Harman Kardon Astra – smart głośnik z Alexą

4 Mar 2018

Targi mobilne to ne jest może idealne miejsce do prezentacji smart głośnika, ale impreza powiązana tematycznie, więc można promować urządzenia współpracujące ze smartfonami. Na Mobile World Congress w Barcelonie pojawił się nowy głośnik Harman Kardon (od jakiegoś czasu należący do Samsunga). To już chyba trzecia propozycja tego producenta i bardzo podobna do zademonstrowanego na IFA wariantu Allure. Harman Kardon Astra przypomina kształtem ten właśnie projekt i także ma do dyspozycji Alexę.

Harman Kardon AstraPierwsze smart głośniki na rynku przypominały smukłe wieżyczki. Część z obecnych generacji wciąż zachowuje taką bryłę. Od niedawna sprzęt ten wyraźnie nabiera masy i jest bardziej napompowany. Wszystko z powodu właściwości audio, które wymagają nieco większych modułów grających. Astra to bezpośredni rywal dla HomePoda, modeli Echo od Amazona, czy stacji Google Home. Wizualnie jest konkurencyjny i całkiem estetyczny. Ma 360-stopniowy zakres odtwarzania muzyki, czyli wysyłający dźwięki w każdym kierunku. Model przygotowano we współpracy z marką Brightstar.

Wewnątrz zaproponowano odpowiedniej jakości elementy grające, a konkretnie trzy 1.75-calowe przetworniki szerokopasmowe, trzy 0.75-calowe głośniki wysokotonowe i dwa promienniki pasywne. Razem mają dać wystarczającą jakość do przyjemnego słuchania tego co bezprzewodowo puścimy ze źródła w całym pomieszczeniu. To w miarę rozsądnej wielkości konstrukcja, więc można ją postawić w praktycznie dowolnym miejscu i wszędzie powinna się prezentować bardzo dobrze. Akurat ustawienie sprzętu w mieszkaniu ma istotne znaczenie, bo rozwiązanie dostarcza asystenta głosowego. Harman postawił w Astrze na Alexę. To dzięki niej można skorzystać ze sterowania playlistami, ale też zapytać wirtualnego pomocnika o różne rzeczy. Oczywiście także kontrolować podpięte do smart sieci inteligentne wyposażenie.

Przewagą nad konkurentami mają być jednak high-endowe parametry audio (jeszcze nie jestem pewien czy z opcją wykorzystania ścian do lepszego nagłośnienia, jak u Apple). Nie zabraknie też czułego systemu mikrofonów, które będą w stanie nasłuchiwać komend (tu zastosowano moduły Amazona reagujące na polecenia nawet w hałaśliwym miejscu). Generalnie typowy smart głośnik o specyfikacjach dostosowanych do potrzeb nowego segmentu. Wewnątrz udało się zastosować też wsparcie Wi-Fi 2.4 0 5 GHz (96kHz/24bits dla bezprzewodowego audio – również przez Bluetooth). Podobno Samsung pracuje już nad własnym smart głośnikiem, prawdopodobnie użytych zostanie w nim trochę technologii Harmana.

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *