Mój Smart Dom: Redmond SkyCooker M800S-E

4 Wrz 2017

Mój Smart DomOd praktycznie początku istnienia mojego bloga, testuję inteligentne rozwiązania dla domu (nie wszystko jednak trafia na moją stronę). Postanowiłem częściej dzielić się moimi wrażeniami i dlatego właśnie powstała seria „Mój Smart Dom”. Trafiające w moje ręce urządzenia, aplikacje oraz elementy Internetu Rzeczy, będą teraz regularnie oceniane i prezentowane w artykułach. Systemów, standardów i rozwiązań typu smart home przybywa, więc spodziewajcie się przeróżnych wpisów, w których przedstawię najciekawsze z nich. Będę badał ich przydatność, możliwości, potencjał, ale szukał też obszarów, w których mogą się poprawiać i rozwijać.

Mój Smart Dom: Redmond SkyCooker M800S-E

W moim smart domu stale przybywa różnych inteligentnych rozwiązań. Ostatnio doposażam w ten sposób kuchnię. W sierpniu po raz pierwszy zacząłem korzystać z urządzenia zwanego multicookerem. Wreszcie mogłem sprawdzić osobiście, czym są takie modele AGD i czy rzeczywiście ułatwiają gotowanie. W moje ręce wpadł nie byle jaki, bo naprawdę wielozadaniowy Redmond SkyCooker M800S-E. Oczywiście z aplikacją mobilną na smartfony, usprawniającą korzystanie z rozwiązania.

Znów muszę podzielić materiał na kilka wpisów, ponieważ sprzęt oferuje spory zestaw możliwości. W pierwszym z nich przedstawię najsilniejsze strony multicookera, natomiast w kolejnych sprawdzę przydatność samej aplikacji oraz pokażę konkretne efekty działania robota.

Mój Smart Dom: SkyCooker uzupełnieniem kuchni

Na sam początek warto sklasyfikować jakoś projekt multicookera Redmond SkyCooker M800S-E. Od kilku lat tego typu narzędzia zaczynają kusić coraz więcej domostw. Wszystko dlatego, że obiecują przyjemniejszy proces przygotowywania bardzo wielu posiłków. W kuchni przyzwyczailiśmy się do funkcjonowania według pewnych schematów, natomiast multicookery dają możliwość przyspieszenia działań, uwalniają nas od wielu czynności – łączą wszystko we wspólny zabieg. SkyCooker M800S-E robi to wszystko z jeszcze jednym ważnym elementem – aplikacją mobilną.

Redmond SkyCooker M800S-E

Redmond SkyCooker stoi w mojej kuchni już kilka tygodni, ale zapoznałem się dopiero z garstką jego funkcji. Wszystko dlatego, że taka maszynka może przygotować naprawdę wiele. Będziemy w stanie zrezygnować z angażowania dotychczasowych narzędzi, bo praktycznie wszystko ugotuje się w jednym sprzęcie. Wielofunkcyjność sprawia, że faktycznie damy radę przyrządzić dania w bardziej komfortowy sposób. Już nie mówię nawet o rozluźnieniu przestrzeni w kuchennych szafkach. 5 litrowa misa powinna wystarczyć, by na stole pojawiła się wystarczająca ilość porcji na całą rodzinę.

O dedykowanej aplikacji napiszę jeszcze sporo, więc na razie ograniczę się jedynie do zaznaczenia jej obecności. Nie jest tylko wymuszonym dodatkiem. To ważne uzupełnienie funkcji multicookera. Najważniejsze zalety tego AGD jakie odczułem już na samym początku, to oszczędzanie czasu z uwagi na oddelegowywanie pracy jednemu gadżetowi. Nawet zapoznanie się z trybami nie trwa długo, gdyż wcale nie musimy dokładnie poznawać proponowanych programów (automatyka robi swoje). Cieszy jednak fakt, że z czasem możemy pobawić się ustawieniami samodzielnie, konfigurując je manualnie wedle własnych potrzeb i kucharskich umiejętności.

Redmond SkyCooker M800S-E

Jak najprościej opisać taki wyrób? Redmond SkyCooker M800S-E stara się pretendować do miana rozwiązania zastępującego prawie całą zawartość kuchni. Sprzęt ten jest w stanie zastąpić mnóstwo innych urządzeń. Zauważyłem też, że to również fajne uzupełnienie tego co już posiadamy.

Mój Smart Dom: zawartość zestawu od Redmond

Najważniejszym modułem Redmond SkyCooker M800S-E jest naturalnie sam robot, w którym umieszczamy specjalną ceramiczną misę. To w niej gotujemy dania z równomiernym ogrzewaniem z każdego kierunku (również z góry po zamknięciu pokrywy – producent nazwał to systemem grzania 3D). Zaletą jest tu oczywiście sam sposób grzania, ale i wygoda przy późniejszym sprzątaniu. Instrukcje są proste. Umieszczamy odpowiednie składniki i uruchamiamy wybrany program. Niektóre wymagają zamknięcia pokrywy, inne nie. Przy wielu przepisach zaglądamy do środka w celu zamieszania zawartością (są jednak programy, które tego nie wymagają).

Redmond SkyCooker M800S-E

Oprócz maszyny na wyposażeniu są jeszcze potrzebne akcesoria, m.in. koszyk do smażenia, tacka do gotowania parowego, miarka czy różne mieszadła. Opcjonalnie można dokupić szczypce do wyjmowania misy, pojemnik do przygotowywania jogurtów (tak! można tu zrobić nawet własny jogurt), czy specjalną pokrywkę do misy. Konstrukcja multicookera może się podobać. Produkt nie jest ciężki. Ma specjalną rączkę do przenoszenia. Wygląda bardzo nowocześnie, zwłaszcza z aplikacją. Świetnie prezentuje się w kuchni. Do użytku mamy także panel sterowania z pełnym modułem przycisków oraz ekranem. Dosyć szybko ogarniemy sposób funkcjonowania całego zestawu.

Mój Smart Dom: co potrafi Redmond Skycooker M800S-E?

Czas na pokaz możliwości multicookera Redmond. Jak już wyżej pisałem, ugotujemy w nim praktycznie wszystko. Jeśli nie bezpośrednio z bazy programów to samodzielnie. Trzeba tylko wyczuć sposób funkcjonowania AGD. System możemy używać z biblioteką zaprogramowanych funkcji, by dostosować się do prostych instrukcji i otrzymać pożądany efekt bez większych umiejętności kucharskich. Bardziej zaawansowani mogą regulować sobie ustawienia indywidualnie. Producent dorzucił mini książeczkę kucharską z około stoma propozycjami na różnorodne dania. Zostały przygotowane specjalnie pod multicooker Redmond.

Co ugotujemy w multicookerze Redmond SkyCooker M800S-E? Generalnie każdy typ potrawy. Są możliwości do przygotowania dań rybnych, mięsnych, makaronów, zup, ciast, potraw na parze, a nawet małej pizzy, czy własnego chleba. Są też tryby dla jogurtów, napojów, kaszek dla dzieciaków i wiele innych (zaraz podsumuje je w kolejnym akapicie). Poszczególne składniki można robić jednocześnie, np. wrzucając ryż, zalewając odpowiednią ilością wody oraz przykryciem kawałkami mięsa. Na wierzchu (specjalny poziom na górze) wyłożymy warzywa, które ugotują się na parze. Właściwie wystarczy taki miks wyjąć już tylko na talerz. Zależy od przepisu. Multicooker zajmie się trudniejszymi sprawami, a my możemy w tym czasie poświęcić czas na przygotowanie sałatki lub dodatków.

Mój Smart Dom: programy Redmond SkyCooker M800S-E

Multicookerowi Redmond SkyCooker M800S-E przygotowano aż 48 programów działania. 20 z nich jest automatycznych – tych najszybszych (bez potrzebny zgłębiania jakichkolwiek tajników). Więcej, bo 28, jest programów konfigurowanych ręcznie. Te automatyczne są odpowiedzialne za już sprawdzone przepisy. Mięso, drób, ryby, owoce morza,kasze, zupy, różne przystawki, ciasta, wypieki, fondue, dżemy, konfitury, desery, napoje i dania wegańskie możemy ugotować bez prawie żadnej wiedzy na temat ich przygotowywania.

Redmond SkyCooker M800S-E

Programy manualne to trochę wyższa szkoła jazdy. Tutaj trzeba już korzystać z wcześniejszego doświadczenia w kuchni. Ręcznie dostosujemy sporo parametrów, by gotowanie w multicookerze zastępowało inne narzędzia. Taki sprzęt jest idealny do nowej kuchni, gdzie nie mamy jeszcze pełnego wyposażenia. Zastąpimy jednym urządzeniem wiele innych i wciąż będziemy w stanie sporo zdziałać. Myślę, że to przy okazji tańsze od kompletowania wielu innych artykułów gospodarstwa domowego. W jaki sposób przygotujemy te wszystkie składniki? I tu jest najlepsze! Producent daje do dyspozycji sporo opcji przyrządzania posiłków. Część z nich już przewinęła się przez mój tekst. Ugotujemy na parze (steam), usmażymy (także w głębokim oleju, m.in. jak typowa frytkownica), ugotujemy w tradycyjny sposób (cook w kilku trybach), udusimy (stew), upieczemy (cake), ale też przygotujemy zupy (soup).

Mnie najbardziej przyciągnęły jednak opcje: sous-vide, czyli powolnego gotowania w niższych temperaturach oraz próżniowo. Szykowałem się na tą metodę gotowania z wielu względów. Przede wszystkim zdrowszego efektu i lepszego smaku. Na razie szukam odpowiednich woreczków próżniowych (podobno niektóre sklepy mięsne pakują w ten sposób zamówienia na życzenie klienta). Tym wszystkim funkcjom towarzyszą odpowiednie ustawienia czasu i temperatury działania. Możemy dostosować je ręcznie lub wybrać z katalogu gotowych. W tej sekcji warto jeszcze zaznaczyć, że zaletą stosowania multicookera jest też możliwość wybrania opóźnionych startów, ich programowania, późniejszego odgrzewania, a także utrzymywania ciepła w idealnej temperaturze, gdybyśmy spóźniali się na posiłek.

Mój Smart Dom: aplikacja Ready for Sky

Obiecałem, że aplikacji Ready for Sky dla multicookera Redmond SkyCooker M800S-E przyjrzę się bliżej w kolejnym wpisie, ale nie da się ominąć najważniejszych zalet takiego sposobu kontroli AGD. Powoli programy na smartfony stają się panelami dla wielu rozwiązań i nie inaczej jest w kuchni. Multicooker od Redmond jest jednym z pierwszych tego typu na rynku (a przynajmniej jeszcze rzadko spotykanym). Po co w ogóle apka? Smartfon staje się tu nie tylko rodzajem pilota, ale i ekranem z przepisami. Aplikację stworzono po to, by kontrolowanie sprzętu było łatwiejsze. Wyobraźcie sobie brak konieczności ciągłego zaglądania do kuchni.

Smartfon umożliwia też aktywowanie urządzenia spoza domu, ale tutaj, podobnie jak w przypadku czajnika SkyKettle, trzeba zastosować specjalne działania (o tym już w następnym artykule). Ekran staje się także katalogiem przepisów (pokrywają się z dołączoną książeczką), w których wygodnie wybierzemy programy i tryby gotowania. To również pewnego rodzaju zamiennik dla panelu sterowania na urządzeniu. Możemy zmienić temperatury i parametry (trybu Multicook) na mobilnym gadżecie. Indywidualnie tworzone dania możemy zapamiętać w naszym profilu, co pozwoli na odtworzenie pasujących nam ustawień (wiadomo: jak smakowało to warto zapisać taki przepis).

Dopiszę tu jeszcze, że smartfon z aplikacją Ready for Sky nie jest tylko alternatywnym sposobem obsługi, ale też rozszerzeniem funkcji multicookera. Tryb Masterchief Lite jest dostępny tylko przez mobilny programik na iOS/Androida.

Podsumowanie dla Redmond SkyCooker M800S-E:

Nie chcę jeszcze ostatecznie podsumowywać sprzętu, gdyż wciąż go testuję. Mogę już jednak kilka rzeczy stwierdzić z całą pewnośćią. Multicooker Redmond SkyCooker M800S-E to faktyczne ułatwienie, zwłaszcza dla początkującego bywalca kuchni. Wydaje mi się nawet, że jest kierowany właśnie do młodej grupy klientów i osób, które nie spędzały dotąd zbyt dużo czasu na gotowaniu. Raz, że otrzymamy w ten sposób narzędzie do przygotowywania dań, których do tej pory samodzielnie nie robiliśmy, dwa, uda się osiągnąć nowe efekty i nauczyć kolejnych. Nie miałem jeszcze odwagi podzielić się konkretnymi wynikami, ale obiecuję, że pełniejsze sprawozdania pojawią się w zamykającym testy wpisie.

SkyCookerem zainteresują się zwłaszcza zabiegani. Maszyna będzie uzupełnieniem zarówno w pełni wyposażonej, ale i pustej kuchni. W tej drugiej opcji zastąpi praktycznie każdy rodzaj sprzętu (z tych podstawowych, nie mówię o narzędziach specjalistycznych). Inne zalety, których doświadczyłem? Uproszczenie działania, praktycznie zawsze idealny efekt (jeśli korzystamy z automatycznych programów) dzięki równomiernemu ogrzewaniu zapobiegającemu przypaleniom. Podoba mi się jeszcze to, że w końcu w moim mieszkaniu znajdzie się sprzęt do wolnego i próżniowego gotowania. Ostatnio modne staje się zdrowie jedzenie, a Redmond jest w stanie tego dokonać. Niezależnie od tego czy jesteśmy amatorami kuchni prostej czy bardziej skomplikowanej, SkyCooker pomoże. Do tego ograniczamy czas spędzany przy garkach.

Bez multicookera ciężko byłoby wstawić danie rano i wrócić na gotowe po pracy. To wszystko naprawdę atrakcyjne zalety. Wady? Hmm… może konieczność jednorazowego wydania 749 zł? Biorąc jednak pod uwagę powyższe plusy, warto taki koszt rozważyć.

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Comments (2)

  1. Ja mam zwykły multicooker, też Redmonda, tylko bez aplikacji. Używam go od 2 lat w akademiku. Największa zaleta takich sprzętów to to, że po gotowaniu nawet najbardziej wymyślnego dania, do zmywania zostaje nam jedna misa, od której pięknie wszystko odstaje i nie trzeba nic szorować.

  2. Mam M151 i uważam ,że to bardzo dobry sprzęt. To duża pomoc w kuchni, szczególnie jak ma się dwie “lewe ” ręce. Dzięki grzaniu 3D chleb ma ze wszystkich stron rumianą i chrupiącą skórkę a szarlotkę uwielbiają wszyscy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *