Zegarki Garmin z HRV dla snu

15 Cze 2018

Wczoraj przyjrzałem się nowemu Garminowi Vivoactive 3 Music, przy którym zaznaczyłem, że jako jeden z kilku w ofercie producenta skorzysta z nowych, bardziej zaawansowanych funkcji monitorowania snu. Dzisiaj więcej o tych opcjach, bo są dużo ciekawsze niż analizy wypoczynku dostępne w zegarkach Garmina do tej pory. Platforma Garmin Connect pszerzy swoje możliwości o precyzyjniejszy system śledzenia aktywności podczas snu, dołączając w tym do swoich rywali (ci poprawiają te narzędzia już od jakiegoś czasu).

Garmin Advanced Sleep Monitoring

Zacznijmy od tego, że praktycznie każdy naręczny tracker, sportowy smart zegarek, czy smartwatch, potrafią już od dawna przekazywać użytkownikowi jakieś informacje na temat tego jak nasz organizm zachowywał się w nocy. Od niedawna funkcje te zaczynają dostarczać konkretniejszych statystyk. Są dokładniejsze, a to o wiele lepiej obrazuje sytuację. Garmin i jego Advanced Sleep Monitoring to prawdopodobnie efekt ogłoszonej w zeszłym miesiącu współpracy z University of Kansas Medical Center. Pośród funkcji zegarków w apce Connect znajdziemy dwie nowe: Sleep Stages i Measurements. Pierwsza poszerzy zakres odczytów o dodatkowy parametr. Obok light, deep i awake znajdzie się jeszcze faza REM. Oprogramowanie i algorytmy rozpoznają najgłębszy sen.

Dowiemy się jak spaliśmy i kiedy byliśmy w poszczególnych fazach podczas cyklu. Zarejestrowane będą tu również micro wybudzenia oraz łączny czas jaki spędziliśmy w tej fazie. Te pomiary to z kolei zakres opcji Measurements. Bazuje ona na odczytach pracy serca, więc całość pomiarów dla snu jest o wiele precyzyjniejsza. Obok tętna i akcelerometrów do obserwacji ruchu dołącza HRV (heart rate variability). Wcześniej było to wykorzystywane poza treningiem jedynie do oceny stresu. Teraz weźmie udział także w analizach wypoczynku. Update dotyczy modeli zegarków: Vivoactive 3, Forerunner 645, Forerunner 935, Vivosport, Vivosmart 3, Vivomove HR, Vivoactive 3 Music oraz Forerunner 645 Music. Podobno na inne jednostki, m.in. serię Fenix 5 też dotrze, ale później.

źródło: Garmin

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Comments (2)

 1. Cześć,
  Przeczytałem Twoje recenzje. Czyli jaką opaskę finalnie polecasz (FB Ch 3 / garmin) pod kątem badania jakości snu?
  Spo2 można odstrzelić – przed chwilą otrzymałem od nich odpowiedź fragment poniżej

  „…. After reviewing the system, we could see that currently the SpO2 sensor on all of the Fitbit’s (Charge 3, Ionic and Versa) that have it is disabled. Our engineer team is working hard to have it in the future, however at the moment, we do not have a specific time frame of when is going to be available…. „

  Pozdrawiam serdecznie,
  Przemek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *