Nokia Health Mate 3 – platforma dla zdrowia

26 Cze 2017

Nokia Health Mate 3

W zeszłym tygodniu francuska marka Withings zmieniła się w Nokia Health (ostatni etap przejęcia przez fińskiego producenta). Do oferty weszły dwa nowe modele urządzeń do monitorowania danych dla zdrowia: smart waga Nokia Body i ciśnieniomierz Nokia BPM+, które rozszerzyły portfolio elementów dla platformy. Ważną jej częścią jest aplikacja mobilna, która zbiera wszystkie odczyty w jednym miejscu. Apka Health Mate również zyskała aktualizację, co odświeżyło system, ale też poprawiło kilka ważnych błędów poprzedniej edycji.

Nokia Health Mate 3 zbiera informacje ze sporej serii kompatybilnych modułów: bransoletek fitness, smart zegarków ze sportowymi czujnikami, inteligentnych wag, ciśnieniomierzy, termometru, czy nawet szczotki do włosów. Jeszcze przed zmianami na brand Nokii, Withings wprowadziło apce update Pregnancy Mode, czyli tryb dla kobiet w ciąży. Pamiętajmy jeszcze o monitorowaniu snu. Nowa, szersza linia produktów potrzebowała jednak poprawek w oprogramowaniu. Nokia nie chciała przecież być kojarzona z niedoróbek.

Zmieniono nie tylko design i layout aplikacji. Health Mate 3 otrzymało nowego, spersonalizowanego trenera. Ma on wspierać sugestiami na podstawie danych zbieranych w trakcie snu, aktywności, odczytów witalnych, poprawiając nasze wyniki w wielu aspektach: zdrowotnych, kondycyjnym i jak wyżej wspomniałem również ciążowych. Autorzy podkreślają, że ich platforma jest możliwie szeroka funkcyjnie. Najlepiej ma funkcjonować przy użyciu wszystkich wymienionych składowych. Korelacja danych zaprezentuje lepsze wskazówki, gdy algorytmy przetworzą szerszą bazę odczytów.

Użytkownicy powinni zauważyć, że poszerzono zakres standardów miar. Teraz będzie można ustawić różne formaty, bo przecież na prawie każdym kontynencie panują inne jednostki (kamienie, uncje, kilogramy, funty itp). Udało się dodać nowe programy wellness do podążania za ustalonymi celami. Mają pomagać osiągać wytyczne, śledzić progres w dłuższej perspektywie czasu i zmieniać drogi w zależności od odejścia od rekomendacji. Mowa zarówno o celach związanych z wagą, jak i ogólną kondycją, ale również i regeneracją oraz pracą serca. Sama aplikacja bez gadżetów Nokii nie będzie zbyt skuteczna.

Nokia Health

Odczyty są niezbędne, np. w zegarkach są sensory, smart alarmy i rozpoznawanie snu, więc wpływ tych danych na profil ma znaczenie jeśli chodzi o jakość coachingu. Można spodziewać się, że Nokia Health będzie rozszerzać bazę produktów i wkrótce dostarczy kolejne urządzenia. Już teraz rodzina jest całkiem obszerna, a aplikacja z kolejnymi członkami może tylko zyskiwać. Spodziewam się, że także program na smartfony będzie stale aktualizowany. Obecnie tego typu platformy bardzo się rozwijają i będą zyskiwać klientów.

Po wszystkim mamy poruszać się bardziej intuicyjnie niż poprzednio. Narzędzia wizualizujące wszystkie dane są efektywniejsze. Chyba lepiej ocenimy grafy oraz statystyki, na podstawie których możemy wyznaczać sobie cele. Nokia Health Mate 3 wciąż jest dostępna na dwa najpopularniejsze systemy mobilne, czyli iOS oraz Androida.

źródło: Nokia

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Comments (3)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *