iRobot Terra – Roomba do ogrodu (smart kosiarka)

30 Sty 2019

iRobot Terra smart kosiarka

Automatyczne kosiarki w stylu robotów do odkurzania to żadna nowość, ale sekcji tej jeszcze daleko do stopnia zaawansowania narzędzi sprzątających do wnętrz. Znam kilka modeli do koszenia, ale wszystkie które kojarzę są gigantyczne. Może iRobot coś tu zmieni, bo właśnie prezentuje kompaktowe Terra. Kosiarki do ogrodu, która sama zajmie się trawnikiem i zrobi to w stylu Roomby. Czy za kilka lat technologie autonomicznych robotów osiągną możliwości odkurzaczy?

iRobot Terra – kosiarka w stylu Roomby

iRobot kompletuje rozwiązania dla domu i teraz obok smart odkurzaczy będzie oferowało też smart kosiarkę. Jeden sprzęt zajmie się wnętrzem, drugi poradzi sobie w ogrodzie. Przewidywałem, że marka ta w końcu wkroczy i w tę kategorię, bo aż się o to prosiło. Trzeba przecież rozszerzać ofertę, a na polu tego typu rozwiązań firma ma doświadczenie. iRobot Terra wykorzysta część technologii, ale zaadaptuje je do nieco innych warunków. Mapowanie terenu będzie tu trochę inne, ale zasada działania ta sama.

Terra będzie potrzebować beaconów, które zawężą jej pole działania. Bezprzewodowy gadżet będzie mógł w ten sposób zorientować się w sytuacji i skosi wyznaczony teren bez wjeżdżania w klomby, czy warzywniaki. Takich znaczników trzeba oczywiście rozmieścić po ogródku kilka, by koszenie było efektywne. To nowość w segmencie, bo większość rywali wymaga rozłożenia specjalnych przewodów (granic). Nie wiem czy to lepsze, czy gorsze. Na pewno inne. Zakładam, że wygodniejsze i szybsze w instalacji.  Po skończonej prac urządzenie wróci do bazy by się naładować, czyli skopiuje zachowanie Roomby.

Imprint Smart Mapping z kolei skupi się na rozpoznawaniu położenia, a więc Terra będzie w stanie kosić w sposób ekonomiczny. Wszystko będzie super jeśli trawnik jest w miarę równy, ale to tyczy się każdej kosiarki. Sporo już w życiu się nakosiłem, więc coś tam wiem. Kosiarka iRobot będzie też omijać przeszkody, np. meble ogrodowe. W zestawie jest też dostęp do aplikacji Home – tej samej, która służy odkurzaczom Roomba i mopom producenta. Ustawimy tu wysokość ostrzy, wyznaczymy tereny do koszenia, czy porę koszenia. Gadżet ma przetrwać na deszczu i poradzić sobie z nierównościami. Na razie nie sprecyzowano ceny i nie określono dokładnie daty premiery. Wiadomo, że odbędzie się do w 2019 roku. Przydałoby się też podanie informacji na temat czasu pracy (albo chociaż danych w postaci koszonej powierzchni na jednym ładowaniu).

źródło: iRobot

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *