Seismic Powered Clothing – wearable przyszłości

12 Wrz 2018

Seismic Powered Clothing

O wearable piszę na blogu już od 2012 roku. Przez ten czas postrzeganie ubieralnych gadżetów mocno się zmieniło, a ich sprzedaż bardzo urosła. Tematem rozwijania koncepcji interesuje się mnóstwo firm i to nie tylko tych ze świata elektroniki. W laboratoriach powstaje sporo prototypów o ciekawszym przeznaczeniu niż tylko monitorowanie danych. Seismic od kilku lat przygotowuje strój dla seniora, dzięki któremu poruszanie się będzie łatwiejszy i przyjemniejsze. Powered Clothing ma być czymś w rodzaju asysty dla ruchów. Jest kierowane głównie do seniorów.

Na targach IFA 2018 LG pokazało egzoszkielet CLOi SuitBot, czyli mechanizm wspomagający poruszanie się. Dodający siły, nie obciążający kończyn, tak jak w naturze. Generalnie dodatek przystosowany raczej do przemysłu, czyli fabryk, gdzie pracownicy uzyskają nowe możliwości. Większa mobilność i dodatkowy potencjał ma oczywiście usprawnić produkcję i efekty pracy. Choć jego gabaryty są znacznie mniejsze od tego co widzieliśmy przez ostatnie lata, wciąż ma toporną konstrukcję. Przypomina bardziej robota z Avatara i Obcego (sceny końcowe w obu filmach) niż wygodny, swobodny w ruchach strój. Taki ma być Powered Clothing.

Seismic Powered Clothing

Nie zaoferuje aż takiego wsparcia jak projekt LG, ale będzie atrakcyjniejsza dla przeciętnego użytkownika w normalnych warunkach. Tworzone są już inteligentne materiały z czujnikami, ale tutaj mamy do czynienia z czymś nieco innym. W smart kombinezon wszystko zrobotyzowane komponenty. W sumie są trzy warstwy, a w tej najważniejszej mechanizmy podpierające plecy oraz biodra. Całość przygotowano w bardzo smukłej, wygodnej do noszenia formie, w której spokojnie można wyjść na ulicę. Nie będzie nawet specjalnie widać, że wykorzystywana jest jakaś asysta. Nie jest to egzoszkielet sensu stricto, ale ma wiele wspólnego w kwestii odbioru. Format czegoś w rodzaju smart bielizny wyróżnia się właśnie z uwagi na zastosowane materiały i gabaryty.

To wearable przyszłości ma być możliwie dyskretne. Ciężko jednak ocenić jak wyglądać będzie udoskonalona wersja, gdzie pomocy będzie więcej niż tylko w obrębie bioder. Z generacji na generację uda się pewnie wszystko umiejętnie poskładać. Warstwa smart w stroju od Seismic ma nawet łączność Wi-Fi oraz Bluetooth. Służą one do ustawień i programowana wsparcia. Producent planuje wprowadzić do sprzedaży ograniczoną liczbę modeli jeszcze w tym roku, ale czy doczekamy się masowej produkcji? Trudno powiedzieć, bo nie ma nawet oficjalnie zaproponowanej ceny. Spodziewam się, że będzie wysoka, a to nie ułatwi promocji. Tak jest jednak ze wszystkimi high-endowymi nowinkami. Weźmy pod uwagę skokowy wzrost zainteresowania podobną tematyką, co w ramach konkurencji może wymusić obniżki cen.

źródło: myseismic.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *