Sony Xperia Ear Duo – “otwarte” smart słuchawki

26 Lut 2018

Sony Xperia Ear Duo

Dokładnie rok temu Sony zapowiedziało prototyp bezprzewodowych słuchawek Xperia Ear Open-Style Concept. Później lekkie poprawki pozwoliły na ich demonstrację na berlińskim IFA 2017 (we wrześniu). Na targach Mobile World Congress w Barcelonie mamy już oficjalny produkt, który można będzie niebawem nabyć. Xperia Ear Duo to gadżet z sekcji hearable planowany na maj 2018. Jak widać, dopracowywanie słuchaweczek trochę trwało. Ma to być oczywiście projekt rywalizujący z AirPodsami od Apple.

Słuchawki Duo oznaczają, że będą otwarte na dźwięki z głośniczków, ale i otoczenia. To ich najważniejsza zaleta – możliwość regulowania dopływu audio do uszu. Cel jest jasny. Użytkownik ma otrzymać szansę na połączenie odbioru, dzięki któremu nie zamknie się wyłącznie w świecie muzyki i będzie w stanie nasłuchiwać to co dzieje się wokół. To typowo miejski tryb. Słuchawek używamy głównie podczas przemieszczania się, a właśnie wtedy musimy być uważni na płynące zewsząd sygnały. Przykład? Jadąc pociągiem nie musimy wstrzymywać odtwarzaczy, aby usłyszeć komunikaty.

Sony Xperia Ear Duo

Inteligencja słuchawek Xperia Ear Duo ma polegać na wzmacnianiu zewnętrznych dźwięków zależnie od otoczenia, w którym przebywamy. Wiadomo w jakich sytuacjach sprawdzi się to najlepiej – podczas transportu publicznego, czyli przebywając w hałasie miejskim. W mieście jesteśmy narażeni na zagrożenia wynikające z chaosu, więc dodatkowe ograniczenie zmysłu słuchu nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli musimy już słuchać muzyki podczas przemieszczania się to najlepiej dać szansę dopływu chociaż tych najważniejszych dźwięków. Za rozpoznawanie sytuacji odpowiedzialne są cztery mikrofoniki oraz technologie redukcji szumów (np. wiatru i echa). Wbudowany akumulatorek ma wystarczyć na ok. 4h odsłuchu lub 2,5h rozmów. Przenośny schowek z bankiem energii ma dać kilka dodatkowych podładowań, a 7 minut w takim pojemniczku zasili Ear Duo na ok. godzinę działania. Nie powinniśmy martwić się rozładowaniem.

Słuchawki mają wbudowane czujniki ruchu służące do sterowania gestami (kontrola różnych akcji ruchem głowy, np. odbierania połączeń – to też zestaw słuchawkowy). Na boku jest jeszcze mini panelik do tradycyjnej obsługi. Sony wdrożyło też opcję odczytu powiadomień, które docierają na nasz smartfon. Mikrofoniki z kolei umożliwią dyktowanie treści e-maili lub SMSów. Jest też dostęp do Google Asystenta i Siri (łączność z iOS lub Androidem). Czy Sony oferuje wyjątkowy wyrób? Na pewno niszowy, ale nie jedyny na rynku. Podobną koncepcję oferują słuchawki IQBuds od Nuheara. Japoński producent wycenił Xperię Ear Duo na niecałe 280 dolarów. Tego typu gadżet jest przeciwieństwem słuchawek, które starają się całkowicie wyciszać otoczenie, ale i na taki system jest zapotrzebowanie.

źródło grafik: SonyMobile.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *