Noke U-Lock – zabezpieczenie rowerowe na Bluetooth

12 Mar 2015

Czasy się zmieniają i powoli także zamki do drzwi lub kłódki są zamykane elektronicznymi szyframi, a nie tradycyjnymi kluczami. Tak jest wygodniej, ale i bezpieczniej. To z uwagi na szyfrowanie, którego nie powstydziłyby się organizacje militarne. Na blogu zaprezentowałem już kilka ciekawych kłódek, a zdecydowana większość z nich to modele rowerowe. Jedna z firm przygotowała bardziej uniwersalną formę, przypominającą tradycyjną kłódkę. Noke można było potraktować w różny sposób, także jako zapięcie do jednośladu. Producent postanowił jednak, że lepsza będzie w tym przypadku odpowiednia konstrukcja.

Najnowszym modelem jest Noke U-Lock, czyli właśnie zabezpieczenie dla rowerzystów. Wariant pojawił się na Kickstarterze, by tam zebrać środki na jego realizację. W powiązanych na dole wpisach możecie zobaczyć jak sporą konkurencję ma już taki zamek. Producent chwali się jednak, że ich gadżet jest najlepszy na rynku. W swojej formie działa bardzo podobnie, jak nie identycznie, do swoich rywali i jest zabezpieczeniem na Bluetooth. Stosujemy tutaj klucze cyfrowe przez zbliżenie smartfona do kłódki (w strefie). Nie trzeba używać klasycznego kluczyka.

Mocowanie jest oczywiście odpowiednio solidne. Aplikacja na systemy iOS, Android oraz Windows Phone ma zaoferować przekazywanie kluczy znajomym lub rodzinie, ale i lokalizowanie roweru. Ta funkcja działa na zasadzie GPS i przy każdym zamknięciu kłódki smartfon zaznacza w aplikacji miejsce (wg swojego modułu GPS), gdzie pozostawiliśmy jednoślad. Nie zabrakło też akcelerometrów w samej kłódce. Dzięki temu aktywowany jest wbudowany alarm (syrena), ale i sprawdzimy poruszenie kłódki (być może celowe majstrowanie złodziejaszka). Obudowa reaguje też na dotyk, więc w razie czego można otworzyć zabezpieczenie sygnałami Morse’a.

Ostatnio panuje też moda na współpracę ze smart watchami, więc przygotowywana jest też aplikacja na Apple Watch. Na Kickstarterze U-Lock można zamówić wcześniej za 99 dolarów. Cena ostateczna ma wynieść 129$. To taniej niż większość konkurentów.

źródło: Kickstarter

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *