Targi CeBIT (od Centrum der Büro- und Informationstechnik – za Wikipedią) odbywają się co roku w marcu w niemieckim Hanowerze. Jest to kongres, expo lub po prostu spotkanie firm i przedstawicieli z sektora teleinformatycznego. Pierwsze edycja imprezy została zorganizowana w 1986 roku. W tym roku Polska jest strategicznym partnerem targów, w związku z tym już jutro całą imprezę otworzy Premier Donald Tusk razem z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. W wydarzeniu, które potrwa kilka dni, weźmie udział kilkaset polskich firm, nietylko informatycznych.

Targi w Hanowerze to moment, w którym można zapoznać się z nowościami i innowacyjnymi rozwiązaniami z branży teleinformatycznej, także odnośnie aplikacji i możliwości mobilnych. W dniach prezentacji wystawcy przedstawiają swoje pomysły, ale mają szansę również nawiązać nowe kontakty biznesowe. W ten sposób polskie firmy stają przed szansą na wypromowanie swoich marek. Relacje Polsko-Niemieckie są bardzo ważne dla naszych krajów, potencjały obu państw mają szanse spotkać się bezpośrednio na CeBIT.

Z tego co wiem, Polska to jeden z najszybciej rozwijających się rynków informatycznych w Europie, więc obecność jako strategiczny partner na targach nie jest przypadkiem. Nasz kraj będzie posiadał nawet swoje stoisko narodowe. W planach i programie jest czas przeznaczony m.in. dla technologii Augmented Reality, o której pisalem już pare razy na blogu. Rzeczywistość rozszerzona to przyszłość, zwłaszcza na urządzeniach mobilnych. Nasze najlepsze produkcje dotyczące multimedialnych rozwiązań informatycznych będą przedstawiane także w sekcji na tablety. Będą też prezentowane możliwości systemu, który ułatwi zarządzanie sprzętem domowym za pomocą smartfona oraz aplikacje mobilne, które mają wspierać procesy w łańcuchu dostaw.

Pamiętajmy, że mówimy tylko o części niektórych polskich prezentacji, a na całej imprezie będzie tysiące międzynarodowych wystawców z całego świata. Dla mnie to okazja by prześledzić przyszły trendy na 2013 rok, możliwość obserwacji nie tylko oprogramowania, ale i sprzętu (nie ukrywam głównie z kategorii 'mobile’). Technologie mobilne będą w tym roku znów powiększać swój udział w całych targach. 

Oczywiście w tym momencie muszę nadmienić, że istnieje możliwość instalacji dedykowanej aplikacji CeBIT na smartfony i tablety z iOS i Androidem. Ci z Was, którzy wybierają się na imprezę osobiście, będą zadowoleni z funkcji przygotowanych dla odwiedzających halę w Hanowerze. Oprócz natywnych apek, możemy zajrzeć na specjalnie przygotowaną mobilną stronę targów na przeglądarki mobilne.

Oficjalna aplikacja CeBIT2go to przewodnik po całych targach, newsy, program wystaw i prezentacji, mapa stoisk i wystawców, ale i możliwość skorzystania z elektronicznego biletu na expo. Znajdziemy w niej spis konferencji i eventów, więc warto wyposażyć swojego smartfona lub tablet w taki program. Aplikacja jest darmowa, znajdziecie ją w AppStore i Google Play.

źródło: MG.gov.pl, PAP, Bankier.pl, CeBIT.de, CeBIT2go.de