Insta360 Nano – kamerka sferyczna do iPhone’a

28 Cze 2016

Kamerki sferyczne to głównie oddzielne modele do parowania ze smartfonem. Dedykowana kamerka sferyczna do iPhone’a w postaci Insta 360 Nano łączy się przez złącze Lightning.

Kamerka sferyczna do iPhone’a to dodatkowe obiektywy do nagrywania w 360 stopniach i integralna, choć doczepiana część smartfona. Lepsze rozwiązanie niż oddzielne kamerki rywali? Zależy do czego kamerka będzie przeznaczona.

Zdaje się, że kamerki sferyczne będą niebawem normą. Zupełnie tak, jak to wygląda obecnie z kamerkami akcji. Modeli aparatów, które rejestrują obraz w 360 stopniach nie jest jeszcze zbyt wiele, ale oferta robi się już bardzo atrakcyjna. Gadżety te są coraz bardziej kompaktowe, a właśnie tego potrzebuje użytkownik (obok jakości, która dopiero jest dopracowywana). Coraz więcej propozycji dociera do smartfonów i nie mówię tutaj bezprzewodowej łączności, a o formacie przystawki zwiększającej możliwości nagrywania. Insta360 to jedna z kolejnych ciekawych opcji sferycznego nagrywania przy pomocy iPhone’a.

kamerka sferyczna do iPhone'a

Urządzenie nie wykorzystuje jednak aparatów smartfona (jak większość konkurentów w tym mini segmencie), a swoje własne. Podpinamy dodatek do złącza Lightning i pstrykamy „bańki” przez dwie kamerki wbudowane w Insta360 Nano. Pozwoli to nagrać sferyczne filmiki i wykonywać tego samego formatu zdjęcia. Optyka to oczywiście rybie oczka o 210-stopniowym polu widzenia. Wszystko w przenośnej konstrukcji, połączone z iPhonem, więc cały czas zajmujemy się tylko jednym sprzętem, a nie oddzielnymi rejestratorami.

Są plusy i minusy takiego podejścia. Powiązanie smartfona z kamerką to jednocześnie zaleta, ale i ograniczenie. Z jednej strony nie martwimy się o więcej rzeczy, natomiast z drugiej, nie możemy potraktować tego jak kamerki akcji. Nie umocujemy obiektywu na kasku, czy w innym miejscu. To nie jest zresztą kamerka akcji, a model rekreacyjny (że tak to ujmę). Myślę, że inną wadą będzie też kompatybilność. Już nawet nie chodzi, że tylko z iPhone’ami, ale i konkretnymi jego modelami. Jeśli bryła kolejnych generacji się nie zmieni to jest szansa na dłuższą zabawę z kolejnymi modelami iPhone’ów. Nie jest to uniwersalny projekt, a kamerka sferyczna do iPhone’a (wyprofilowanie pasuje do generacji 6 i 6S).

kamerka sferyczna do iPhone'a

64 GB to pewne minimum na obszerne pliki sferyczne. Nie jest to jednak format najcięższy i tutaj widzę kolejną wadę. Producent ma jeszcze wariant Insta360 4K, który jest może nieco większy oraz w formie osobnej kamerki, ale nagrywa w lepszej jakości. 3040×1520 w 30 fps nie jest moim zdaniem wystarczająca, choć jako tańsza odmiana może zachęcić właśnie ceną. Kamerka sferyczna do iPhone’a jest zatem pewnego rodzaju gadżetem do szybkiego wrzucania online nowego rodzaju selfiaków.

źródło: Insta360

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *