Snapdragon Wear 2500 dla dziecięcych smartwatchów

27 Cze 2018

Piszecie do mnie sporo z zapytaniami o najlepszy smartwatch dla dziecka i ogólne pytacie o możliwości lokalizatorów z łącznością komórkową do pilnowania najmłodszych. Mimo, że propozycji jest całkiem sporo to ciężko na razie o odpowiednie wsparcie operatorów. Gadżetów na dziecięcy nadgarstek nie ma w ich ofertach prawie w ogóle, a przecież zapotrzebowanie nawet większe niż modelami dla dorosłych. Mam nadzieję, że niebawem się to zmieni, bo wkraczamy w erę zegarków z LTE jako standard, a to otwiera rozwinięcie możliwości również odmian dla dzieciaków. Nowy chip Snapdragon Wear 2500 stawia właśnie na wearable dla dzieci.

Embed from Getty Images

Qualcomm przedstawił właśnie platformę, która nakręci segment zegarków na mniejsze nadgarstki. Dostosowano ją pod konkretne zadania, dając producentom szansę na tworzenie nowej generacji smartwatchy. W tym wpisie przedstawie te możliwości, natomiast za pewnie około kilka miesięcy postaram się tutaj linkować do pierwszych jednostek, które będą pracować na nowym module Wear 2500 (najprawdopodobniej znajdziecie je w powiązanych artykułach pod wpisem).

Snapdragon Wear 2500 dla dziecięcych smart zegarków

Snapdragon Wear 2500 to nie pierwsza próba rozwoju sekcji ubieralnych gadżetów dla dzieci. W 2017 roku Qualcomm przedstawił chip Snapdragon 1200 dla trackerów fitness kierowanych dla tej grupy użytkowników. Wtedy chodziło o angażowanie do ruchu. Teraz kolejnym modelem chipa będzie wersja na smartwatche. Wear 2500 powstał z myślą o kilku usprawnieniach, których wymagają dzisiejsze jednostki na nadgarstek: dłuższy czas pracy na baterii, lepsze wykorzystane czujników dla tej konkretnej grupy odbiorców, niski pobór energii podczas śledzenia lokalizacji, współpraca z modemami 4G LTE piątej generacji oraz zoptymalizowany system Android for Kids.

Co to wszystko oznacza? Po kolei. Najważniejsze jest moim zdaniem wsparcie dla GPS oraz usług geofencingu, czyli możliwości pilnowania dzieciaków przez zdalne narzędzia. Systemy monitorujące położenie zegarka na konkretnych obszarach ma uspokoić rodziców i dać im szansę na sprawdzanie aktualnej sytuacji dziecka. To jednak w trackerach było od dawna. Teraz ma wskoczyć na wyższy poziom, czyli atrakcyjniejsze i efektywniejsze odmiany smart zegarków.

Snapdragon Wear 2500

Wear 2500 ma wzbogacić naręczne urządzenia o wszelkie możliwe sposoby komunikacji. To wciąż rozwiązania już znane na rynku, ale wciąż mało popularne. Konkretny chip ma spopularyzować urządzenia do tego celu i zwiększyć liczbę sprzedaży. Chip od Qualcomm ma umożliwić połączenia głosowe, ale i video. Moduł ma współpracować z kamerkami i to nawet dwiema (byle tylko koperty nie były wielkie z tego powodu, bo na ten moment maluchy z takimi kobyłami na rączkach nie czują się zbyt dobrze). Opiekunowie będą mogli połączyć się z dziećmi, porozmawiać i zobaczyć. Wszystko przez 4G LTE.

W obudowie zegarka znajdzie się też miejsce na NFC (mobilne płatności), czy pomoc wirtualnego asystenta głosowego (Google Asystenta lub Alexy), czyli funkcji znanych z zegarków dla dorosłych. To oczywiście rozwiązana opcjonalne, wskazujące, że być może producenci będą mogli rozbudować swoje urządzenia o coś więcej niż tylko opcje dla dzieci.

O wiele ciekawiej prezentuje się możliwość wykorzystywana gestów rąk, czyli odpowiednia kalibracja sensorów oraz algorytmy do gier i zabaw. To też żadna nowość, ale szansa na rozbudowę sklepików o apki na zegarki dla dzieci. Mini gry, edukacyjne zadania i inne zabawy można wbudować w smartwatche i angażować dzieci do wspólnej pracy, działań i aktywności.

To trzy propozycje z 2017 roku pokazane na MWC w Szanghaju (na platformie Snapdragon Wear 2100). W tym roku zobaczymy warianty z Wear 2500.

Qualcomm chce to wszystko po prostu nakręcić, dokładne tak, jak robi to przy innych platformach. Jak zwykle znaleziono już pierwszych partnerów do biznesu, a warianty development kit będą rozsyłane do zainteresowanych firm, by zapoznały się z pełnym potencjałem hardware’u. Te jednostki trafią do twórców dopiero w trzecim kwartale roku, więc spodziewajmy się finalnych wyrobów najwcześniej dopiero pod koniec roku (myślę, że realnie można myśleć o pierwszych propozycjach właśnie w tym czasie i to przede wszystkim od Huawei, które pewnie jest ekskluzywnym partnerem Qualcomma – tym pierwszym, który ma prezentować możliwości). Mówi się o pierwszy zapowiedziach już na Mobile World Congress w Shanghai, które odbędzie się w tym tygodniu.

Wydaje się też, że Snapdragon Wear 2500 będzie mocno zabezpieczało wrażliwe dane, bo to jedna z ważniejszych cech, którym takie produkty muszą sprostać. Ochrona najmłodszych jest najważniejsza i nie może zawieść. Ostatnim pytaniem pozostaje współpraca z operatorami na całym świecie. W których regionach Qualcomm będzie obecny?

źródło: Qualcomm

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *