Gorset to element oddzieży używany raczej dawniej, choć i współcześnie. Jego celem jest odchudzenie sylwetki przez mocne ściśnięcie talii kobiety. Nowoczesna forma zaprojektowana przez designerów Xuedi Chen i Pedro Oliveiry proponuje inne, nietypowe podejście do sprawy. Zamiast chować go pod strój, przygotowano model stworzony w drukarkach 3D i komunikujący się ze smartfonem, a głównie portalami społecznościowymi. X.pose to ciekawy projekt z „okienkami” wypełnianymi zasłonami w postaci warstw reagujących na nasze działania w sieci. Ma pokazać jak Internet nas rozbiera i sprawia, że stajemy się bezbronni.

Im dłużej pozostajemy online, tym bardziej przezroczysty staje się strój. Ma to uświadomić na pewien problem z czasem spędzanym w Internecie. Każda przestrzeń między szkieletową siatką reprezentuje część lokalizacji i jest podłączona do Arduino. „Otwartość” jest determinowana miejscem, w którym przebywamy i odsłania się w momencie dzielenia się materiałami na Twitterze, czy Facebooku. Czasem przestrzeń pulsuje, czasem całkowicie odsłania ciało. W sposób dosłowny i metaforyczny pokazuje jak wiele odsłaniamy przez niepotrzebne wrzucanie treści w serwisach społecznościowych.

Jest to całkiem interesujący przekaz mający wskazać współczesne podejście do prywatności. Akceptując współczesne regulaminy znanych przedstawicieli serwisów internetowych, gdzie nie mamy prawie wpływu na prawa do naszych zdjęć i treści (przeważnie są one na naszą niekorzyść). Trend wzmocnił się, gdy pojawiły się smartfony, gdyż użytkowanie i przebywanie w sieci przez to wzrosło. Stąd udział telefonu w projekcie x.pose. W kampaniach próbujących zwrócić uwagę na pewne społeczne problemy i zjawiska, najczęściej stosowana jest forma odsłony nagiego ciała. Tutaj nie jest to aż tak wyraźnie, ale bardzo obrazowo. Sama sieciowa konstrukcja to idealne odwzorowanie „sieci online”.

Czy wy sami czujecie jakbyście tracili część prywatności przez udzielanie się w mediach społecznościowych? Ja może nie, ale wśród znajomych mam wiele osób, które pokazują za dużo.

źródło: x.pose