszy jest klimat. Teraz rozwiązaniem tych wszystkich problemów jest wygodny przycisk nożny leżący na podłodze wyposażony w moduł sterowania poprzez Wi-Fi.

Mój Smart Dom: choinka podpięta do Wi-Fi

To dość oryginalne rozwiązanie, dzięki któremu oświetlenie choinki też może być podłączone do sieci Wi-Fi. Po co nam w ogóle łączenie oświetlenia ze smartfonem przez Wi-Fi? Tych którzy nie czują takiej potrzeby i tak nie przekonam, ale wszystkich miłośników gadżetów i poprawiania komfortu zainteresuje schludnie wyglądający przełącznik nożny, pozwalający na wykorzystanie opcji zdalnych, ale i manualnych. To największa zaleta rozwiązania. Wcale nie musimy na siłę korzystać z aplikacji w smartfonie, by zgasić lampki. Można jednak efektownie zainaugurować wigilię w rodzinnym gronie, oświetlając choinkę telefonem.

Zamel PNW-01

Jak się dowiedziałem, przycisk PNW-01 jest jednym z pierwszych wyrobów marki Zamel z zastosowaniem systemu Supla, który ma pozwolić zwykłemu Kowalskiemu wprowadzić inteligentne sterowanie oświetleniem we własnym mieszkaniu. Do tej pory większość produktów firmy to bardziej inwazyjne elementy, wymagające pewnych doświadczeń i wiedzy z budowania sieci. Przełącznik nożny ma być o wiele łatwiejszym w instalacji produktem typu plug-and-play. Proces instalacji jest banalny, a wszystkie instrukcje pojawiają się w aplikacji (są też jasno opisane na opakowaniu). Ja u siebie musiałem tylko włączyć GPS, bo bez tego system nie chciał się sparować. Wszystko przebiegło w kilka minut. Aż żałowałem, że to jeszcze nie święta i nie mogę sprawdzić modułu na ubranej choince. Na szczęście przycisk nie został zaprojektowany wyłącznie do współpracy z lampkami choinkowymi. U mnie aktualnie podłączona jest lampa, do której gniazdko mam za kanapą.

Mój Smart Dom: aplikacja i platforma Supla

Przycisk nożny PNW-01 posiada własną aplikację, a raczej program do podłączania wszelkich modułów od Zamel. Jedna apka do sterowania wszystkimi systemami, czyli pilot w telefonie do wszystkiego. Na razie funkcjonuje na Androidzie, ale na iOSie ma ukazać się lada dzień. Aplikacja jest prosta i intuicyjna w obsłudze. Z poziomu ekranu możemy zdalnie włączyć i wyłączyć podpięte lampki (lub inne urządzenia) – aż przydałby się jakiś widget to szybszej obsługi (mam info, że jest opracowywany). To oczywiście nie jedyna funkcja, ale najwięcej zaoferuje, gdy dorzucimy w mieszkaniu inne moduły do oświetlenia, które możemy połączyć w harmonogramy lub sceny (budowane na indywidualne potrzeby schematy działania na różne okazje).

Platforma Supla jest otwarta, więc pozwala na więcej. foto supla.org

 

A czym jest supla.org? To więcej niż tylko aplikacja. To projekt rozwijany na zasadzie oprogramowania typu open-source oraz otwartego sprzętu. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą rozbudowywać swoje inteligentne sieci samodzielnie i według potrzeb, a spora już społeczność dzieli się osiągnięciami, czy oferuje sugestie związane z modyfikacjami oraz nowymi opcjami. To bardzo przypadło mi do gustu. Bardzo lubię jak miłośnicy tematu są w stanie rozwijać platformę. Osobiście przymierzam się do zabawy w coś bardziej skomplikowanego niż systemy, o których piszę na blogu w większości. Akurat wykańczam wnętrze, więc już teraz znalazłem kilka fajnych rozwiązań łączących Zamel z Suplą (spodziewajcie więc kolejnych artykułów). Dodam  jeszcze, że możemy tu uwzględnić komputerki Raspberry Pi i ESP8266/Arduino, więc potencjał oraz możliwości są całkiem spore! Na razie jednak nie będę zajmował się tym tematem zbyt szczegółowo, ale w przyszłości podlinkuję pewnie w tym miejscu do kolejnych wpisów (zapewne wraz z progresem prac wykończeniowych).

Przycisk nożny PNW-o1 firma Zamel wyceniła na 99,99 zł.