Super Mario Bros. kończy 35 lat

13 Wrz 2020

Jeśli wszystko dobrze policzyłem to właśnie dziś wypada dzień, w którym Super Mario Bros. kończą 35 lat. Z tej okazji Nintendo już w zeszłym tygodniu uruchomiło całkowicie oddzielne Direct (Super Mario Bros. 35th Anniversary Direct), by pochwalić się nowościami szykowanymi na celebrę tego wydarzenia. Przyszykowało kilka naprawdę fajnych projektów. Część zapowiedzi dotyczy konsoli Nintendo Switch, ale są też gry na “nową” odsłonę Game & Watch. Oczywiście wszystko z uwzględnieniem najpopularniejszego hydraulika na świecie.

Super Mario Bros. 35 – Battle Royale

Wszyscy znamy przynajmniej kilka poziomów z platformówki Super Mario Bros. Pojawiały się jej przeróżne przeróbki (często nieoficjalne), a dało się też pograć w trybie multi. Mario współpracował z Luigim. W 2020 roku Nintendo wpadło na pomysł stworzenia wersji Battle Royale. Bardzo popularnej rozgrywki głównie w strzelankach. Teraz w ten sposób będzie mogło pojedynkować się aż 35 graczy jednocześnie. Niestety nie na jednej planszy, bo to by było chyba nie do ogarnięcia. Pokonywane przez nas goombasy lub zółtwie przekierujemy na platformy oponentów, czym utrudnimy im zadanie. Będziemy walczyć na czas, zebrane monetki itd. Pierwszy na mecie z najlepszym wynikiem wygrywa.

To nie pierwsze Battle Royale od Nintendo. W zeszłym roku podobny schemat walki zastosowano w Tetris 99 na Switcha. Pobawić się w tym trybie będzie można tylko w ograniczonym okresie. Twórcy uruchomią dostęp już 1 października, natomiast zakończą go 31 marca 2021 roku. Będzie to można zrobić jedynie w ramach abonamentu Nintendo Switch Online.

Game & Watch z Super Mario Bros.

W 1980 roku debiutowała pierwsza przenośna gierka z serii Game & Watch. Potem w kolejnych latach, aż do wydania w 1989 roku Game Boya, pojawiały się jej kolejne wariacje. Nintendo postanowiło przywrócić ją do życia, ale z kolorowym ekranem. Specjalnie pod Super Mario Bros., w które będzie tu można pograć w stylu retro. Przenośna konsolka Game & Watch: Super Mario Bros pojawi się w sprzedaży 13 listopada. Na pokładzie będzie też Super Mario Bros.: The Lost Levels i Game & Watch: Ball. To tylko dwa tytuły z NES, ale w jakiej wersji!

Producent wycenił Game & Watch: Super Mario Bros na “tylko” 50 dolarów (niby mało, ale w środku tylko dwie gry). Już zapowiedziano, że będzie to ograniczona liczbowo partia urządzeń, więc można zakładać, że będzie nabywana w celach kolekcjonerskich. Cena z pewnością z czasem wzrośnie.

Mario Kart Live: Home Circuit

O Mario Kart Live: Home Circuit pisałem oddzielny artykuł już w dniu prezentacji Super Mario Bros. 35th Anniversary Direct. Jak widać, Nintendo przygotowało się na jubileusz naprawdę porządnie. Mario od dawna ściga się też gokartem. Mario Kart powstaje praktycznie na wszystkie kolejne konsole Nintendo. Na Switchu też jest. W tym roku rozgrywka przeniesie się bezpośrednio do naszych domów. Wirtualną grę połączono z realnym “torem”. Do zbudowania we własnym pokoju!

Widok z perspektywy kierowcy ułatwi nam kamerka montowana na malutkim, zdalnie sterowanym pojeździe. Na rzeczywisty widok nanoszone będą cyfrowe efekty AR. Będzie to imitowało schematy walki znane bezpośrednio z Mario Karta. To już druga taka gra z Mario w roli głównej, w której wykorzystano hybrydowe podejście. Poprzednią był zestaw Lego Super Mario.

Super Mario 3D All-Stars

Część z “nowości” w ramach 35-lecia to dostęp do starszych gier Super Mario. Super Mario 3D All-Stars ma zawierać kilka pozycji: Super Mario 64, Super Mario Sunshine i Super Mario Galaxy, czyli propozycje z dość długiego okresu. Pierwsza gra trafiła przecież na Nintendo 64, kolejna była stworzona pod GameCube’a, natomiast ostatnia była gitem na Wii. Już 18 września wszystkie te gry mają być do pogrania na Switchu. Będzie je można pobrać cyfrowo (wszystkie w wyższej rozdzielczości HD), ale też nabyć w pudełkowej odmianie.

Wszystko będzie dostępne w ograniczonym czasie, bo do 31 marca 2021 roku. Dla cyfrowej wersji będzie to problem, ale pudełkowe pewnie kupimy później i z drugiej ręki. Pewnie drożej. Kolekcja Super Mario All-Stars (bez 3D) to obecnie gry znane z NES i SNES: Super Mario Bros., Super Mario Bros.: The Lost Levels, Super Mario Bros. 2 oraz Super Mario Bros. 3. Każda w ramach abonamentu Nintendo Switch Online. Część z tych gier została zremasterowana.

Super Mario 3D World + Bowser’s Fury

Super Mario 3D World otrzyma drugą szansę na Nintendo Switch, ale dopiero w lutym 2021 roku. Konsola Wii U nie sprzedawała się tak dobrze jak pozostałe, ale nie mogło na niej zabraknąć gier z Mario. Mocno straciło na tym Super Mario 3D World. Ładnie przygotowana wersja platformówki w trójwymiarowej odsłonie będzie dostępna na najnowszy system, więc jeśli nie mieliście okazji pograć na poprzedniku to będzie do tego okazja. Być może w lekko odświeżonej wersji. Super Mario 3D World + Bowser’s Fury także będzie dostępne w trybie co-op (zarówno w multiplayer lokalnym, jak i on-line).

Co oznacza dopisek “Bowser’s Fury”? To rozszerzenie, które prawdopodobnie ma zachęcić też fanów, którzy już przeszli Super Mario 3D World. Przewiduję, że mowa jest o nowych levelach oraz dodatkowych power-upach. Na razie nie zdradzono na ten temat zbyt wielu szczegółów. Część elementów można dostrzec na zwiastunie. Jak widać, powyższe propozycje to całkiem niezły zestaw i to nie tylko dla fana Mario, ale też gratka dla świeżych graczy, którzy nie mieli możliwości sprawdzić starszych wersji platformówek. Na koniec wrzucam jeszcze całe podsumowanie Super Mario Bros. 35th Anniversary Direct:

źródło: nintendo.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *