Smart Body Analyzer – inteligentna waga z czujnikem pulsu

13 Mar 2014

Inteligentne wagi to głównie możliwości aplikacji mobilnych. Zaawansowane sensory mierzą więcej, ale przede wszystkim synchronizują dane ze smartfonem lub tabletem. W tym momencie otrzymujemy bardzo dokładne statystyki i systemy motywacji do zrzucania kilogramów. Taki nowoczesny model posiada w swojej ofercie również firma Withings, specjalizującego się w gadżetach komunikujących się z mobilnych sprzętem. Smart Body Analyzer to kolejny z przedstawicieli wag mogących uzupełnić dane rejestrowane z bransoletek fintess. Czy coś wyróżnia ten model pośród konkurencji?

To czego nie widziałem w funkcjach wag tego segmentu to możliwość odczytu tętna w trakcie ważenia. Przez stopy mierzona jest rytm naszego serca. Wystarczy stanąć na wadze i odczekać kilka sekund, by sensory zbadały uderzenia w czasie i uśredniły wynik. Akurat sam mierzę teraz puls dosyć często na potrzeby badań, więc przydałoby się móc to zrobić w tak prosty sposób. Praca serca jest mierzona przez wiele trackerów fitness, ale dodatek w wadze Withings wcale nie jest robiony na siłę. Dane na temat naszych wyników sportowych może zapisywać wraz z każdym pomiarem wagi, więc w aplikacji otrzymamy pełne statystyki zmian.

Oczywiście model ten przekaże nam wszelkie istotne i bardzo dokłade dane na temat naszego ciała, podobnie jak odpowiednicy konkurentów. Będzie to indeks BMI, poziom tłuszczu itp. Regularne zbieranie takich informacji będzie pokazywało zmiany i wpływ poszczególnych treningów na naszą formę. Grafiki i wykresy dodatkowo zmotywują do osiągania celów. W środku wagi jest też specjalna technologia Position Control, służąca do oceny poprawnej postury w trakcie pomiaru. Ostrzeże i skoryguje postawę do poprawnego zbadania wagi i innych głębszych pomiarów tkanek.

Aplikację mobilną przygotowano na systemy iOS lub Androida dla smartfonów, ale i tabletów. Pomiary wędrują bezprzewodowo na urządzenia i dostarczają aktualizacji w statystykach graficznych. Dodatkowo wszystkie trafiają też do zabezpieczonej chmury Withings Health Cloud. Program Health Mate to też możliwość współzawodniczenia ze znajomymi i innymi użytkownikami, którzy mogą podzielić się progresem. Powiadomienia będą nas mobilizowały do utrzymywania kondycji i stosowania się do zaleceń wirtualnego trenera. W teorii ma nas to mobilizować, ale sami wiecie jak to bywa.

Withings chwali się, że aż 85% klientów wagi po pół roku było zadowolonych z efektów osiąganych przy współpracy z apką. Kolejną zaletą modelu Smart Body Analyzer jest współpraca z wieloma aplikacjami typu fitness. Od RunKeepera, Endomondo, aż po inne programy służące do śledzenia aktywności. Także Facebook i Twitter mają nam pomóc w dzieleniu się efektami pracy (nie tylko do chwalenia się, ale i otrzymywania motywujących komentarzy, gdy wyniki są słabe). Waga ma pamięć do aż 8 użytkowników, więc spokojnie skorzystają ze dwie statystyczne rodziny.

Jest jeszcze jedna ciekawa funkcja, której nie widziałem u konkurentów. To mierzenie wpływu jakości powietrza na wyniki pomiarów wagi. Urządzenie potrafi zmierzyć temperaturę i poziom dwutlenku węgla, a wszystko dotrze do naszej aplikacji mobilnej w postaci odpowiednich grafów. Otrzymamy również wskazówki jeśli powietrze będzie niezbyt świeże. Będziemy mogli przewietrzyć pomieszczenie. Te dane będą też podpowiadały czy pokój w którym śpimy nadaje się do spania (zdrowego i najlepszego dla wypoczynku). Smart Body Analyzer wykorzystuje technologię Bioelectrical Impedance Analysis. Wyceniono ją na 150 euro. EDIT: Z wagą współpracuje już bransoletka Nike+ FuelBand.

źródło: withings.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Comment (1)

  1. Withings, to bardzo przemyślane wagi inteligentne. Faktycznie tak jak jest napisane w artykule, sprawdzą się świetnie. Aplikacja mobilna działa bez zarzutów, a korzystanie z niej przez 8 osób w zupełności wystarczy, aby mogła się ważyć cała rodzina 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *