Lenovo ThinkPad X1 – laptop z giętkim ekranem

14 Maj 2019

Lenovo ThinkPad X1Temat giętkich wyświetlaczy interesuje każdą większą markę tworzącą sprzęt elektroniczny. Niektórzy producenci starają się wdrożyć te technologie zbyt szybko, przez co mają teraz problemy z wadami wieku dziecięcego. Piję tu do Samsunga, mającego problemy z pęknięciami panelu. Do tej pory koncepcje dotyczyły giętkich ekranów dla smartfonów i tabletów, a konkretniej ich hybrydowej postaci. Lenovo ThinkPad X1 to projekt takiego laptopa. W tym segmencie zginany ekran też ma sens!

Lenovo ThinkPad X1 z giętkim ekranem LG

O ile pierwsze zginane telefony i tablety zadebiutują na rynku jeszcze w tym roku, to już laptop od Lenovo miałby swoją premierę dopiero w 2020. Lepiej później, niż gdyby urządzenie miałoby mieć niedopracowane cechy. Tajwański gigant chciał jednak pochwalić się ThinkPadem X1 już teraz, by pokazać swoje pomysły na laptopy nowej generacji. Idea zginanego lapka w taki sposób jak na renderach od Lenovo pojawiała się już w sieci w postaci artystycznych wizji. Niebawem może stać się rzeczywistością. Czy to w ogóle ma jakiś większy sens poza efektowną formą?

Lenovo ThinkPad X1

ThinkPad X1 ma posiadać 13.3-calowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości 1920 x 1440 od LG. Otwarty będzie tabletem, zgięty na pół rodzajem laptopa, gdzie przekątna spadnie do ok. 9.6 cala. Górna część będzie przeznaczona dla normalnych treści, natomiast dół będzie robić za klawiaturę. Wirtualną, ale działającą. Taki interfejs Lenovo badało już przy okazji Yoga Book C930, ale tam dolny fragment był e-papierowy, a łącznik mechaniczny. Prototyp X1 ma otrzymać też tryb “książkowy”, w którym materiały będzie można przeglądać w stylu stron. Zginana konstrukcja ma też oferować opcję opierania gadżetu z widokiem na dwie strony. Możliwości jest sporo, łącznie z podłączeniem bezprzewodowej klawiatury.

Zabrakło specyfikacji wnętrza, ale z takim wyprzedzeniem czasowym mija się to z celem. W związku z tym brakuje też ceny, ale należy spodziewać się progów premium, czyli wysokich cen. Potwierdzono jedynie kilka parametrów: procesor Intela, dwa porty USB-C, kamerkę IR kompatybilną z Windows Hello oraz głośniczki stereo. Być może nie będzie to pierwszy taki Windows, gdyż spekuluje się o podobnym Surface od Microsoft. Ważną informacją jest fakt, że prototyp Lenovo ThinkPad X1 działa i niektóre zagraniczne redakcje miały już z nim nawet kontakt. Wszystkie zdjęcia sugerują, że będzie to dosyć gruby gadżet i nie chodzi wcale o zamknięty format.

źródło: Lenovo

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *