Nokia Sleep – smart mata z Alexą i IFTTT do analizy snu

10 Sty 2018

Nokia przejęła w zeszłym roku francuską markę Withings, ale nie likwidowała wyrobów z jego oferty. Zmieniono jedynie logotyp na wielu urządzeniach i rozwinięto oprogramowanie Health Mate. W tym roku obok liftingu niektórych gadżetów, jak na przykład nowej kolorystyki zegarków, przybędzie trochę nowych rozwiązań. Nokie Sleep to produkt do analizy snu, który będzie następcą urządzenia Withings Aura, także służącego do monitorowania wypoczynku. Być może zmodyfikowano i ulepszono technologie i wydano w nowej generacji.

Nokia Sleep

Najnowsza wersja maty Nokia Sleep ma funkcjonować w bardzo podobny sposób. Większość funkcji została przeniesiona z wariantu Aura. Sleep zrezygnowało z nietypowej lampy LED i skupi się na odczytach spod pościeli. Zintegrowane oświetlenie miało wpływać na aurę, czyli uprzyjemniać proces zasypiania poprzez specjalne barwy światła. Nokia Health najwyraźniej nie potrzebuje już tego elementu. Od teraz wystarczyć ma mata z czujnikami pod prześcieradło, skąd zbierane będą informacje na temat snu. Stąd trafią prosto do aplikacji Health Mate, w której można łączyć pomiary z innymi odczytami, np. z trackerów aktywności, czy smart wagi.

W ramach analizy wypoczynku znajdziemy informacje na temat cyklów snu, zapisu ruchu w łóżku, głębokich i lekkich faz, REM, a nawet samego chrapania. Te wszystkie przekazy mają łącznie utworzyć indywidualny profil użytkownika i wskazać mu konkretne problemy. Na razie nie znajduję tutaj nić nowego, raczej większość już stosowanych technik w innych tego typu matach. Zaletą ma tu być integracja danych w apce Health Mate, gdzie otrzymamy fachowe porady na podstawie wszelkich danych. Rekomendacje mają oczywiście starać się poprawiać nasz odpoczynek. Tutaj Nokia skorzystała z pomocy specjalistów i przygotowała tzw. Sleep Smarter Program.

Nokia Sleep

To rodzaj przewodnika, który przez osiem tygodni będzie badał nasze aktualne wzorce i nawyki, ucząc się przyzwyczajeń użytkownika. Ma to pomóc w dobieraniu spersonalizowanych wskazówek, a te ostatecznie wpłynąć na efektywniejszy sen. Jakieś konkrety? Nokia przekonuje, że drobne zmiany mogą doprowadzić do nawet 12 dodatkowych minut snu na przestrzeni całej nocy. Mowa o rzeczywistym czasie fazy regeneracyjnej. Pomóc może w tym również integracja z serwisem IFTTT, czyli możliwość połączenia współpracy maty z innymi modułami Internetu Rzeczy, np. termostatu, oświetlenia, żaluzji i innych urządzeń, które mogą wpłynąć na odpoczynek. Temperatury, kolor światła, promienie słońca – to wszystko ma bardzo istotny wpływ na nasz organizm.

Nokii udało się tu jeszcze dorzucić Alexę. Asystentka głosowa uprzyjemni współpracę z aplikacją Health Mate. Poleceniami możemy zapytać oprogramowanie o aktualne wyniki zebrane w ostatnim czasie lub posłuchać wspomnianych wyżej rekomendacji bez potrzeby zerkania w smartfon. Mata Nokia Sleep zadebiutuje jeszcze w pierwszym kwartale 2018 i ma kosztować niecałe 100 dolarów. Obecnie urządzenie można sprawdzić w akcji na targach CES 2018.

źródło: Nokia Health

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *