Kopin Pupil – miniaturowa technologia wyświetlania w ramce okularów

20 Lut 2014

Wczoraj pisałem o inteligentnych okularach Laforge Optical w modelu Icis, ale to nie jedyny model sprzętu z ekranikiem do sparowania ze smartfonem w klasycznej formie. Dosyć sporo producentów zainteresowało się tym segmentem i proponuje swoje wersje okularów, mogące dostarczyć informacji wprost z telefonu, ale bez geekowego stylu jaki na ten moment posiada niewydany jeszcze Google Glass. Kopin Corporation to producent działający w branży ubieralnych technologii, a ich produktem mającym konkurować z powyższymi modelami jest Pupil. Jest to sprzęt dla chcących zachować dyskrecje, a nie lubiących paradować z urządzeniem rodem z filmów science fiction. Podobnie jak w przypadku niektórych inteligentnych zegarków – są wersje rzucające się w oczy, ale i te bardziej klasyczne: z tarczą wskazówkową i niewielkim polem do powiadomień ze smartfona.

Głównym elementem, z którego producent może być dumny to oczywiście wyświetlacz mogący zmieścić się w ramce od okularów, tym samym stając się stylistycznie niczym innym jak zwykłe “bryngle”. I o to tutaj chodziło. Minimalistyczne podejście, ale w nowoczesnym stylu. Przygotowano moduł, który może być zastosowany przez producentów elektroniki, chcących tworzyć własne inteligentne urządzenia na głowę. To nic innego jak podzespół do produkcji innych gadżetów. Mimo wszystko, firma przygotowała też własną formę produktu, aby móc prezentować jego możliwości. Mają oczywiście formę klasycznych okularów.

Nie tylko optyka micro-wyświetlacza jest częścią Pupila. To też system kontroli głosem do jego obsługi. Całość nie jest przygotowana do sprzedaży, raczej jako moduł dla innych producentów. Rozwiązanie od Kopin to podobno bardzo czytelny obraz nawet w mocno słonecznych warunkach. Ich rozwiązanie jest tak maleńkie, że powinno zmieścić się w wielu modnych okularach znanych producentów. Będzie do tego wyglądało dużo lepiej niż produkt Google (choć pewnie przegra pod względem oprogramowania i wsparcia aplikacyjnego). Niewielka projekcja obrazu wyświetlana jest na nieprzezroczystej powierzchni –  inaczej niż w Glass.

W ramce okularów znalazło się również miejsce na niewielki głośniczek oraz mikrofon. Głośniczki są dwa (przy każdym uchu), mikrofon jeden za to z systemem wymazywania szumu, pozwalając na kontrolę głosem. Ekranik ma proste menu, zbliżone do kart z Glass, a ich przewijanie odbywa się za pomocą komend głosowych (nie ma systemu przycisków ani dotykowego panelu na obudowie). Będzie to jednak możliwe, wybór będzie należał do producenta wykupującego licencję od Kopin. Nie zabranie wsparcia aplikacji mobilnej, na ten moment tylko dla Androida, która będzie przetwarzała dane i wysyłała powiadomienia na ekranik okularów.

Produkt jest wynikiem współpracy z firmą Olympus Corporation, czyli lidera w segmencie ultra kompaktowej optyki. W tej kwestii użyto właśnie optyki od tego producenta i zintegrowano ją z micro LCD. Okulary działają obecnie kilka godzin na jednym ładowaniu. Nie wiadomo na razie nic o partnerach wytwórcy, ale na spotkaniu i prezentacji modelu było obecnych kilka znanych marek.

źródło: kopin.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *