Pilot Era – kamerka 360 z 8K i Androidem

10 Maj 2019

Pilot Era - sferyczne 8K i Android

Przez ostatni czas trochę ciszej był o nowych kamerkach sferycznych. Pojawiały się profesjonalne modele do bardziej zaawansowanych produkcji. Wciąż między gadżetem konsumenckim, z tym do nagrywania w o wiele lepszej jakości jest wyraźna różnica. Przez to treściom 360 trochę trudniej się zadomowić. Wszystkie serwisy i platformy społecznościowe są już do tego formatu przystosowane, ale nie czuć jeszcze żadnego boomu na tego typu materiały. Nie wiadomo, czy kiedykolwiek takowy będzie. Może zmieni się to wraz z poziomem następnych kamerek. Czy Pilot Era to zmieni?

Pilot Era – sferyczne 8K i Android

Minimum rozdzielczości w jakiej ujęcie w 360 stopniach wygląda dobrze (nie licząc optyki) to 4K. Żeby było więcej niż dobrze, trzeba 8K. Wtedy zdjęcia i video rozciągnięte po całej sferze jest przyjemne w odbiorze. Pilot Era oferuje 8K, choć tylko przy 24 fps. 30 klatek na sekunde pojawi się przy 6K, co i tak jest lepsze od 4K. Wciąż nie jest to jakaś rewelacja, ale jak na te gabaryty wydaje się być ciekawie. Moduł ma ergonomiczne kształty i wbudowanego Androida! To sprawia, że razem z kolorowym wyświetlaczem można poustawiać i podejrzeć znacznie więcej niż w konkurencyjnych gadżetach. Tam zwykle niezbędna jest do tego aplikacja na smartfon.

tekst alternatywny

Pilot Era ma być kamerką 360 w niezależnej wersji. Interfejs Androida na 3.1-calowym, dotykowym ekraniku nie zagwarantuje tego bez odpowiedniej łączności. Wewnątrz jest 4G, więc wszystko można transmitować na żywo bez telefonu. Pójdzie na to sporo transferu, ale alternatywą jest WiFi lub Ethernet. Zakładam, że jest dostęp do stałego złącza. W środku 512 GB na nagrania lub zdjęcia oraz akumulatorek 7200 mAh powalający na 3,5h ciągłego zapisu. Livestreaming dotyczy tylko jakości 4K, co zrozumiałe. Udało się nawet zaferować 9-osiową stabiliację obrazu.

Producent chwali się, że jego produkt jest jedynym takim, który pozwoli na wykonanie wszystkiego bezpośrednio z kamerki (łącznie z łączeniem obrazu z czterech obiektywów). Niektóre funkcje mogą być przez to trochę mniej wygodne, ale do zrealizowania. W razie czego w zestawie jest też aplikacja mobilna. Można sterować urządzeniem zdalnie, poszerzając zakres możliwości. Pilot Era bierze teraz udział w crowdfundingowej kampanii na Indiegogo, gdzie można go zamówić dużo taniej w przedsprzedaży. Kamerka kosztuje tam nawet 1999$. Znacznie mniej od Insta360 Pro 2. Nawet cena finalna będze atrakcyjniejsza od bezpośredniego rywala. 2599$ kontra 4999$.

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Comment (1)

  1. Avatar
    Radosław Sobik

    Bardzo fajnie zapowiada się ta kamera. W lutym 2020 ma być zaoferowana przez producenta ERA ONE – mniejsza ale parametry podobne za niższą cenę. Producent zmienił nazwę na PANOLAB – co mnie trochę zastanawia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *