Clapboss

Inteligentne wyposażenie otrzymało już sporo systemów do sterowania akcjami i scenami. Wydaje się, że wyścig wygrywają asystenci głosowi, ale cały czas jest miejsce na eksperymenty. Jedni mogą lubić wydawanie komend głosem, inni wolą alternatywne sposoby (ewentualnie ich miks zależnie od sytuacji). Clapboss proponuje „klaskacza”, czyli gadżecik przemieniający dźwięk klaśnięć w działania.

Akurat reakcje na klaśnięcia w domach są znane od wielu lat. Takie systemy łączono głównie z oświetleniem i to bardzo dawno temu. Teraz projekt unowocześniono i dostosowano do współczesnych wymagań. Moduł wystarczy wpiąć w gniazdko (na razie głównie w amerykańskim standardzie, więc opcją jest adapter, ale też możliwość podpięcia przewodem – proponowana jest stacja na biurko) i stworzyć receptury działania. Można uaktywnić  przedmioty bezpośrednio podłączone do odmiany ze smart gniazdkiem, ale też elementy Internetu Rzeczy w smart domu.

Clapboss

Tutaj Clapboss proponuje integrację z wieloma standardami, m.in. oświetleniem Philips Hue, systemem WeMo, SmartThings, serwisem muzycznym Spotify, czy platformą IFTTT. Po prostu segment smart home otrzymuje kolejny moduł i możliwości w zakresie obsługi. Gadżet wykryje sześć „gestów”, czyli zareaguje na kilkukrotne klaśnięcia z przerwami. Poszczególne akcje możemy sobie samodzielnie zaprogramować (aplikacja iOS/Android). Od zamówienia pizzy, aż po wyłączanie TV. Trzeba tylko pamiętać, by brawa nie zostały zamienione na spore zamówienie z pizzerii ;). Autorzy przekonują jednak, że klaśnięcia są wykrywane przez bardzo precyzyjny algorytm, więc pomyłek być nie powinno (reakcja tylko na poprawnie wyklaskany schemat).

Urządzenie jest oryginalne a to oczywiście powoduje, że pojawiło się na Kickstarterze, gdzie poszukuje wsparcia finansowego. W crowdfundingu proponowana jest też niższa cena. 39 dolarów to połowa tego co przy finalnym wyrobie. Czy taki sposób kontroli wnętrza jest atrakcyjny? Na pewno szybki i intuicyjny. Wspomniany wyżej algorytm z uczeniem maszynowym ma zagwarantować przewagę nad konkurencyjnymi systemami. Urządzenie ma zadebiutować w przyszłym roku.

źródło: Kickstarter