Na moim blogu bardzo często prezentuję nowości prosto z crowdfundingu. Takie projekty, które wyglądają ciekawie, nietypowo i oryginalnie. Rozwiązania potrzebujące wsparcia finansowego, by realizować koncepcje na masową skalę. Niestety nie o wszystkich jestem w stanie w ciągu tygodnia napisać. Postanowiłem zbierać info na temat tych najbardziej wyjątkowych w jednym artykule. W każdym tygodniu zamierzam publikować wpis zbiorczy – o gadżetach z Kickstartera, Indiegogo i innych tego typu platform. Wybieram je czysto subiektywnie, a części z nich poświęcam nawet więcej czasu w oddzielnych postach. Oto przegląd najciekawszych (i czasem też dziwniejszych) propozycji.

Crowdfunding
Zobacz też: najlepszy crowdfunding tygodnia vol. 7

Czym w ogóle jest crowdfunding?

Crowdfunding – kampanie promujące nowe, unikatowe, oryginalne projekty oraz koncepcje, które mogłyby nie mieć szans na realizację w innej formie jak zbiórka funduszy. Trwające kilkadziesiąt dni akcje poszukujące fundatorów to najczęściej start-upowe wizje, potrzebujące środków na masową produkcję i dopracowanie prototypu. Wyroby takie realizują się przeważnie w kilka miesięcy po zebraniu pieniędzy, a kuszą klientów sporo tańszą ceną w zamian za pomoc w finansowaniu. Niekiedy się nie udaje z doprowadzeniem produktu do końca. Wtedy kasa wraca do wspierających (zdarza się jednak inaczej).

1. Infini – panel dla smart domu [smart home]

Najnowsze rozwiązania dla inteligentnych mieszkań potrzebują wygodnej obsługi. Aplikacja na smartfon jest ważna, ale przyzwyczajenie robi swoje. Naścienny panel od dawna jest uzupełnieniem smart domu, ale najczęściej w tej roli występuje tablet. Infini to połączenie przełącznika z ekranem do sterowania funkcjami smart sieci. Gadżet ma pomóc w obsłudze inteligentnych urządzeń, ale i innych aplikacji, m.in. tych strumieniujązych muzykę. Generalnie wielozadaniowy ekran z otwartym API dla developerów aplikacji. Możemy tutaj odpalić Ubera, Spotify, oprogramowanie Sonos, panel sterowania od urządzeń WeMo i wiele innych. Właściwie to nie pierwszr takie urządzenie na rynku. Coś a’la smart hub.

2. Felik – dla futrzaka [smart home]

Zabawki dla czworonogów też korzystają z najnowszych technologii. Felik proponouje użycie AI oraz komputerowe przetwarzenie obrazu, by nasze koty i psy miały więcej frajdy z ganiania za laserowym wskaźnikiem. Ma on zachowywać się bardziej naturalnie i uciekać przed zwierzakiem (analiza obrazu), co bardziej go zaangażuje. Oczywiście jest także opcja manualna i zdalny dostęp przez smartfon, czyli podgląd wnętrza i sytuacji w domu.

3. Expanse Speakers – elektrostatyczne głośniki

Głośniki elektrostatyczne są rzadsze od elektrodynamicznych. Takie systemy grają w obie strony, są trudniejsze to kalibracji i nieco droższe. Expanse  Speakers to produkt takich właśnie odmian, które kierowane są do graczy. Moduły ustawiamy przy monitorze i rozkoszujemy się wyjątkową jakością dźwięku. Projekt z Indiegogo pokazuje, że tego typu urządzenia wcale nie potrzebują ogromnych powierzchni. I ten smukły desing! Świetnie wygląda także w salonie.

4. UWear – smartwatch dla globetrottera [wearable]

Sportowe smart zegarki dla turystów i podróżników są przeważnie dosyć drogie. Trudno znaleźć jakiś model, który spełni nasze potrzeby bez wydawania większej sumki pieniędzy. UWear będzie jedną z niewielu propozycji z odpowiednią bazą funkcji oraz przystępną ceną. Zegarek jest odpowiednio wzmocniony, posiada wszystkie najważniejsze czujniki, systemy nawigacji, wsparcia pogodowego i przekazów informacyjnych, wspomagających w podejmowaniu decyzji w terenie.

5. XTND – sportowy smartboard [sport & fitness]

Czy deskorolka może skorzystać na rozwiązaniach AI? Może! XTND to pierwsza na świecie deska adaptująca się do naszych przejazdów. Czujniki oraz algorytmy sztucznej inteligencji pomagają wybrać lepsze trasy, dzięki czemu zużyte będzie mniej energii (bardziej płaska droga, mniej podjazdów itp.). To do tego model elektryczny, czyli e-board! Dla akumulatorka dobór trasy będzie więc bardzo ważny. Oszczędzimy energię i wydłużymy czas pracy. XTND połączymy też ze smartfonem. Bateria wystarczy na ok. 20 kilometrów. Deska rozpędzi się nawet do 45 km/h! Dodano nawet lampki poprawiące widoczność.

6. Proof – alkomat na nadgarstku [wearable]

Mobilny alkomat warto ze sobą mieć, ale pomiary zawsze są już po fakcie. Dlatego ostatnio powstają warianty naręczne, czyli śledzące zawartość alkoholu we krwi niemal w „czasie rzeczywistym”. Bransoletka Proof to dowód, że taki gadżecik sprawdzi się, gdy naprawdę potrzebujemy zachować trzeźwość. Urządzenie analizuje krew czujnikami optycznymi i przekazuje odczyty na smartfon. Ciągłe pomiary gwarantują śledzenie sytuacji i szybkie powiadomienie o przekroczeniu norm. 40 minutowe opóźnienie jest spore, ale algorytmy oprogramowania uczą się naszego stylu bycia (picia :P), przekazując informacje sporo wcześniej.

7. Ambi Climate 2 – inteligentna klimatyzacja [smart home]

Zwykły klimatyzator można było przekształcić w inteligentny już w 2015 roku. Ambi Climate 2 to jeszcze lepsza wersja smart modułu, który uczy się naszego stylu życia (zamieszkiwania), dobierając najlepsze ustawienia dla domowników. Zarządzanie temperaturą ma być odpowiednie dla naszego portfela, ale i ogólnego samopoczucia. Do tego czujniki wnętrza i wsparcie informacjami pogodowymi na zewnątrz. To wszystko dobierze ustawi najlepsze możliwe temperatury. Nie zapomniano o współpracy z innymi elementami inteligentnego domu.

8. Juic-e – smart okulary przeciwsłoneczne [wearable]

Inteligentne okulary nie muszą łączyć się ze smartfonem, by otrzymać dopisek smart. Model Juic-e to sportowe okulary z aktywnym systemem dostosowania ochrony przeciwsłonecznej. Co ważne, nie potrzebujące do działania żadnego akumulatorka. Bardzo lekki  model posiada czujniki światła na froncie, dobierając zaciemnienie względem intensywności promieni słonecznych. Natychmiastowo!

9. Weeview SID – kamerka 3D z livc streamingiem [kamerki]

Większość dzisiejszych kamerek nie obejdzie się już bez trybu nadawania na żywo. Czy to modele sferyczne, czy zwykłe kamerki akcji, wszystkie muszą oferować live streaming. Weeview SID to moduł z dwoma obiektywami, a więc rejestrujący w trójwymiarze. Też ze strumieniowaniem na żywo! Do tego jedna z pierwszych tego typu kamerek, która dodaje efekty Augmented Reality na video (coś, co już znamy ze smartfonowych aplikacji do aparatu). Do tego wszystkiego potrzebna będzie komunikacja ze smartfonową aplikacją.

10. Benjamin Button – ubieralna kamerka [wearable]

Ubieralne kamerki to segment urządzeń, które eksplorują rynek już od dosyć dawna, ale wciąż nie potrafią się przebić. Największym problemem jest ograniczony czas nagrywania. Benjamin Button (jak ten z książki i filmu) to kolejna próba dostarczenia właśnie takiego gadżeciku, ale koncentrując się na gronie rodzinnym, czyli tam, gdzie nagrania mają największą wartość. Wearable ma tu największy sens, bo chcemy zarejestrować wszystko co możliwe. Każdy filmik ma tu potem wartość, niezależnie od chwili. Kamerka mocowana na ubraniu nagra praktycznie wszystko i to z perpsektywy pierwszej osoby. Aplikacja z kolei pomoże dzielić się filmikami.

11. Grovio

Kolejny inteligentny system do smart domu zajmie się naszą roślinnością. Grovio to stacja nawadniająca do kilku doniczek, czyli automat uzupełniający wodę w odpowiedni sposób. Czujniki ocenią sytuację w glebie, zbadają warunki w pomieszczeniu i dostosując nawadnianie według potrzeb danej roślinki. Urządzenie działa nawet przez 45 dni, czyli w sam raz na naprawdę bardzo długi wyjazd.

12. Biki – podwodny dron

Drony kojarzymy głównie z latającymi stateczkami. Biki to dron podwodny, czyli bezzałogowy sprzęt z kamerką do podwodnych eksploracji. Wyróżnia się na tle konkurencji tym, że jest rozwiązaniem bezprzewodowym. Wciąż będzie miał ograniczenia, ale już nie kojarzące się z przewodem. Będzie nim zasięg sygnały. Biki jest do tego bardzo cichą łodzią. Obraz z kamerki można obserwować na mobilnych ekranach. Nagrywa w 4K i nada się nie tylko do rejestracji rafy koralowej, ale i rodzinnych nagrań na basenie.