Trådfri – oświetlenie „Home Smart” od IKEA

28 Mar 2017

Kilka lat temu inteligentne oświetlenie w obecnej formie było czymś unikatowym, a dziś nawet IKEA wchodzi ze swoją linią do sekcji automatyki dla domostw. Trådfri (po szwedzku „bezprzewodowy”) to nowa seria smart żarówek w przystępnej cenie. To nie pierwszy krok w stronę smart home, ale dużo poważniejszy niż moduły do bezprzewodowego ładowania do mebli.

IKEA smart home żarówki

Każdy kto chce stworzyć sobie w domu smart automatykę, zdaje sobie sprawę, jak droga jest to impreza. Instalacja pełnego systemu to spory wydatek i nawet samo światło jest kosztowne. Zależnie od liczby żarówek możemy przygotować sobie większą lub mniejszą sieć, ale zwykle z w powodu pieniędzy nie możemy pozwolić sobie na szerszy zasięg. z IKEA Trådfi „Home Smart” mamy się tego nie obawiać i budować jak nam potrzeba.

Najmniejszy komplecik Gateway Kit to dwa białe LEDy, pilocik i połączenie między nimi. Jest oczywiście także aplikacja mobilna na smartfony, pozwalająca na konfiguracje, ustawienia i zdalnie sterowanie. Automatykę można wzbogacić o „dimming” i „motion sessing” kits, czyli żarówki z regulacją jasności poprzez gestowe piloty. Wszystkie warianty w przystępniejszej cenie niż u konkurentów.

IKEA oświetlenie

Najciekawiej wyglądają moduły ścienne, sufitowe oraz do mebli. IKEA wymyśliła i to całkiem dobrze, że warto do oferty dodać unikatowe rozwiązania, wzbogacające personalizację wnętrza. Panele można sobie zamontować jak drzwiczki i udekorować (no i oświetlić) mieszkanie efektownymi dodatkami. Elementy Surtes są kompatybilne z serią Bestå, natomiast Jormiens połączono z kolekcją kuchenną. Floalt zamontujemy z kolei do ścian. Seria Trådfi ma wykorzystywać protokoły ZigBee Light Link (Philips Hue ma takie). IKEA chce niebawem dodać obsługę systemu przez Internet, czyli zdalnie – np. z pracy. Mnie interesuje integracja z platformami znanych producentów. Liczę na przyszłą aktualizację dla Google Home, Apple HomeKit, czy popularnych asystentów głosowych.

Projekt jest na razie eksperymentalny, ale ciekawie przygotowany. Większych zmian możemy doczekać się, gdy IKEA Trådfi dotrze do szerszego grona klientów (baza ma potencjał). Smart oświetlenie od IKEA powinno być dostępne również w Polsce.

 

źródło: IKEA

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *