Phyn Smart Water Assistant do analizy zużycia wody

22 Sie 2019

Współczesne rozwiązania smart home to zwykle dodatkowe wyposażenie, które teoretycznie zwiększa zużycie energii. Sporo platform stara się jednak, by ich systemy pozwalały śledzić nasze działanie w mieszkaniu, by ostrzegać przed nadmiernym korzystaniu z prądu. Część producentów specjalizuje się nawet w takich modułach. Specjalne czujki mierzą wszystko i przekazują pomiary do aplikacji. Możemy w ten sposób zaoszczędzić lub uświadomić rodzinę w kosztach. Trochę trudniej monitorować zużycie wody, ale i tu pojawiają się czasem ciekawe rozwiązania. Phyn przygotował nowy Smart Water Assistant do śledzenia przepływu wody w mieszkaniu.

Phyn Smart Water Assistant

Phyn – inteligentny czujnik zużycia wody

Do tej pory Phyn oferował urządzenie, które wymagało profesjonalnej instalacji. Phyn Plus podłączało się do instalacji, by tam inteligentne oprogramowanie wykrywało nawet niewielkie wycieki. System opracowało University of Washington wraz z firmą Belkin. Nowy model Smart Water Assistant jest łatwiejszy w montażu i można go połączyć z rurami zimnej i ciepłej wody pod zlewem. Ogólne przeznaczenie oraz możliwości są jednak bardzo podobne. Monitoring zużycia wody włączymy dzięki temu do naszej sieci smart home, gdzie wzbogacić ma analizy w mieszkaniu. Software będzie nawet w stanie nauczyć się naszych przyzwyczajeń i wykryć złe nawyki.

Generalnym celem jest śledzenie niepotrzebnych wycieków, ale też nadmiernego zużycia, która można ograniczyć. Ma to uchronić nasz portfel przed marnowaniem pieniędy (no i samej wody, rzecz jasna!). Ultradźwiękowe technologie mają wykrywać ciśnienie z różnych źródeł naszej instalacji wodnej i tym samym lokalizować zużycie wody w poszczególnych miejscach. Od umywalek, zlewów, prysznicza, czy pralek. Wszystko jest zliczane i pokazywane na ekranie smartfona, więc możemy lokalizować zużycie poszczególnych miejsc. Każde otwarcie kranu lub użycie wody z AGD wywołuje inne ciśnienie w rurach, więc Phyn potrafi rozpoznać najdrobniejsze różnice, zapisując efekty przy poszczególnych pozycjach. Domownicy mogą dzięki temu sprawdzić konkretne zużycie. Taki asystent od rur w budynku.

Rozwiązanie potrafi nawet przywidywać sprawy związane z ewentualnym zamarzaniem rur, ostrzegać o tym i sugerować podjęcie działań w celu ochrony kanalizacji. To oczywiście głównie dla budynków wolnostojących. Możemy nawet okresowo dokonywać odczytów szczelności. Tryb “Plumbing Check” oceni instalację. Nowy Phyn Smart Water Assistant dostosowano też do najnowszych platform smart home, m.in. integracji z Asystentem Google lub Alexą. Możemy poleceniem zapytać o aktualne zużycie wody w domu. Można też w ten sposób odłączyć wodę w całym mieszkaniu, np. przed wyjazdem. Nie zapomniano o kanale dla serwisu IFTTT, co umożliwi połączenie systemu z innymi smart modułami, tworząc automatykę. Urządzenie jest aż o 400$ tańsze od Phyn Plus. Kosztuje 299 dolarów. 

źródło: phyn.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *