FibriCheck na Fitbit – wykryje migotanie przedsionków

24 Wrz 2019

Aplikacja FibriCheck na smart zegarki Fitbit ma pomóc wykrywać problemy z pracą serca, m.in. migotanie przedsionków. Na początek będzie dostępna w zachodnich krajach Unii Europejskiej.

Od jakiegoś czasu smartwatche służą już nie tylko jako naręczne centrum powiadomień, czy trackery aktywności, ale też monitory zdrowia. Fitbit kojarzymy z funkcji sportowych, ale firma stara się poprawiać możliwości swoich wearables z czujnikami pod kątem sekcji health. Na pokładzie Versy i Ionica jest już trochę wbudowanych możliwości, ale w każdej chwili można doinstalować kolejne przez sklepik dla systemu Fitbit OS. Najnowszą propozycją ma być programik FibriCheck, pozwalający wykrywać oznaki migotania przedsionków, a więc początków poważniejszych schorzeń.

FibriCheck – wykryje migotanie przedsionków

Fitbity ju od dawna śledzą pracę serca, ale zwykle pod kątem wydolności sportowej. Całodobowo są w stanie ocenić poziom aktywności, a także podpowiadać jak trenować ze strefami tętna, ale optyczny czytnik można wykorzystać szerzej. Fitbit musi przecież rywalizować z konkurencją, która monitoring zdrowia wdraża nieco szybciej (chociażby przez wbudowywanie modułów EKG). Skoro zegarek ma potencjał to szkoda nie dodać mu algorytmów wykorzystujących jego możliwości. FibriCheck była dotąd dostępna jedynie na smartfonach, ale z PPG w Fitbitach może rozwinąć zakres odczytów.

Nieregularności rytmu serca będą wykrywane dzięki regularnym pomiarom. Te potrzebują minuty, by odpowiedno ocenić pracę naszego serca. Przygotowano prosty w rozumieniu interfejs z kolorami obrazującymi sytuację. Zielony – dobrze, czerwony – niezbyt dobrze. Jeśli wyniki są złe, to sygnał, by sknsultować je ze specjalistą. Dodatkowe (pełniejsze informacje) o pomiarze znajdziemy na większym ekranie telefonu. Obie apki synchronizują ze sobą dane. Raporty można wysyłać do lekarzy przez stronę autorów (tam gdzie to oczywiście możliwe). Myślę, że uda się też wygenerować taki rapot dla siebie, a więc pójść z nim do placówki medycznej.

FibriCheck vs EKG

Aplikacja FibriCheck dla Fitbit otrzymała europejski certyfikat CE, który potwierdza jakość jej działania. Spełnia normy i standardy wyznaczane dla medycznych urządzeń na terenie UE. To pierwsza taka apka z certyfikatem w Fitbit Gallery (sklepiku fla zegarków) na Starym Kontynencie. Szkoda, że obejmuje na razie tylko Wielką Brytanię, Belgię, Holandię oraz Irlandię. Specjaliści porównali precyzję FibriCheck z modułami EKG, gdzie wyniki były wsytarczająco dobre w zakresie wykrywania migotania przedsionków, by pozwolić na dokonywanie pomiarów z nadgarstka.

To już w sumie druga aplikacja dla Fitbit OS z analizami pracy serca. Wcześniej dostępność na smartwatche Fitbit ogłosił Cardiogram. Ten jednak nie ma jeszcze odpowiednich zezwoleń, ale developer twierdzi, że jest skuteczny w wykrywaniu migotania, nadciśnienia, bezdechu sennego, a nawet wczesnych oznak cukrzycy. Dane to jedno, ale wzorce dla AI to drugie. Myślę, że to one będą robić niebawem większą robotę w analizach.

Aplikacja FibriCheck ma działać na smart zegarkach Fitbit Ionic, Fitbit Versa, Fitbit Versa Lite oraz Fitbit Versa 2 (a pewnie także wszystkich nowszych, które się kiedyś pojawią). Niestety funkcjonuje ona w modelu subskrypcyjnym, gdzie miesiąc działania kosztuje niecałe 4 funty. Autorzy dają jednak jeden bezpłatny dzień na zapoznanie się z programikiem.

źródło: fibricheck.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *