#TechMix: zeszły tydzień w technologiach VOL. 44

19 Lip 2017

Co się działo w świecie mobajlu w ostatnich tygodniach? Pierwsza połowa lipca 2017. #TechMix VOL. 44

Kolejny #TechMix (zestawienie informacji z zeszłego tygodnia) przed wami. Wraz z trzydziestą odsłoną serii wprowadziłem kilka zmianek. Dodałem mini sekcje z dodatkowymi ciekawostkami: zapowiedziami, statystykami oraz najciekawszymi premierami z zeszłego tygodnia. Nowe zestawienia wieńczyć będę jakimś bonusowym materiałem.

Przed wami najciekawsze i najdziwniejsze informacje z czternastu poprzednich dni, które dotyczą świata technologii – gównie mobilnych, ale nie tylko. Co mogło was ominąć w pierwszej połowie lipca? Oto ważne i mniej ważne wieści, które pojawiły się w mediach w ostatnich dniach. Technologie niekoniecznie na poważnie.

1. iPhone 8 wg Hajka

Jak zwykle najefektowniejsze wizje sprzętu Apple przygotowuje Martin Hajek. Jedną z jego ostatnich prac jest koncepcja najnowszego iPhone’a, bazująca na przeciekach i plotkach na temat zbliżającego się flagowca pracującego na iOS. W tym roku oczekiwana są większy niż zwykle, a to z powodu celebracji dziesięciolecia sprzętu na rynku.

2. Sieć 5G w Polsce

Świat dopiero zapoznaje się z technologiami 5G i w wybranych regionach świata. Anna Streżyńska (minister cyfryzacji) przekazała w „Rzeczpospolitej”, że Polska może być liderem we wdrażaniu systemów piątej generacji. To ciekawe słowa, zważająca na fakt, że sieci tego typu na terenie UE są dopiero tematem dyskusji. Przypomnę, że 5G może zrewolucjonizować rynek i to nie tylko pod względem szybkości, ale i poszerzenia zakresu obejmowania kolejnych elementów Internetu, czyli rzeczy w IoT. Podobno istnieje już nawet strategia „5G dla Polski”. Przydałoby się przy okazji przyspieszyć proces wdrażania telewizji 4K.

3. Samsung Galaxy Note Fan Edition – powrót Note’a 7

W kilku poprzednich #TechMixach zwracałem uwagę na możliwość powrotu na rynek smartfona Galaxy Note 7, czyli urządzenia, które przeszło piekło (dosłownie i w przenośni). Kryzys z wybuchającymi bateriami (mimo, że mieszczące się w granicach statystycznych) popsuł Samsungowi wizerunek, ale firma się nie poddała i poprawiła standardy, a także wdrożyła plany prac nad bateriami odpornymi na wybuchy. Na razie udało się odświeżyć Note’a 7 i 11 lipca wprowadzić w nowej odsłonie na koreański rynek. Phablet z rysikiem pojawił się tam pod nazwą Galaxy Note Fan Edition. Prawdopodobnie zadebiutuje też globalnie, ale wzrok kierowany jest już w inną stronę, czyli następcę ósmej generacji.

4. WiFi Finder w FB globalnie

Wciąż podpięcie do sieci WiFi jest dla wielu lepsze niż pakiet danych, np. w zagranicznej podróży. Jest wiele aplikacji do lokalizacji najbliższych hot spotów, ale Facebook chce, by użytkownicy jego portalu mogli być stale online dzięki wewnętrznym narzędziom. W mobilnej aplikacji tryb „Znajdź sieć Wi-Fi” ukryto w menu. Wyszukiwarka publicznych WiFi ma oczywiście pomóc w poruszaniu się po najbliższej okolicy, ale pamiętajmy, że łączy się też z pewnymi zagrożeniami. Jeśli FB uda się prowadzić do certyfikowanych i zaufanych punktów to ma szansę na realizację pożądanego systemu wsparcia (zwłaszcza, że prezentuje też drogi dojazdu).

5. Pixel 2 – wizja smartfona Google

iPhone jest obiektem bardzo częstych prac i renderów na podstawie nawet najdrobniejszych informacji, które wyciekają do sieci. Nie tylko on jest jednak obiektem, na który czeka wielu klientów. O Pixelach 2 też dużo się mówi, stąd każda próba prezentacji tego jak mógłby wyglądać nowy flagowiec Google, jest w sieci promowana. Poniżej aż dwuminotowa prezentacja odmiany XL:

 6. Galaxy S8 z Windows Hello

Samsung Galaxy S8 z Samsung Flow pozwalają na odblokowywanie innych urządzeń przez detektor twarzy w smartfonie. Microsoft z kolei oferuje podobne opcje bezpośrednio przez specjalne aparaty wbudowane w tablety i komputery, ale technologie rozwija też przy użyciu innych, zewnętrznych narzędzi. Od lipca obie wyżej wymienione metody mają połączyć siły. Galaxy S8 będzie w stanie zaoferować swoje możliwości w usługach Windows Hello! Potrzebny jest Windows 10 z aktualizacją Creative Update.

Samsung Flow


Technologiczne dane statystyczne:

 • 2 lata ma już usługa Apple Music
 • 2 miliony – za tyle sprzedano oryginalnego robota R2-D2, wykorzystywanego w nagrywaniu Gwiezdnych Wojen
 • 1.2 miliarda – tyle dochodu uzyskano z Pokemon Go } wg Apptopia
 • 600 $ – tyle kosztuje Samsung Galaxy Note Fan Edition (reedycja Note’a 7)
 • 15 tysięcy – tyle „skillów” przekroczyła już asystentka Alexa (10K było w lutym)
 • 2,62 miliarda $ – tyle kasy Apple chce przeznaczyć na fabrykę ekranów OLED od LG
 • 12 miliardów $ – to wyniki finansowe Samsunga w drugim kwartale 2017
 • 1 – nowy lider rankingu AnTuTu w czerwcu 2017 to OnePlus 5

 • 30 tysięcy – tyle artykułów (lokalnych newsów) w UK ma produkować Sztuczna Inteligencja dzięki Google
 • 87 – tyle punktów uzyskał OnePlus 5 w rankingu DxOMark
 • 84 – tyle z kolei w DxOMark uzyskał LG G6 (słabiej niż przy G5!)
 • 11 milionów – tyle razy użyto smartfona jako klucza do pokojów hoteli Hilton
 • 50 milionów $ – taką kwotę Samsung zainwestował w wykup greckiego starupu Innoetics (syntezator mowy)
 • 2000 – tyle sklepów Mi Home chce otworzyć w przeciągu 3 lat chińskie Xiaomi
 • 200 $ – tylko tyle mają kosztować bezprzewodowe gogle Oculusa szykowane na 2018 rok (nie będzie potrzebny PC/smartfon)
 • 128 milionów funtów – taki debet ma luksusowa marka smartfonów Vertu (wychodząca z rynku)

7. Tmall Genie – chiński smart głośnik

Amazon Echo był pierwszym smart głośnikiem, któremu udało się osiągnąć sukces (nie bez wsparcia asystentki Alexa). Bardzo szybko odpowiedziało Google, potem Apple, a nad swoim systemem pracuje Samsung. Pewne było, że i chińskie marki zaczną kopiować te rozwiązania. Tmall Genie to klon Echo, ale dostosowany pod wyszukiwarkę Alibaba. Oczywiście z własnym asystentem głosowym AliGenie. Na razie w fazie beta testów. Podejrzewam, że teraz podobnych gadżetów pojawi się na rynku dużo więcej.

8. Holograficzny smartfon?

Aktualnie trwa bitwa na ekrany, które wręcz wylewają się na boczne krawędzie mobilnych urządzeń. Także ostrość oraz wielkość panelu, ale i użyte technologie mają znaczenie. Da się tu wprowadzić coś bardziej innowacyjnego? RED (zajmujący się przede wszystkim aparatami fotograficznymi) zapowiada telefon z holograficznym wyświetlaczem! Pierwszy taki na rynku, w którym będzie można przeskakiwać między widokiem 2D, 3D i holo. Hydrogen One ma zadebiutować jeszcze w tym roku (choć sprzedaż dopiero w 2018) i kosztować 1200 dolarów!

9. Aplikacja Nintendo Switch Online

Nintendo Switch radzi sobie na rynku wyśmienicie, a producent dba o dopracowywanie konsoli, np. aplikacjami na smartfony. Kolejnym pomocnikiem matu być apka Nintendo Switch Online, która zadebiutuje już 21 lipca (razem ze Splatoon 2). Programik na iOS i Androida ma dostarczyć wsparcie w komunikacji w czasie gry. Utworzymy tu grupy i pokoje do wymiany uwag, czy sprawdzimy historię pojedynków. Tą drogą uda się też połączyć z serwisami społecznościowymi.

nintendo switch online app

10. Google ułatwi tworzenie VR

Boom na gogle VR i środowisko sferyczne już trwa, a to dobry czas, by jeszcze go nakręcać. Google przygotowało system Blocks, który ma pozwolić na łatwiejsze generowanie obiektów 3D i całego wirtualnego środowiska. Przypomina to nieco Minecrafta, ale służy do czegoś innego. Narzędzie ma funkcjonować na wielu platformach, pozwalając na kreowanie VR dla wielu systemów. Oczywiście potrzebne gogle i kontrolery. Przyda się też trochę umiejętności.

11. #hellomotoworld 25 lipca

Moto Z2 Force nadciąga, a potwierdzeniem ma być oficjalna zapowiedź eventu #hellomotoworld na 25 lipca w Nowym Jorku. Nowe smartfony Motoroli powyciekały do sieci na różne sposoby, zwłaszcza flagowca. Sprzęt będzie wspierał moduły Moto Mods (prawdopodobnie wraz z debutem pojawią się nowe ich odmiany), ma posiadać podwójny aparat i odpowiednie specyfikacje. Chodzą też słuchy, że być może zobaczymy tego dnia także Moto X4.

12. Google Maps wspiera inwalidów

Mapy Google stale wprowadzają coś nowego, by aplikacja była cały czas przyciągająca. W pierwszej połowie lipca zaproponowano wsparcie dla użytkowników poruszających się na wózkach inwalidzkich. Potrzebują oni planowania trasy, więc mobilne narzędzia mogą im w tym pomóc. Google Maps w tym systemie ma funkcjonować przez tzw. crowdsourcing, czyli społecznościowe wprowadzanie danych. Do bazy można na przykład wprowadzać informacje na temat placówek przyjaznych inwalidom.

 


Ciekawsze premiery i/lub debiuty pierwszej połowy lipca:


13. Smart głośnik uratował

Coraz częściej słyszę o gadżetach, którym udaje się ratować użytkownikom życie. Najczęściej mowa o wynalazkach wearable, ale w zeszłym tygodniu pomogło inne urządzenie – smart głośnik. Nie wiadomo dokładnie, który model, ale na pewno taki z inteligentnym oprogramowaniem nasłuchującym poleceń domowników. Co prawda sytuacja była nieco przypadkowa, bo grożący osobnik sam uruchomił telefon komendą „zadzwoniłaś do szeryfa?”, ale ważne, że faktycznie uchronioną kobietę z dzieckiem przed tragedią.

Lenovo Smart Assistant

14. Nauka tańca z AR

Kolejny raz widać jak technologie Augmented Reality zmienią cały świat (ja nazywam to kolejnym etapem po starcie sklepików z aplikacjami mobilnymi sprzed prawie dekady). Swoje zrobi ARKit dla iPhone’a. Znów pojawi się mnóstwo programów, od prostych, po produktywne. Fajnym przykładem na iOS 11 jest nauka tańca z wirtualnymi wskazówkami na prawdziwym parkiecie. Trzeba tylko trzymać smartfon w trakcie ruchu, co nie jest w tym wypadku zbyt wygodne (chyba, że uczymy się wyłącznie kroków). Kiedyś uratują nas smart okulary dla AR. Oby producenci elektroniki szybko to zauważyli!

15. LG przekonuje do bezramkowców

Współczesne flagowce kierują się w stronę likwidacji ramek, czyli zwiększania powierzchni ekranów bez powiększania samego urządzenia. To już trend, który widzimy w większości topowych urządzeń. Część z nich jest nawet zagiętych na krawędziach, a niektóre otaczają frontowe kamerki (kiedyś pewnie je wchłaniając). LG też w tym uczestniczy. Pokazało nawet wszystkie korzyści z beramkowych smartfonów przy pomocy ciekawych infografik.

tekst alternatywny

16. Huawei + KFC = ?

Jak świętować 30 lat obecności na chińskim rynku? Najlepiej z dobrze kojarzonym przedstawicielem tamtejszego regionu. KFC stuknęła 30 w Państwie Środka, a celebrować to będzie limitowanym smartfonem Huawei, tj. modelem z motywem pułkownika Sandersa – założyciela Kentucky Fried Chicken. Oczywiście w czerwieni, którą Chiny raczej lubią 😉 Także wewnątrz znajdzie się specjalna apka Kentucky Super APP. Nie wiadomo jeszcze do czego. Huawei KFC otrzyma limitowne 5000 sztuk.


Zeszłotygodniowe plotki, przecieki i zapowiedzi (część I):

 • Asus znów przesuwa update Android Wear 2.0 dla ZenWatcha ZenWatcha 2
 • Funkcja „Find WiFi” (wyszukiwarka najbliższego hot spota) na Facebooku startuje globalnie
 • rendery obudowy Galaxy Note 8 sugerują skaner palca i podwójną kamerkę na tyle smartfona
 • LG G6 w nowej opcji Gold Amber
 • Sony Japan zapowiada powrót do produkcji winyli (prawie po 30 latach od zakończenia serii)
 • YouTube Red (w PL wciąż usługa niedostępna) i Google Play Music z darmowymi miesiącami próbnymi
 • Philips wraca do produkcji smartfonów i przygotowuje nowy model (po 2 latach)
 • YouTube dla Android TV zyskuje zmianę layoutu (na moim TV jeszcze aktualizacja nie dotarła)
 • Smartwatch Fitbit z kolejnymi opóźnieniami (choć producent dementuje plotki, że powodem są problemy projektowe)
 • Nokia i Xiaomi podpisały umowę strategiczną (w działach IoT, AR/VR oraz AI)

After months of negotiations, we finally achieved this win-win IP partnership with global technology leader Nokia. This…

Posted by Xiang Wang on Dienstag, 4. Juli 2017

 • Samsung pracuje nad bateriami odpornymi na wybuchy
 • Twitter testuje narzędzie do walki z postami fake news oraz obrażającymi
 • Samsung ma zbudować największą fabrykę ekranów OLED (ponoć także dla iPhone’a)
 • Nadchodzi sferyczny moduł Moto Mods 360?
 • skaner 3D twarzy w iPhonie 8 zastąpi Touch ID?
 • Galaxy S8 zaczął współdziałać z usługami Windows Hello (Samsung Flow dla Windows 10)
 • Podobno Samsung szykuje Galaxy S8 mini
 • Xiaomi zapowiedziało aktualizację Nougat dla 14 modeli swoich smartfonów
 • Samsung pracuje nad smart głośnikiem z asystentem Bixby
 • nowe modele iPhone’ów mają otrzymać ładowanie 5W
 • Facebook potwierdził, że nie planuje reakcji/emoji z krzyżem (ale tęczowe flagi są…)

17. Microsoft dla niedowidzących

Coraz więcej aplikacji jest przygotowywanych dla użytkowników, którzy mają ograniczenia z postrzeganiem świata lub swobodnego poruszania się po nim. Najnowsza aplikacja Microsoftu skupia się na niewidomych i niedowidzących. Program na smartfon ma wykorzystać hardware jako oczy i uszy, analizując widziany świat oraz opisując co jest w kadrze. Wykorzystywane są tu technologie widzenia komputerowego, czyli jednego z działów Sztucznej Inteligencji. Rozwiązania Seeing AI mają działać w prosty sposób: użytkownik wskazuje na obiekt, a oprogramowanie opisuje słownie (syntezator mowy) co znajduje się przed kamerką.

18. Roczek Pokemon Go

Rok temu zadebiutował Pokemon Go i wciąż nieźle na rynku się trzyma. Nie jara już tak wielu graczy jak na samym początku, ale developer stara się rozbudowywać system rozgrywki i aktualizować bazę Pokemonów dosyć często. Niantic przygotował eventy celebrujące pierwszy rok funkcjonowania tytułu na platformach iOS oraz Android. Wydarzenia odbędą się w Stanach Zjednoczonych, Europie i Japonii na przestrzeni najbliższych tygodni (od 22 lipca). Pokémon Go Fest oraz Safari Zones pozwolą również na uczestnictwo zdalne. Oczywiście w wybranych miejscach pojawią się specjalne Pokemony (wcześniej niedostępne w danym obszarze).

tekst alternatywny


Zeszłotygodniowe plotki, przecieki i zapowiedzi (część II):

 • bot Zo od Microsoftu uznał Koran za „brutalny”
 • Nokia wraca do kamerek ZEISS (HMD Global potwierdza)
 • Facebook po cichu testuje aplikację do grupowego video chatu
 • Xiaomi Redmi Pro 2 może zyskać 8 GB RAM
 • Jawbone zmienia podejście – stanie się Jawbone Health Hubem
 • nowe patenty Apple potwierdzają biometryczny wariant słuchawek AirPods
 • 11 lipca skończyło się wsparcie dla Windows Phone 8.1
 • Galaxy Note 8 Plus ma mieć 6.2 calowy (już nie 5.7) ekran Super AMOLED 4K z 688 PPI
 • iPhone 9 zyska wariant z obudową z lustrem (jak topowa Xperia)?

 • Ekran startowy Facebook Messengera ma niebawem wyświetlać reklamy…
 • Apple dodaje opcję płatności PayPal w iTunes i AppStore
 • Apple po cichu rozszerza gwarancję dla pierwszej generacji Apple Watcha (pod problemy z deklem)
 • Google Play Movies z HDR
 • kolejna smart stacja Echo ma być podobna do HomePoda od Apple (odnośnie dźwięku)
 • iPhone 8 może otrzymać specjalny 3D sensor dla AR (a’la Google Tango)
 • Apple zaczyna promowanie HomeKit w sklepach (specjalny dział w wybranych placówkach)
 • Sony Smart TV (4K HDR) zyskuje pomoc Amazon Echo (współpraca)
 • Logitech też dodaje wsparcie Alexy w swojej serii Harmony (uniwersalnych pilotów) – do kontroli domowego sprzętu przy pomocy stacji Echo

19. Facebook Live przez VR

Nadawanie na żywo wprost z aplikacji społecznościowych jest ostatnio bardzo popularne. Facebook chce je wnieść na nowy poziom. Usługi Facebook Live mają uwzględniać środowisko VR, a konkretnie przez avatary w trybie Spaces. Będzie to po prostu przekaz z wirtualnych pomieszczeń, w których możemy przekazywać followersom wszystko tak, jak w realu. Potrzebne będą jednak gogle. Można prowadzić przekaz ze znajomymi. Wszystko tak jak w opcji Spaces.

20. Samsung Game Live

Streamy lubią przeprowadzać też gracze. Przekazów na żywo z gier jest chyba nawet więcej niż tych normalnych. Duży ruch kusi wszystkich, także liderów elektroniki. Samsung też chce brać w tym udział. Zrealizuje to poprzez nową aplikację Game Live. To apka dedykowana graczom. Ma pozwolić na streamowanie gier z mobilnego sprzętu prosto na najpopularniejsze platformy: Facebooka, Twitcha, czy YouTube’a. Nagrania można też zapisywać na swoich urządzeniach. Wewnątrz programu można poustawiać parametry jakości, odbioru audio (np. rozdzielając dźwięk lub go łącząc – z gry i smartfona). Trzeba tylko pamiętać o limitach. Samsung ustanowił je na 4 GB lub 200 minut.

BONUS:

#TechMix z dwóch tygodni = dwa bonusy. Wybrałem micro Game Boya w formacie DIY (breloczkowa konsolka) oraz doświadczenia VR dla filmu Dunkierka (Nolana).

 

————————————————————————————————————–

O czymś w TechMix’sie zapomniałem? Wrzucajcie w komentarzach lub hashtagu #TechMix co ciekawego w zeszłym tygodniu mogłem pominąć. Za tydzień kolejny TechMix! Już gromadzę info!

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *