EyeDrive – holograficzny asystent głosowy do auta

11 Lut 2019

EveDrive HUD z asystentem

Wyświetlacze HUD (head-up display) do samochodowego kokpitu stają się atrakcyjnym sposobem na podgląd ważnych informacji w trakcie prowadzenia pojazdu. Widuję je już jako element wyposażenia, czyli oferty marek samochodowych, które wdrażają je jako firmowe rozwiązania. Ostatnio nawet krąży w telewizji reklama którejś z marek z takim gadżetem przy szybkie, ale nie pamiętam teraz której dokładnie. Nadal jednak tego typu ekrany to wciąż głównie przystawki. Na Indiegogo znalazłem kolejną. EyeDrive połączy wszystko z holograficznym asystentem głosowym.

EveDrive – holograficzny asystent w aucie

Wirtualni asystenci są już dostępni w samochodzie. Można ich używać przez specjalne systemy CarPlay od Apple lub Android Auto, moduły typu Anker Roav Bolt, czy po prostu bezpośrednio przez telefon, smartwatch lub zestaw słuchawkowy. Pora na kolejną wariację, tj. dostarczenie pomocnika w formie nasłuchu przez panel HUD. Przezroczysty wyświetlacz ma rozwinąć interakcję o gesty rąk oraz głos, no i poprawić bezpieczeństwo oferując wygodniejszy podgląd przekazu. Mowa zarówno o nawigacji, jak i wielu innych informacji docierających ze smartfona.

tekst alternatywny

Technologie HUD już od dawna rozszerzają widok przez szybę o dodatkowe dane, ale jeszcze mało który dorzuca integrację z asystentami głosowymi. EyeDrive proponuje Asystenta Google oraz Siri. “Holograficzny” sposób wyświetlania jest efektowny i efektywny, ale zwykle ograniczony wielkością szybki. Francuski twórca stworzył coś ciekawszego od zwykłej płytki. Na szybę przyklejana jest folia elektrostatyczna, a pod nią mocowany projektor. Wszytko sporej wielkości, dające czytelny, bo duży obszar na przeróżne dane: nawigację, powiadomienia (np. o połączeniach, które można odebrać ruchem dłoni), czyli odtwarzacz muzyczny. To taki ciekawszy system samochodowy na szybę, a nie kokpit poniżej linii oczy -> droga. Najbardziej podobać się może połączenie ekranu z kamerą cofania, pozwalające na obserwacje sytuacji z tyłu samochodu.

Jest też inna zaleta systemu wprowadzanego do wnętrza niezależnie. To o wiele tańszy sposób dodania HUD do samochodu niż natywne moduły od producentów (autorzy EyeSight wycenili swój gadżet na 199$, natomiast rozwiązania marek samochodowych mają wg nich kosztować 1500$). Prototyp zbiera fundusze w crowdfundingu. Jeszcze nie sprecyzowano realizacji, ale urządzenie demonstrowano na styczniowych targach CES 2019 w Las Vegas.

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *