Huawei Sound X – smart głośnik 60W i dwa suby

25 Lis 2019

Segment smart głośników to jeden z szybciej się rozwijających. Każda marka elektronicza chce mieć w swojej ofercie tego typu jednostkę, a nawet ich całą rodzinę. Oczywiście różnicując też jakość. Huawei ma już kilka modeli z tej sekcji, ale przyszedł czas na flagowca z dobrym brzmieniem. Konkurentem dla Amazon Echo Studio ma być Huawei Sound X z podwójnym subwooferem 60W. Na razie został przedstawiony w Chinach, ale spodziewam się ekspansji globalnej, bo to zbyt atrakcyjny rynek, by nie zdobywać klientów szerzej (choć we własnym kraju jest wystarczająco klientów).

Huawei Sound X

Huawei Sound X z jakością premium

Oczywiście, patrząc już na samą specyfikację produktu, mówimy o przedstawicielu kategorii premium w swojej klasie. Smart głośniki też poprawiają swoje właściwości audio i tutaj też zaczynamy znajdować modele z dobrym dźwiękiem. W tej chwili królem jest Echo Studio od Amazona, które potrafi uruchomić nawet format 360 Reality Audio. Huawei Sound X też ma grać naokoło. Możliwości dźwiękowe opracowano wspólnie z francuską marką Devialet. Kształt głośnika jest naturalnie cylindryczny, ale “opakowanie” z siatki jest tylko w dolnej jego części. To prawdopodobnie celowy zabieg, by dwa subwoofery miały w czym wybrzmieć. Rozwiązanie Push-Push to akustyczny design wydobywający z całości nawet 93 decybele i pozbywający się niepożądanych wibracji. Możliwości firmy Devialet widziałem niedawno w ciekawych głośnikach prezentowanych na targach Audio Video Show w Warszawie.

Nie jestem pewien, ale to chyba pierwszy taki smart głośnik z dual subwoofer 60W. Mocą zarządza technologia SAM bass. Firmie Huawei udało się uzyskać certyfikat Hi-Res audio dla smart głośnika jako jednej z pierwszych, co może mieć znaczenie dla audiofilów. Tak ich nazwijmy ogólnie, bo ta grupa klientów kupuje raczej większy i droższy sprzęt. Muzyka ma rozbrzmiewać w 360 stopniach. Sądząc po obrazkach (bo chińskiego nie znam), sprzęt będzie posiadał technologie dopasowywania dźwięku do pomieszczenia, czyli przez odbicia od ścian. Pewnie w tym celu wewnątrz jest czterordzeniowy procesor i 512 MB RAM. Jest też 8 GB pamięci wewnętrznej, by wgrywać muzykę lokalnie. Prawdopodobnie pliki lepszej jakości będą wtedy dawały lepszy efekt, choć powinno udać się też uruchomić streaming Hi-Res. Nie po to Huawei Sound X ma oznaczenia dla tej jakości. Na obudowie głośnika nie zabraknie oznaczenia: “co-engineered with Devialet”.

Huawei Sound X smart głośnik Devialet

Huawei Sound X z HiLink i Xiaoyi

Smart głośnik to zwykle połączenie z asystentem głosowym i możliwość sterowania domem przez integrację z platformami smart home. Huawei przygotowało wsparcie asystentki (stosowano go w innych modelach smart). To chiński pomocnik, więc dla nas ta informacja nie ma znaczenia. Ważne jednak, że Huawei rozwija Asystenta Huawei w Europie, więc kiedyś mógłby być kompatybilny z naszymi potrzebami. Co ważne, obecnie trwają nawet beta testy takiego wirtualnego asystenta i to również w języku polskim. HiLink to z kolei rodzaj platformy sieciowej od Huawei. Smart głośnik Sound X jest jej częścią.

Huawei Sound X został wyceniony na 1999 juanów, czyli ok. 285 dolarów. Tzw. Stereo Set, czyli możliwość uzyskania dwóch kanałów to 3888 juanów (w zestawie zawsze taniej). Przedsprzedaż w Chinach ruszyła dziś, natomiast premiera jest zaplanowana na 5 grudnia. Ta generacja może koncentrować się na rodzimym dla Huawei rynku, ale producent na pewno myśli też o sprzedaży gdzie indziej. Pytanie, gdzie i kiedy?

źródło: Huawei.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *