E Ink JustWrite – notowanie jak na papierze!

3 Gru 2018

Firma E Ink znana jest z produkcji e-tuszowych ekranów do czytników książek, ale od lat próbuje też rozwijać swoje technologie w inną stronę. Przykładem niech będą próby dostarczenia koloru. Najnowsza propozycja idzie jeszcze w innym kierunku, a mianowicie e-papieru, po którym można pisać. JustWrite to nowy projekt z efektem realności i niemal zerowych lagów. Innymi słowy: e-tuszowa warstwa do pisania jak po zwykłym papierze. Właśnie na coś takiego czekają wszyscy fani rysików i pozostała grupa, która nie może się do nich przekonać.

E Ink JustWrite

foto: zrzut ekranu z video na kanale E Ink serwisu Vimeo

Nowa technologia pisania po ekranie ma być intuicyjna i wygodna, przypominając tradycyjny długopis lub ołówek oraz kartkę papieru. Od lat słyszymy, że stylusy oddają już takie wrażenia, ale wcale tak nie jest. Niektórym narzędziom już blisko, ale wciąż daje się odczuć, że szkicujemy lub notujemy na wyświetlaczu. Na Connected Ink 2018 odbywającym się w  Tokio firma E Ink pokazała efekty swojej pracy. Warstwa JustWrite ma umożliwić pisanie niemal po dowolnej powierzchni. Ma być łatwa do instalacji, a przy tym zużywać bardzo mało energii. W dodatku gwarantując niskie koszty produkcji. Autorom udało się pominąć panele TFT, więc projekt nie musi ograniczać się do czytników.

Oczywiście wciąż wszystko z charakterystycznym wysokim kontrastem i czytelnością, a także brakiem konieczności podświetlania. JustWrite ma być warstwą plastikową, wytrzymałą i leciutką. Docelowo przygotowano ją do szybkiej instalacji w dowolnych miejscach, ale pewnie pojawią się też mobilne tabliczki w stylu notatników. “Wyświetlacze” mogą mieć różne kształty, a nawet otwory. Elastyczność umożliwi zatem ich wykorzystanie w naprawdę wielu warunkach. Przygotowywane są różne gabaryty powierzchni. Od tabletów po szkolne tablice. Jeśli wierzyć opisowi wyrobu to nie powinno być nawet większych problemów z kompatybilnością rysików (zapewne użyjemy każdego).

Dodam, że e-tuszowe notatniki z rysikami starają się skusić swoimi parametrami już od kilku lat. Sony Digital Paper, czy projekt reMarkable to jedne z ciekawszych przykładów. Film JustWrite może je szybko wyprzeć (w sensie – stosowane w nich technologie). Na razie jednak nie zdradzono nic na temat ewentualnego debiutu, ale skoro już się pochwalono to znaczy, że niebawem zobaczymy jakieś pierwsze gotowe produkty. Najważniejsza będzie ich cena. Na ten moment nie wiadomo jeszcze czy monochromatyczna warstwa będzie tylko z białym “tuszem” na czarnym filmie, czy też odwrotnie. Ten demonstrowany na video jest czytelniejszy.

źródło: E InkE Ink (serwis vimeo)

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *