IKEA proponuje inteligentne blaty dla kuchni w roku 2025

21 Kwi 2015

Od pewnego czasu kuchnia staje się bardziej smart, a to z uwagi na włączanie do użytku mobilnych urządzeń, aplikacji, ale i wyposażenia AGD o charakterze Internetu Rzeczy. IKEA pokazała wizję, w której nie będzie trzeba zerkać na ekran stojącego nieopodal tabletu, na ekranik zegarka, czy w wyświetlacz na nosie. Projekt zaprezentowano na Milan design week, gdzie zobaczyć można było sporo elektroniki. Szwedzki gigant sprzedaży mebli od pewnego czasu flirtuje z nowoczesnymi technologiami i najwyraźniej stara się ten wizerunek kontynuować. O ile mebelki potrafiące ładować bezprzewodowo urządzenia to kwestia tygodni rozszerzenia oferty sprzedaży, to już model Table For Living jest przewidywany na nieco odleglejszy termin.

Na razie mamy szansę zobaczyć wizję blatu kuchennego, który ma ułatwić gotowanie jeszcze bardziej niż to, co oferują obecnie wspomniane wyżej tablety, smartfony, zegarki, czy inteligentne okulary. Chodzi o projekcję obrazu bezpośrednio w miejscu przygotowywania posiłków. Miksowanie nowoczesnych technologii z tradycyjnymi elementami wyposażenia mieszkania ma sprawić, że praca będzie intuicyjna i nie ingerować w przyzwyczajenia. Inteligentny blat ma rozpoznawać położone na nim obiekty i w ten sposób przyspieszać działanie z przepisami. Nie tylko pokaże obraz, który pewnie będzie miał interaktywny charakter, ale sam zaproponuje pewne ułatwienia w zależności od sytuacji.

Projektor z czujnikami będzie analizował ułożone składniki, a na ich podstawie proponował różnego rodzaju przepisy. Wyobrażam sobie to w ten sposób: wykładam towar zakupiony właśnie w sklepie, a skaner widząc produkty od razu zaoferuje kilka propozycji na obiad. Nie będzie to jedynie rzutnik z sensorami, ale i wewnętrzne udogodnienia. Pod blatem również znajdzie się trochę technologii. Ma tam być ukryta płyta indukcyjna do bezpośredniego gotowania – tutaj trzeba będzie chyba zastosować pewne systemy bezpieczeństwa, bo można się poparzyć lub nawet spalić chatę. Oczywiście będzie wygodniej. Nie trzeba będzie “przeskakiwać” między kuchenką a stołem.

Taka koncepcja miałaby wejść do użytku gdzieś w 2025 roku, ale sądzę, że linia takich mebli miałaby szansę na pojawienie się na rynku nawet znacznie wcześniej. Ma spory potencjał we współpracy z Internetem Rzeczy oraz inteligentnym wyposażeniem domu.

źródło: IKEA via ubergizmo.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Comment (1)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *