TrekStor z pierwszym smartwatchem z Windows 10

24 Kwi 2017

Od dawna spekulowano o Windowsie na smartwatche. Był nawet projekt Nokii z windowsowym oprogramowaniem. Z paroletnim opóźnieniem zegarkowa edycja najpopularniejszej platformy na świecie w końcu się pojawi! Na targach w Hanowerze Microsoft zapowiedział pierwszy ubieralny gadżet pracujący na Windows 10. Urządzenie jest jeszcze prototypowe i dopiero zapowiedziane, ale zdradzające już sporo konkretów. Mimo, że będziemy musieli na nie poczekać to wiadomo już wiele na temat ogólnych jego właściwości.

TrekStor wdroży Windowsa na smart zegarkach, ale niestety pierwszy tego typu projekt nie będzie rywalem Samsunga Gear, czy Apple Watcha, a sprzętem biznesowym i do komercyjnego użytku. To nieco psuje obraz gadżetu, ale wcale nie ogranicza potencjalnego wykorzystania go jako normalnego (czytaj – użytkoweg0), naręcznego urządzonka. Zegarek ma działać na Windows 10 IoT Core i odpalać programy Universal Windows Applications, czyli uniwersalne, optymalizujące interfejs do ekranu. Będzie to model łączący się z serwisami chmurowymi.

Specyfikacji nie ma za wiele, ale wiadomo, że ten niezbyt urodziwy zegarek ma posiadać 1.54-calowy ekranik zabezpieczony Gorilla Glass 3 oraz dodatkowymi warstwami ochronnymi. Wyświetlacz wskaże motyfikacje, ale pozwoli też na odczyt wiadomości głosowych. Oczywiście Wi-Fi oraz Bluetooth, sporo miejsca na pliki i bateria oraz wnętrza pozwalające na wystarczająco długie działanie w różnych biznesowych sytuacjach. Być może stąd niezbyt ładny design. Ma być praktycznie, natomiast stylistyka jest na razie na drugim planie. Do finalnej wersji jest jeszcze trochę czasu, a odkryto dopiero część parametrów. Wszystko (wygląd?) może się jeszcze zmienić/poprawić.

Microsoft zdradził na swoim blogu, że smartwatch ma służyć do różnych celów, głównie w segmencie naukowym, inżynieryjnym, czy przemysłowym. Ma ułatwić przekazywanie danych oraz informacji, automatyzować procesy, czy usprawniać działania w sektorze medycznym. Na razie tyle wieści, które pozwalają jednak ocenić kierunek działań giganta z Redmond. Wciąż uważam, że na prawdziwy smartwatch z Windowsem jest jeszcze czas. Więcej informacji na temat smart zegarka TrekStor w przeciągu najbliższych miesięcy.

 

źródło: Windows (blog)

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *