Meteor – pierwszy tracker aktywności dla piłkarza

1 Maj 2015

Jako piłkarz amator długo czekałem na jakiś ubieralny wynalazek specjalnie dla tej dyscypliny sportowej. Niemal każda już otrzymała jakiś gadżet, więc dlaczego nie piłka nożna? Wreszcie jest! Meteor – ubieralna elektronika przygotowana z przeznaczeniem dla piłkarza. Jej funkcje są bardzo podobne do wielu konkurencyjnych modeli dla innych sportów. Chodzi o zaproponowanie trackera do śledzenia aktywności w trakcie treningu lub meczu, a potem analiza danych i odczytów. Mają pomóc lepiej zrozumieć grę, sposób poruszania się po boisku, wydajność organizmu i wiele innych parametrów dających lepszy obraz profilu sportowca. Sensory są te same, tylko sposób ubrania oraz algorytmy przeznaczone dla konkretnych potrzeb – futbolu.

Montowany jest na łydce i nie powinien specjalnie przeszkadzać w grze. Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do grania w ochraniaczach na piszczelach, to i do takiego wynalazku przywykniemy. Oczywiście wszystkie analizy są przeprowadzane w czasie rzeczywistym, więc dane można niemal natychmiast przejrzeć, a jeśli nie przez samego użytkownika, to przez jego trenera. Ten może mieć takich zawodników w aplikacji mobilnej wielu, a najlepiej pełną drużynę. Skorzysta i sam zawodnik, ale i coach, który będzie mógł obserwować przebieg spotkania w nieco inny sposób. Sprawdzając czy jego podopieczni wykonali zadanie taktyczne, czy pracowali na boisku, a także jakie błędy mogli popełniać.

Oglądając mecze w TV widzimy często różne statystyki poszczególnych piłkarzy, posiadanie piłki, liczbę podań. Być może wkrótce takie dane trafią na nasz tablet, a niższe ligi skorzystają z nowoczesnych technologii. Meteor potrafi przeanalizować siłę kopnięć futbolówki, wyskoki piłkarza, no i preferencje ruchowe. Może posłużyć do stworzenia bardzo szczegółowego profilu piłkarza oraz jego umiejętności (coś jak w FIFIE). Takie dane mogą posłużyć trenerowi, ale i samemu zawodnikowi. Będzie mógł skupić się na poprawie konkretnych elementów i w ten sposób układać program treningu. Równie dobrze może to być też nic nie znaczący gadżet, ale podejrzewam, że niebawem czujniki będą pozwalały na znacznie więcej, więc i budowanie profilu będzie bardziej zaawansowane.

Na razie projekt chce się skupić na najważniejszych rzeczach: analizie zachowania w konkretnej części boiska (oceną zadań ofensywnych lub defensywnych), podaniach w trakcie spotkania, wytrzymałości, testach sprintowych, no i o tym co pisałem wcześniej. Czy noszenie takiego zestawu sensorów sprawi, że zawodnik będzie się rozwijał lepiej? Być może. Po to został stworzony. Developer stworzył odpowiednie narzędzie software’owe, by było to możliwe. Model analityczny został odpowiednio dopracowany, więc może posłużyć do poprawy progresów. Jest to dzieło Francuzów i właśnie w tym kraju przygotowano już 25 tysięcy profili piłkarzy tej federacji piłkarskiej. Autorzy udostępniają też API dla innych programistów, którzy mogą wykorzystać czujniki na swój sposób. Obecnie Meteor bierze udział w kampanii na Indiegogo, gdzie zbiera środki na realizację urządzenia. Powodzenia!

źródło: Indiegogo

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *