Glas – Cortana na ścianie

25 Lip 2017

Glas Johnson Controls

Każdy większy gracz na rynku technologicznym stara się być obecny w segmentach z największym potencjałem. Zauważcie, że wszystkie znane marki inwestują w AI, AR, VR oraz asystentów głosowych. Ogromne znaczenie mają też inteligentne domy. Niemal wszystkie te rozwiązania można zaoferować w smart mieszkaniach. Asystenci oraz stacje do kontroli wnętrza to właściwie pewnik jeśli przewidywać wyposażenie wnętrz niedalekiej przyszłości (w zasadzie już teraźniejszości). Microsoft też dba o skojarzenie Cortany z tymi elementami.

Amerykański gigant testuje własny system na ścianę, w którym chce dostarczyć asystentkę głosową Cortana oraz swoje technologie Sztucznej Inteligencji. Trzeba przyznać, że GLAS jest efektowną propozycją, ponieważ wykorzystującą transparentne materiały. Futurystycznie wyglądający panel ma być rodzaje smart termostatu od Johnson Controls, w którym użyto Windows 10 IoT Core, czyli specjalnego chipu dla tego typu urządzeń. Oczywiście wewnątrz wspomniane AI od Microsoftu oraz możliwość skorzystania z poleceń głosowych.

Glas Johnson Controls

GLAS to wciąż prototypowy sprzęt, ale już gotowy do demonstracji (potwierdza to załączone video). Z filmiku można się wiele dowiedzieć, choć jeszcze nie wszystkiego. Na filmiku widać obsługę temperatury, przegląd kalendarza, odczyty jakości powietrza czy zużycia energii. Część informacji trafia na ekran z Internetu, natomiast lokalne dane są zbierane przez wbudowane sensory. Panel ma również rozpoznawać obecność domowników w mieszkaniu. Zapewne ma to mieć spore znaczenie dla algorytmów AI i ewentualnej automatyki (przy połączeniu z innymi modułami sekcji smart home).

Stacja GLAS nie została jeszcze zaprezentowana wraz ze specyfikacjami, ale ważniejszy był przekaz możliwości. Przypomnę, że Cortana trafia już do urządzeń IoT, m.in. w smart głośniku Harman Kardon Invoke. Microsoft pracuje nad kolejnymi propozycjami, by ich prace były wykorzystywane w kolejnych elementach połączonego świata. Potwierdzone są już inteligentne lodówki oraz smart samochody. One również mają korzystać z najnowszych rozwiązań firmy z Redmond. Najpierw jednak smart HUB, czyli panel do obsługi wnętrza. GLAS to być może bezpośredni rywal dla Nest od Google, czy całej rodziny termostatów z Alexą od Amazona.

źródło: Microsoft, Johnson Controls

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Comments (2)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *