Diagnostyczny port ukryty jest pod złączem do paska - celowo. fot. Apple Insider.
Diagnostyczny port ukryty jest pod złączem do paska – celowo. fot. Apple Insider.

Zegarek już od dawna jest inteligentny, ale co z paskiem? Smart paski to też już znane rozwiązanie. Część producentów właśnie tak dostarcza nowe funkcje klasycznym zegarkom – nie w kopercie, a poza nią. Nie o takie inteligentne opcje mi jednak chodzi. Od jakiegoś czasu bardzo ciekawym pomysłem jest dodawanie funkcji smartwatchowi przez specjalny pasek. Gadżet musi być jednak do tego przystosowany. Najlepszym przykładem jest Pebble Time i jego smartstaps. Dałem kilka przykładów takowych wynalazków. Mówiło się, że i Apple planuje taką strategię.

Chyba w końcu przypuszczenia się potwierdzają. Jeden z ostatnich wniosków patentowych dotyczył inteligentnych pasków do Apple Watcha, które łączą się z systemem przez port diagnostyczny. Spekulowano, że zegarek skonstruowano tak, by z czasem możliwy był jego rozwój. Przez zewnętrzne moduły, które integrują się z systemem operacyjnym przez ukryty porcik (właśnie przy złączu dla paska), sprzęcik może zyskiwać kolejne, opcjonalne możliwości.

Jeden pasek może kryć kilka smart modułów z dodatkami. fot. U.S. Patent and Trademark Office.
Jeden pasek może kryć kilka smart modułów z dodatkami. fot. U.S. Patent and Trademark Office.

Nie tylko Pebble obrało taki kierunek. Pisałem też o projekcie Blocks, czyli modułowego smartwatcha. Ten poszedł jednak o krok dalej. Sam pasek składa się z modułów, więc można tworzyć dopasowany wyrób. Taki sposób jest ciekawszy i w swym formacie również mógłby zaistnieć u Pebble i Apple. To już kwestie projektu. Warto teraz dać przykłady wykorzystania inteligentnych pasków. Te u Pebble są idealnym egzemplarzami ukazującymi możliwości podejścia. Dodatkowe elementy: czujniki, GPS, banki energii – to wszystko można dołożyć do smart zegarka.

Paski tworzyłoby samo Apple, ale spokojnie można też certyfikować akcesoria programem typu „Made for Apple Watch” (co pewnie nastąpiłoby dopiero z czasem). Ciekawi mnie, jakie propozycje smart pasków rozważałoby Apple? Korzyść z podejścia jest jasna. Wcale nie trzeba wprowadzać na rynek całkowicie nowej generacji Watcha. Można go wtedy opcjonalnie rozbudować. Najistotniejszą kwestią będzie umiejętne chowanie elektroniki w modnych i stylowych paskach. Klienci oczekują kontynuacji estetyki pasków.

źródło: Apple Insider